Słynny, japoński drzeworyt “Wielka Fala w Kanagawie” pojawił się w formie muralu na osiedlu w Moskwie

Słynny, japoński drzeworyt "Wielka Fala w Kanagawie" pojawił się w formie muralu na osiedlu w Moskwie

"Wielka Fala w Kanagawie" autorstwa Katsushika Hokusai to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki, wywodzących się z Azji. Drzeworyt powstał około roku 1830 w stylu znanym jako "ukiyo-e. Tym mianem określano masowo produkowane drzeworyty, które przestawiały wszystko od scen ze spektakli teatralnych przez krajobrazy po wyrafinowaną erotykę. Kopie prac sprzedawano na ulicach miasta Edo (dzisiejszego Tokio) od XVII do XIX wieku za niewielkie kwoty. Nikt nie przypuszczał wtedy, że jest to sztuka, która w przyszłości znajdzie swoje miejsce na ścianach muzeów.

"Wielka Fala w Kanagawie"

Praca Hokusai jest częścią serii składającej się z 36 drzeworytów przedstawiających widok na górę Fiji. Zarówno sama góra, jak i dzieło japońskiego artysty fascynują kolejne pokolenia. Szacuje się, że powstało około 5000 do 8000 kopii "Wielkiej Góry". Japończycy przez długi czas nie zdawali sobie sprawy z tego, jak cenna jest technika "ukiyo-e" dla ich kultury. Świadczy o tym chociażby fakt, że aktualnie w Tokio można znaleźć zaledwie 25 artystów tworzących tego typu printy. To wbrew pozorom bardzo skomplikowana technika, wymagająca niezwykłej precyzji i cierpliwości. Nie więc dziwnego, że Europa zachwyciła się japońskimi drzeworytami, a "Wielka Fala w Kanagawie" stała się symbolem fascynacji Zachodu japońską kulturą i sztuką.

Dzieło Hokusai niejednokrotnie stawało się inspiracją dla współczesnych artystów. Teraz "Wielka Fala" w postaci ogromnego muralu ozdabia ściany bloków mieszkalnych w Moskwie.

Osiedle Etalon City

Osiedle Etalon City obejmuje dziewięć budynków i znajduje się w największej dzielnicy mieszkalnej South Butovo w południowo-zachodniej Moskwie. Fasadę sześciu bloków, które znajdują się w najbardziej widocznej części osiedla, tuż przy autostradzie, pokrywa reprodukcja "Wielkiej Fali z Kanagawy". Diagonalne ustawienie budynków względem ulicy oraz konstrukcja fasady, złożona z podłużnych betonowych paneli na całej długości bloku, gwarantują trójwymiarowy efekt muralu. Łączna powierzchnia fasady to prawie 60 000 metrów kwadratowych.

Osiedle Etalon City

Pozostałe budynki znajdujące się na osiedlu Etalon City również zdobią murale przedstawiające kontury takich miast, jak Nowy Jork, Chicago, Barcelona i Monako.

Zobacz też:

Wrocławska rzeźba w zestawieniu 10 najlepszych instalacji architektonicznych 2018 roku

W Chinach otwarto muzeum, które znajduje się pod wydmami

Polski dom “owinięty” drogą nagrodzony w prestiżowym konkursie German Design Award

źródło: Artfido/ autor: A.K