Wrocławska rzeźba w zestawieniu 10 najlepszych instalacji architektonicznych 2018 roku

Wrocławska rzeźba w zestawieniu 10 najlepszych instalacji architektonicznych 2018 roku

Projekt Oskara Zięty budził liczne kontrowersje wśród mieszkańców Wrocławia. Ostatecznie pokochali go zarówno turyści jak i fani nowoczesnego designu. Teraz NAWA została doceniona przez prestiżowy magazyn Dezeen.

Koniec roku to czas podsumowań i nagród dla twórców reprezentujących różne dziedziny. Niedawno dowiedzieliśmy się, że budynek Roberta Koniecznego otrzymał nagrodę w konkursie German Design Award, a teraz możemy się cieszyć z wyróżnienia dla projektu Oskara Zięty. Magazyn Dezeen opublikował zestawienie 10 najlepszych instalacji architektonicznych 2018 roku - wśród nich znalazła się praca NAWA, która znajduje się we Wrocławiu.

fot. zieta.pl/nawa

Ta nietypowa rzeźba jest częścią projektu rewitalizacji wyspy Daliowej - najmniejszej spośród kilkunastu wysp Wrocławia. Pojawienie się tego projektu w przestrzeni publicznej zmieniło oblicze tego miejsca, które obecnie jest punktem spotkań, a także przestrzenią dla organizacji koncertów i wydarzeń artystycznych.

fot. zieta.pl/nawa

Charakterystyczny wygląd projektu to zasługa autorskiej technologii Oskara Zięty zwanej FiDU, która pozwala na tworzenie bardzo lekkich, a jednocześnie dużych elementów z arkuszy blachy. Nie są to jednak płaskie formy - wszystkie elementy zostały "nadmuchane" od środka powietrzem, dzięki czemu przypominają stalowe balony. NAWA składa się z aż 35 stalowych bionicznych "balonowych" łuków. Dodatkowo polerowana powierzchnia rzeźby pozwala uzyskać zachwycające efekty świetlne - różne w zależności od pory dnia.

fot. zieta.pl/nawa

Ten wyjątkowy projekt został nie tylko doceniony przez Magazyn Dezeen - znajduje się także na liście nominowanych do nagrody Miesa van der Rohe.

fot. zieta.pl/nawa
fot. zieta.pl/nawa
fot. zieta.pl/nawa
źródło: Noizz, Autor: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze