Projekt nowego ekologicznego dworca metropolitalnego w Lublinie wyróżniony w konkursie World Building of the Year

Projekt nowego ekologicznego dworca metropolitalnego w Lublinie wyróżniony w konkursie World Building of the Year

Niezwykły projekt Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego, który ma pojawić się w Lublinie trafił na shortlistę konkursu World Building of the Year w kategorii infrastruktura.

Twórcą koncepcji nowego dworca autobusowego w Lublinie jest biuro projektowe Tremend. Mimo że budowa obiektu ma ruszyć dopiero w 2020 roku, jego projekt już teraz zdobywa duże uznanie na międzynarodowych konkursach.

Nowy dworzec metropolitalny w Lublinie został zaprojektowany w taki sposób, by podróżujący mogli poczuć bliskość natury, nawet mimo przebywania w pomieszczeniu w centrum miasta. Na dachu obiektu pojawi się zielony ogród, w którym osoby oczekujące na swój transport będą mogły odpocząć i pooddychać świeżym powietrzem. Natomiast zielona ściana dworca będzie łączyć go z położonym nieopodal Parkiem Ludowym.

Oprócz bogatej roślinności, dworzec w Lublinie będzie niezwykle przeszklonym miejscem, w którym duży nacisk położony zostanie na ochronę naszego środowiska – energia potrzebna do ogrzania budynku będzie pozyskiwana dzięki gruntowym pompom ciepła. Ponadto, w całym obiekcie pojawi się system detekcji ruchu, pory dnia oraz czynników zewnętrznych, który pozwoli na ograniczenie zużycia energii.

Na dworcu pojawi się także specjalna kostka antysmogowa, która pod wpływem światła będzie zwalczać szkodliwe dla zdrowia substancje zawarte w powietrzu.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Modernistyczny budynek z kontenerów, czyli użyteczność połączona z designem
W Poznaniu pojawi się najnowocześniejsze w kraju schronisko dla zwierząt
W Poznaniu pojawi się niezwykły akademik – każdy pokój wyposażony będzie w łazienkę i aneks kuchenny

J.G, TREMEND