Portret Banksy’ego przedstawiający tył jego głowy sprzedany za około 175 tys. złotych

Portret Banksy’ego przedstawiający tył jego głowy sprzedany za około 175 tys. złotych

Podczas aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s London portret słynnego artysty ulicznego Banksy’ego, na którym przedstawiony został tył jego głowy, został wylicytowany za 35 tys. funtów – kwota ta kilkukrotnie przerosła prognozy ekspertów Sotheby’s.

„Portret” Banksy’ego został wykonany przez Chrisa Levine’a, któremu udało się uchwycić tył głowy słynnego ulicznego artysty. Aukcja zdjęcia w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's zakończyła się 17 września br., zaś kwota za jaką sprzedano fotografię znacznie przerosła oczekiwania ekspertów – sądzili oni, że portret maksymalnie pójdzie za 5 tys. funtów.

Stało się jednak inaczej. Zdjęcie zostało wylicytowane za 35 tys. funtów, czyli około 175 tys. złotych! Co ciekawe, nikt tak naprawdę nie ma pewności, czy na fotografii faktycznie widnieje tył głowy Banksy’ego. Wiarygodności jedynie dodaje fakt, że portret wykonał fotograf Chris Levine, który w swoim portfolio ma zdjęcia m.in. Dalajlamy czy Królowej Elżbiety II. Jak twierdzi, udało mu się uwiecznić Banksy’ego na czterech fotografiach, z czego jedna właśnie trafiła w ręce kupca, drugą otrzymał sam artysta uliczny, trzecia należy do Roberta Del Naja, założyciela i wokalisty zespołu Massive Attack, zaś ostatnią odbitkę zachował sobie sam fotograf.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Banksy zniszczył na aukcji swoją własną pracę wartą 1,4 miliona dolarów
Banksy stworzył pracę o smogu. Znalazła się w najbardziej zanieczyszczonym mieście

J.G., SOTHEBY’S LONDON

sznyt tygodnia

najnowsze