Slab House, czyli dom na wzgórzu pod Poznaniem zbudowany jak z klocków LEGO

Slab House, czyli dom na wzgórzu pod Poznaniem zbudowany jak z klocków LEGO

Slab House to najnowszy projekt architektów z biura mode:lina. Przedstawia on dom usytuowany na jednym ze wzgórz pod Poznaniem i wyróżnia się interesującą techniką wykonania. 

Przy tworzeniu projektu Slab House, architekci z biura mode:lina stanęli przed nie lada wyzwaniem aby wpisać nowoczesną bryłę domu w mocno nachylone zbocze wzgórza. Rozwiązaniem okazał się prosty pomysł przypominający zabawę klockami LEGO.

Trzy poziomy budynku zostały oddzielone od siebie równymi płytami przypominającymi płytki konstrukcyjne popularnych klocków. Na najniższym poziome znajduje się część techniczna budynku wraz z garażem. Poziom ten został przykryty płytą konstrukcyjną, dającą swobodną możliwość w planowanie wyższego piętra. Poziom 1 został zaplanowany w oparciu o 5 kubików kryjących w sobie następujące funkcje: garderobę, pokój gościnny, łazienkę, część techniczną wraz z kuchnią oraz kominek wraz z zabudową audio wideo.

Przestrzenie pomiędzy kubikami zostały z kolei przeszklone, tworząc część dzienną wraz z jadalnią oraz komunikację. Pozostała część płyty w naturalny sposób tworzy taras dla poziomu 1.

Analogicznie poziom 1 od 2 został oddzielony drugą płytą konstrukcyjną, na której tym razem zostały postawione dwa domki, z których jeden kryje w sobie sypialnię rodziców wraz z garderobą i łazienką, a drugi pokoje dziecięce i antresolę nad części dzienną poziomu 1.

Architektura budynku dobrze wpisuje się we wzgórze budynku, a duże horyzontalne płyty ciekawie kontrastują z wertykalnością wzgórza tworząc jednocześnie duże tarasy widokowe na panoramę miasta.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Urban Forest, czyli najbardziej zielony budynek świata – na wieżowcu wyrośnie ponad 1000 drzew
The Budapest Cafe, czyli kawiarnia inspirowana twórczością Wesa Andersona

J.S., MAT. PRASOWE