Urban Forest, czyli najbardziej zielony budynek świata – na wieżowcu wyrośnie ponad 1000 drzew

Urban Forest, czyli najbardziej zielony budynek świata – na wieżowcu wyrośnie ponad 1000 drzew

Już wkrótce w australijskim mieście Brisbane pojawi się niezwykły trzydziestopiętrowy wieżowiec. Jak mówią projektanci, będzie to najbardziej zielony budynek na świecie, bowiem porośnie go ponad tysiąc drzew.

Za projekt „Urban Forest” odpowiada pracownia Koichi Takada Architects. „Miejski las” już wkrótce pojawi się w australijskim mieście Brisbane na zlecenie firmy Aria Property Group. Co czyni budynek wyjątkowym?

Przede wszystkim – ponad 1000 drzew i 20000 roślin będzie porastało ten niezwykły, 30-piętrowy wieżowiec. Jest to więc znacznie więcej zieleni niż w przypadku słynnego mediolańskiego kompleksu Bosco Verticale.

Co ciekawe, budynek pojawi się w miejscu, które maksymalnie wykorzystuje naturalne oświetlenie. Z kolei kaskadowa, porośnięta drzewami elewacja zapewni mieszkańcom doskonałą izolację termiczną przed gorącym, australijskim słońcem.

To jednak nie wszystko jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania – w budynku zostaną też zamontowane panele słoneczne, a także specjalne systemy umożliwiające zbieranie deszczówki i ponowne wykorzystanie wody.

Twórcy projektu liczą, że dzięki tym rozwiązaniom, budynek otrzyma najwyższy platynowy certyfikat ekologicznego budownictwa LEED.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Niesamowita, porośnięta roślinnością galeria handlowa w Szanghaju
Projekt nowego ekologicznego dworca metropolitalnego w Lublinie wyróżniony w konkursie World Building of the Year

J.S., BINYAN STUDIOS