Najpiękniejszy ceglany budynek na świecie znajduje się w Polsce – to Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Najpiękniejszy ceglany budynek na świecie znajduje się w Polsce – to Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zdobył główną nagrodę Grand Prize w prestiżowym konkursie Wienerberger Brick Award 2020. Uniwersytecki gmach stał się tym samym najpiękniejszym ceglanym budynkiem na świecie.

Takie informacje lubimy – budynek, w którym swoją siedzibę ma Wydział Radia i Telewizji UŚ nie tylko zgarnął prestiżową, główną nagrodę, ale również zwyciężył także w jednej z sześciu konkursowych kategorii – Sharing public spaces.

Za niekonwencjonalny gmach odpowiadają architekci z pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Ich zadaniem było stworzenie obiektu, który dostarczy studentom funkcjonalne miejsca do pracy i nauki.

Jurorzy konkursu docenili budynek za oryginalny kształt, a także odwołanie się do historii – gmach bowiem od strony ulicy nawiązuje do dawnej fabryki żarówek, która stała na tej działce. Natomiast ceglana elewacja fantastycznie wpisuje się w sąsiedztwo innych budynków znajdujących się nieopodal.

Warto zauważyć, że do tegorocznej nagrody w konkursie Wienerberger Brick Award 2020 zgłoszono 644 projektów z 55 krajów. Do ścisłego finału przeszło natomiast 50 projektów. To zatem doskonale pokazuje rozmiar sukcesu polskich architektów. Gratulujemy!

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nietypowy dom igloo tłem dla najnowszej kolekcji Natalii Siebuły
Wrocławska restauracja doceniona za design przez brytyjski magazyn Wallpaper

J.S., MALECCY

sznyt tygodnia

najnowsze