Toyota bZ4X – tak wygląda przyszłość?

Toyota bZ4X - tak wygląda przyszłość?

Bateryjne samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze, a pierwszy taki model pojawił się niedawno w gamie rynkowego lidera, kojarzonego przede wszystkim z hybrydami. Toyota bZ4X ma wszystko, by osiągnąć rynkowy sukces. Oto pierwszy model z linii Beyond Zero. Co go wyróżnia?

Jak obniżyć ślad węglowy i poziom szkodliwych emisji? Odpowiedzią na to pytanie wydaje się być elektryfikacja. Toyota jest o tym przekonana od ponad ćwierć wieku, bo już pod koniec lat 90. wprowadziła na rynek niskoemisyjny samochód hybrydowy, czyli Priusa pierwszej generacji. Konsekwentne doskonalenie technologii było strzałem w dziesiątkę - pomogło Japończykom osiągnąć pozycję światowego lidera sprzedaży i szczególnie mocno procentuje dziś, gdy przemysł motoryzacyjny znajduje się u progu wielkich zmian. Samochody elektryczne stają się bowiem coraz powszechniejsze i, podobnie jak hybrydy kilkanaście lat temu, przestają być wyłącznie ciekawostką. Nowa koncepcja Beyond Zero jest odpowiedzią na rynkowe zmiany. Gamę nowych, bateryjnych samochodów elektrycznych otwiera model Toyotę bZ4X.

Co kryje się w nazwie Toyoty bZ4X?

Co oznacza nazwa modelu? To proste - litery bZ to skrót od wyrażenia "Beyond Zero”, liczba 4 odnosi się do segmentu (4 to samochód średniej wielkości - większe liczby to większe auta), zaś za znakiem X kryje się rodzaj nadwozia SUV/crossover. Elektryczna Toyota jest więc zapowiedzią interesującej, a przede wszystkim bezemisyjnej przyszłości marki.

Doświadczenie procentuje

Ponad 25 lat doświadczenia w produkcji zelektryfikowanych samochodów to bezcenny dorobek, który daje o sobie znać w przypadku nowego SUV-a. Toyota bZ4X ma bowiem oszczędny napęd, solidny zasięg i znakomite osiągi. Nowa Toyota jest dostępna w wersji z napędem na przód lub na obie osie. Ta pierwsza ma silnik o mocy 204 KM i rozpędza się od 0 do 100 km/h w 7,5 sekundy. Mocniejszy bZ4X AWD ma dwa silniki o mocy systemowej 218 KM i 336 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Przyspieszenie do setki w tej odmianie trwa 6,9 s, a pracą napędu zarządza komputer, dzięki któremu osiągi łączą się tu z niskim zużyciem energii. Żonglowanie momentem obrotowym między przednią a tylną osią odbywa się płynnie i jest zależne od szeregu czynników, które monitoruje odpowiednie oprogramowanie.

Jeśli mówimy już o napędzie XMODE to warto podkreślić również zdolności terenowe Toyoty bZ4X. Tryby opracowane z myślą o jeździe w terenie sprawiają, że elektryczny SUV nie ustępuje konwencjonalnie napędzanym modelom marki pod względem zdolności do jazdy z dala od utwardzonych dróg. Wysoki prześwit, tryby jazdy do jazdy po śniegu i błocie oraz w bardzo trudnych warunkach (do 10 km/h) z wykorzystaniem funkcji Grip Control, to recepta na auto, które poradzi sobie nie tylko na asfaltowych drogach, ale i w lekkim terenie.

Dopracowana u podstaw

Za wszechstronność i rewelacyjne właściwości jezdne samochodu odpowiada platforma e-TNGA. Płyta podłogowa opracowana specjalnie z myślą o elektrycznym napędzie pozwala wykorzystać w pełni jego zalety. Modułowa konstrukcja w niedalekiej przyszłości posłuży również do stworzenia kolejnych modeli z serii bZ, ale jakie są jej parametry w przypadku produkowanego już SUV-a?

Rozstaw osi Toyoty bZ4X wynosi 2850 mm. To aż o 160 mm więcej niż w RAV4, co przekłada się na imponującą przestrzeń we wnętrzu auta. Długość nadwozia to 4690 mm, szerokość wynosi 1860 mm, a bagażnik mieści 452 l do linii okna. Tylna kanapa jest wyjątkowo przestronna, bo pasażerowie siedzą aż metr za przednimi fotelami. Dzięki temu, że podzespoły auta typu BEV są zminiaturyzowane, a bateria umieszczona została w podwoziu, nie ma tu środkowego tunelu - podłoga w kabinie jest zupełnie płaska. Pozostałe walory praktyczne to zasługa wielu schowków, półek i uchwytów na kubki, a w foremnym bagażniku przewidziano miejsce do schowania rolety, przydatne wtedy, gdy zechcemy złożyć siedzenia na płasko. Swoje miejsce w kufrze mają nawet kable do ładowania.

Zalety platformy e-TNGA nie kończą się jednak na możliwości wygospodarowania przestronnego wnętrza. Konstrukcja Toyoty bZ4X jest sztywna, dzięki czemu auto prowadzi się pewnie i dynamicznie. Konstruktorzy elektrycznego SUV-a sięgnęli po rozwiązania, które dodatkowo poprawiają właściwości jezdne i wrażenia z jazdy jak zastosowanie lekkiej i bardzo wytrzymałej stali w elementach konstrukcyjnych. Wiele pracy poświęcono również zawieszeniu, które zestrojono tak, by auto pokonywało nierówności z adekwatną do swej wielkości gracją, a jednocześnie dawało przyjemność z nieco bardziej dynamicznej jazdy.

