Kolejna praca Banksy’ego sprzedana za gigantyczną sumę – chodzi o obraz ,,Show me the Monet”

Kolejna praca Banksy’ego sprzedana za gigantyczną sumę – chodzi o obraz ,,Show me the Monet”

Podczas niedawnej aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s kolejna praca najpopularniejszego artysty ulicznego została sprzedana za gigantyczną sumę. Mowa o obrazie „Show me the Monet”, który został wylicytowany za 7,5 mln funtów.

„Show me the Monet” jest drugim najdroższym obrazem Banksy'ego sprzedanym na aukcji – w ubiegłym roku bowiem jego pracę zatytułowaną „Devolved Parliament” wylicytowano za 9,9 mln funtów.

Obraz, który niedawno sprzedano podczas aukcji w Sotheby’s, jest częścią serii zatytułowanej Crude Oil, w której Banksy nawiązuje do popularnych dzieł – w tym przypadku artysta odwołuje się do obrazu „Most nad stawem z liliami wodnymi” Claude'a Moneta.

Banksy do klasycznego dzieła, który przedstawiał sielankowy widok, dodał wrzucone do rzeki lub stawu śmieci. Natomiast sama nazwa obrazu – „Show me the Monet” – jest grą słów nawiązującą do popularnego hasła „Show me the money”.

Tym samym artysta uliczny chciał zwrócić uwagę na nadmierny konsumpcjonizm społeczeństwa, który często jest przedkładany nad troskę o nasze środowisko.

Obraz „Show me the Monet” ostatecznie został wylicytowany za 7,5 mln funtów, choć eksperci z Sotheby’s szacowali, że zostanie on sprzedany za max. 5 mln funtów.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Banksy stworzył nowe dzieło – tym razem pojawiło się w londyńskim metrze
Portret Banksy’ego przedstawiający tył jego głowy sprzedany za około 175 tys. złotych

J.S., SOTHEBY’S