Studio Zaha Hadid Architects zaprojektuje zupełnie nowe, inteligentne miasto w Rosji

Studio Zaha Hadid Architects zaprojektuje zupełnie nowe, inteligentne miasto w Rosji

Studio architektoniczne założone przez legendarną i nieżyjącą już Zahę Hadid, zostało wybrane jako jedno z konsorcjów, które weźmie udział w projektowaniu i budowaniu nowego miasta - dzielnicy Rublyowo-Arkhangelskoye, położonego na zachód od Moskwy. Przedsięwzięcie ma stać się globalnym punktem odniesienia dla podobnych projektów inteligentnych, zrównoważonych miast.

W nowym mieście znajdą się domy dla 66 500 mieszkańców. Powstaną tu także szkoły, kliniki medyczne, infrastruktura transportowa, dzielnice handlowe oraz instytucje obywatelskie i kulturalne. Ponadto na przestrzeni wygospodarowane zostanie 800 000 metrów kwadratowych przeznaczonych na powierzchnie biurowe dla rozwijających się moskiewskich firm finansowych, konsultingowych i prawnych.

Zaha Hadid Architects będą współpracować z rosyjską firmą architektoniczną TPO Pride Architects. Misją obu firm jest uczynienie z Rublyovo-Arkhangelskoye przestrzeni do życia, pracy, nauki i rozrywki, w której promuje się zaangażowanie społeczne i edukację kulturalną.

"Pracując ze specjalistycznymi zespołami w Rosji i Europie, stworzyliśmy projekt inteligentnego miasta, w którego centrum znajdują się ludzie, połączeni nie tylko dzięki innowacyjnej technologii, ale także poprzez organizację sfery publicznej, czyli budowanie społeczności i integrowanie naturalnych elementów miejsca budowy z zasadami otwartości i inkluzywności w architekturze wysokiej jakości dostosowanej do potrzeb XXI wieku "- komentuje Christos Passas, szef projektu w Zaha Hadid Architects.

Rublyovo-Arkhangelskoye będzie odgrywało kluczową rolę w rozwoju rosyjskiej stolicy - dzięki temu Moskwa nie będzie zatłoczona, a nowe miejsca pracy oraz mieszkania powstaną w niedalekim sąsiedztwie od centrum. Planowana jest nawet budowa nowej linii metra w 2020 roku, która połączy Rublyowo-Arkhangelskoye ze stacją przesiadkową Shelepikha.

Celem powstania tego projektu, oprócz pomocy w rozwoju rosyjskiej sceny biznesowej i stworzenia nowych mieszkań, jest płynna integracja naturalnego ekosystemu i systemów stworzonych przez człowieka. Przedsięwzięcie wspierane jest przez grupę EDF, która udostępniła swoją platformę do symulacji 3D, w której powstają scenariusze wykorzystania energii w miastach. Projekt zakłada optymalizację zużycia energii i wykorzystanie zrównoważonych lokalnych jej źródeł, integrując mobilność elektryczną, nowe technologie, usługi i infrastrukturę, aby zwiększyć przepływ energii i jej wydajność.

źródło: Designboom