Dzięki pracy projektantów, inżynierów i kierowców testowych za kierownicą bZ4X siedzi się wygodnie, a wszystkie niezbędne przyciski (tak, wciąż fizyczne) są w zasięgu ręki. Obecność dużego ekranu systemu multimedialnego nie przeszkodziła w pozostawieniu całego zestawu przycisków, które można obsługiwać bez odrywania wzroku od drogi. Kluczowym elementem jest układ kierowniczy z elektrycznym wspomaganiem, które dopasowuje siłę działania do prędkości jazdy i usztywnia się, gdy samochód porusza się z wyższą prędkością.

Dowiedz się więcej >> https://www.toyota.pl/nowe-samochody/bz4x 

Toyota bZ4X ma imponujący zasięg

Zasięg samochodów elektrycznych to jeden z kluczowych aspektów, który interesuje klientów. Toyota bZ4X może pochwalić się parametrami, które pozwalają pokonywać długie dystanse i sprawdzą się nie tylko w mieście. Auto w wersji z napędem na przód, z baterią naładowaną do pełna ma zasięg do 512 km. Odmiana z napędem XMODE pokonuje do 461 km. Takie rezultaty oznaczają, że nawet mroźną zimą, gdy zużycie energii wzrośnie, zasięg pozostanie wystarczający do codziennych podróży. Toyota bZ4X według pomiarów zgodnych z normą WLTP zużywa średnio od 14,6 kWh (lub od 16,2 kWh w mocniejszej odmianie) na 100 km.

Bateria litowo-jonowa została zintegrowana z podłogą auta. Dzięki temu środek ciężkości jest położony bardzo nisko - zyskuje na tym wyważenie auta, poprawiają się właściwości jezdne i stabilność w zakrętach. Akumulator złożony z 96 chłodzonych cieczą ogniw ma pojemność 71,4 kWh brutto i został opracowany z wykorzystaniem ponad 25-letniego doświadczenia. Co to oznacza w praktyce? Toyota jest pewna jakości baterii trakcyjnej, dlatego klientom proponuje fabryczną gwarancję na 8 lat lub 160 000 kilometrów przebiegu. Program Extended Battery Care zapewnia dodatkową ochronę do 10 lat i 1 miliona kilometrów pod warunkiem dokonywania corocznego przeglądu baterii.

Toyota bZ4X ładowanie - trwa krócej niż myślisz

Samochody elektryczne niektórym kojarzą się z wielogodzinnymi postojami przy ładowarkach. Sam proces ładowania trwa oczywiście nieco dłużej niż tankowanie paliwa do baku, ale w nowych modelach, takich jak bZ4X, wystarczy podłączyć wtyczkę na kilkanaście minut, by dostarczyć energię, która wystarczy na cały dzień miejskiej jazdy. Elektryczny SUV Toyoty jest przystosowany do ładowania z mocą szczytową 150 kW, dzięki czemu bateria auta ładuje się od 10 do 80% w około 30 minut.

Oprócz szybkiego ładowania na miejskich stacjach ładowania, bZ4X umożliwia również uzupełnianie energii z domowego gniazdka lub stacji ładowania Wallbox. Standardowe wyposażenie auta obejmuje ładowarkę pokładową o mocy 11 kW, dzięki której od 0 do 100% naładujemy pojazd w około 7 godzin. Domowe gniazdko pozwala z kolei uzupełnić energię nawet w 9,5 godziny.

Toyota bZ4X - wyposażenie

Elektryczna nowość od Toyoty jest dostępna w salonach, a klienci mogą wybierać spośród trzech wersji wyposażenia. Japończycy postarali się, by nikt nie wyjechał od dealera ubogo wyposażonym autem – elektryczna Toyota w standardzie ma cały szereg elementów. Bazowa odmiana Comfort oferuje m.in. 18-calowe felgi aluminiowe, LED-owe reflektory, system bezkluczykowego dostępu do samochodu, kamerę cofania, nawigację Connected z mapami online i 4-letnią transmisją danych, a także adaptacyjny tempomat.

Oczko wyżej pozycjonowana jest wersja Prestige - standardem są w niej dodatki takie, jak podgrzewane fotele przednie i kierownica, tapicerka z elementami skóry, przyciemniane szyby tylne, bezprzewodowa ładowarka do smartfona czy elektryczna klapa bagażnika.

Na szczycie - wersja Executive. Toyota bZ4X w topowym wariancie proponuje 20-calowe felgi aluminiowe, w pełni skórzaną tapicerkę, wentylowane fotele przednie z elektryczną regulacją i pamięcią ustawień, system kamer 360 stopni, dach panoramiczny, układ monitorowania martwego pola w lusterkach, a także zaawansowanego asystenta parkowania Toyota Teammate Advanced Park.

Co kryje przyszłość?

Napęd elektryczny coraz szybciej zdobywa popularność, nie tylko w europejskich salonach. Są kraje, w których elektryki stanowią już pokaźną część rynku. Toyota bZ4X wpisuje się w trendy nie tylko z uwagi na walory, zalety i parametry, które stawiają ją w rynkowej czołówce. Dzieje się tak również dlatego, że model ma precyzyjnie określone miejsce w gamie marki. Jest oferowany równolegle z hybrydami i hybrydami typu plug-in, dzięki czemu Toyota jest w stanie dopasować się do różnorodnych wymagań i daje klientom możliwość wyboru.

Pewne jest jednak to, że w ciągu najbliższych lat czeka nas prawdziwa elektryczna ofensywa. Obok modelu bZ4X w salonach Toyoty pojawią się kolejne nowości napędzane bezemisyjnym typem napędu.

 

Tekst reklamowy

 

sznyt tygodnia

najnowsze