Polski dom “owinięty” drogą nagrodzony w prestiżowym konkursie German Design Award

Polski dom "owinięty" drogą nagrodzony w prestiżowym konkursie German Design Award

Ten nietuzinkowy budynek, ukryty nad brzegiem Wisły nieopodal Płocka, to dzieło Roberta Koniecznego, które mogliśmy podziwiać już kilka miesięcy temu. Teraz organizatorzy German Design Award, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów projektowych na świecie, postanowili nagrodzić ten niezwykły projekt.

Niemiecka Rada Wzornictwa co roku wyróżnia nowatorskie projekty wyznaczające trendy w designie, komunikacji i architekturze, a w tej edycji konkursu nagroda German Design Award 2019 Special nagroda powędruje w ręce polskiego architekta Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes.

Jury postanowiło wyróżnić jego "Dom po drodze" za nowatorski, zaskakujący i idealnie minimalistyczny projekt.

fot. Jarosław Syrek / Aeropix
fot. Jarosław Syrek / Aeropix

Historia powstania tego budynku (realizacja trwała 6 lat) zaczęła się od życzenia właściciela, który chciał stworzyć dla swojego domu nową bryłę, ale z zachowaniem wnętrz z obecnego mieszkania i przy wykorzystaniu zastanych warunków krajobrazowych. Zleceniodawcy zależało również na zachowaniu intymności miejsca.

- Nasz klient miał przepiękną, ogromną działkę na skarpie nad rzeką. Ale również dziwne życzenia, by powtórzyć nieciekawe wnętrza z jego poprzedniego domu i umieścić cześć dzienną na 1 piętrze. Główną inspiracją okazała się droga, którą i tak trzeba było dojechać na środek działki, gdzie miał stanąć dom. Pomyśleliśmy, co by było, gdyby ta droga wznosiła się wyżej i gdybyśmy nią "owinęli" te brzydkie wnętrza, a potem sprowadzili ją na poziom ogrodu i po stromej skarpie do plaży nad rzeką, nie wycinając ani jednego drzewa. Droga ukształtowała cały budynek, zarówno jego podłogi, ściany, jak i stropy stając się głównym motywem projektu. Pozornie absurdalne życzenia klienta zaskutkowały doskonałym widokiem z salonu a dzięki naszej idei udało się połączyć go z ogrodem i uzyskać dużo więcej - opowiada o "Domu po drodze" Robert Konieczny.

fot. Olo Studio
fot. Olo Studio
fot. Olo Studio
fot. Olo Studio
fot. Olo Studio
fot. Olo Studio
fot. Jarosław Syrek / Aeropix
źródło: onet, tekst: A.R