W Chinach otwarto muzeum, które znajduje się pod wydmami

W Chinach otwarto muzeum, które znajduje się pod wydmami

Trzy lata pochłonęła budowa muzeum sztuki UCCA, które nietypowo znajduje się pod wydmami. Projekt autorstwa firmy architektonicznej OPEN jest częściowo zakopany pod piaszczystą wydmą na spokojnej plaży w Qinhuangdao. Muzeum, w dużej mierze otoczone przez piasek, na powierzchni liczącej 930 metrów kwadratowych skrywa w sumie dziesięć połączonych ze sobą galerii i kawiarnię.


We wrześniu 2018 roku UCCA - wiodąca chińska niezależna instytucja sztuki współczesnej - ogłosiła, że dalej ​​będzie współpracować z OPEN przy tworzeniu programów artystycznych i eksploatacji muzeum, którego oficjalna nazwa brzmi UCCA Dune (z ang. wydma). Wystawy odbywające się w muzeum zostały pomyślane w taki sposób, aby naturalnie wpasowywać się tematyką i formą w unikalną konstrukcję budynku i podkreślać jego relacją z naturalnym otoczeniem. Podczas gdy zewnętrzna część muzeum jest w pełni zintegrowana z naturą, jej wnętrza to tajemnicza sieć podziemnych, organicznie ukształtowanych jaskiń.


Obiekt został zaprojektowany z myślą o ochronie środowiska. Otwory w całym budynku - każdy o innej orientacji i wielkości - zapewniają naturalne oświetlenie w muzeum przez cały rok. Z kolei pokryty piaskiem dach znacznie obniża temperaturę w budynku w miesiącach letnich.


Złożona, trójwymiarowa, geometryczna konstrukcja betonowego budynku została wybudowana przez miejscowych robotników w Qinhuangdao właściwie bez użycia maszyn. To, co widzimy na zdjęciach to w głównej mierze efekt pracy ludzkich rąk. Podczas budowy wykorzystano szalunki wykonane z małych pasków drewna i innych materiałów. Architekci z OPEN z postanowili zachować nieregularną i niedoskonałą teksturę betonu pozostawioną przez szalunki. Dzięki temu zwiedzający mają możliwość na własne zobaczyć ślady ręcznej pracy, która została włożona w konstruowanie budynku.


Studio architektoniczne OPEN równolegle pracuje nad planami sąsiedniej instytucji - morskiego muzeum sztuki. Obiekt ma się wynurzyć z wody niczym samotna skała. W niedalekiej przyszłości długie molo ma przebiegać przez ocean, umożliwiając zwiedzającym spacer pomiędzy dwoma muzeami w czasie niskiego przypływu.

Zobacz też: 

Polski dom “owinięty” drogą nagrodzony w prestiżowym konkursie German Design Award

Z miłości do sztuki, miasta i designu. Unikalna instalacja ceramiczna zmienia przestrzeń miejską w Łodzi

Studio Zaha Hadid Architects zaprojektuje zupełnie nowe, inteligentne miasto w Rosji

źródło: Designboom/autor: A.K