W Japonii powstał Ghibli Park – park tematyczny poświęcony najsłynniejszym anime

W Japonii powstał Ghibli Park - park tematyczny poświęcony najsłynniejszym anime

Otwarto długo wyczekiwany park tematyczny, który jest poświęcony tytułom japońskiego studia animacyjnego. Wyjątkowy park powstał w Nagakute, na wyspie Honsiu, czyli zaledwie godzinę pociągiem od Kioto.

Fanom anime nie trzeba przedstawiać słynnego Studio Ghibli, ale wszystkim innym przypomnimy najważniejsze tytuły japońskiego studia: „Nausicaä z Doliny Wiatru”,„Księżniczka Mononoke”, „Grobowiec świetlików”, „Mój sąsiad Totoro” czy „Spirited Away: w krainie duchów”.

Samo studio powstało 1985 roku, a jego założycielami są Hayao Miyazaki i Isao Takahata. Dzieła powstałe w ramach tego studia odniosły sukces na całym świecie, a to co je wyróżnia to magiczny i pełny emocji świat oraz postacie, które są niepowtarzalne i wyraziste.

fot. ghibli-park.jp

W tym roku sławne studio doczekało się ogromnego wyróżnienia - w Japonii powstał park rozrywki, którego motywem przewodnim są anime. Miejsce znajduje się na terenie o powierzchni 7,1 hektara i składa się z kilku obszarów nawiązujących do konkretnych filmów. Znajdziemy tam m.in. replikę domu z animacji „Mój sąsiad Totoro” czy wystawę przedstawiającą sceny z filmu „Laputa – podniebny zamek” oraz tematyczne place zabaw. Jest tam też Wielki Magazyn, kino oraz dwie kawiarnie. Z kolei w Dolinie Wiedźm można będzie znaleźć fragmenty „Ruchomego zamku Hauru”.

W parku możemy w nim lepiej poznać światy stworzone w Ghibli, ale nie znajdziemy tam jednak karuzel i innych typowych rozrywek, które mamy np. w Disneylandzie. W Ghibli Park raczej możemy oddać się kontemplacji i zbliżyć do japońskiej sztuki medytacji zen.

fot. ghibli-park.jp
fot. ghibli-park.jp

 

fot. ghibli-park.jp

 

Tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze