Kultura w czasach pandemii. Wybieramy najciekawszą ofertę muzeów (i nie tylko) dostępną online

Kultura w czasach pandemii. Wybieramy najciekawszą ofertę muzeów (i nie tylko) dostępną online

Nie samym Netflixem żyje człowiek! W czasie domowej kwarantanny polecamy odstawić na chwilę filmy czy seriale i sięgnąć po sztukę. Na szczęście największe światowe muzea i opery na czas kwarantanny udostępniły nam swoje zbiory. Oto nasza lista wirtualnych wystaw, które trzeba odwiedzić i spektakli, które trzeba obejrzeć.

British Museum i wiele innych muzeów w ramach Google Arts&Culture

W ramach Google Arts&Culture dostępne jest wirtualne zwiedzanie kilkuset muzeów i wystaw na całym świecie. Do programu weszło m.in. Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, Guggenheim w Nowym Jorku, a także Muzeum Brytyjskie w Londynie, gdzie można zdobywać wiedzę na temat sztuki, historii i nauki. W tym ostatnim jest możliwe wirtualne zwiedzanie muzeum - dzięki tej formie możemy z poziomu własnej kanapy zobaczyć słynny Kamień z Rosetty, egipskie mumie i setki cennych eksponatów.

Did you know you can #MuseumFromHome on Google Street View? Explore the galleries and find your favourite objects...

Opublikowany przez British Museum Czwartek, 19 marca 2020

Wirtualna wycieczka po zbiorach jest dostępna na stronie muzeum: britishmuseum.withgoogle.com/,a pełna lista muzeów umożliwiających zwiedzanie na odległość dostępna na stronie https://artsandculture.google.com/partner.

Luwr

Jeśli jeszcze nigdy nie byliście w stolicy Francji, albo po prostu kolejny raz chcielibyście poczuć klimat Paryża, zachęcamy do odwiedzenia jednej z największych jego atrakcji - Luwru. Jest to jedno z najbardziej wyjątkowych muzeów na świecie, które może poszczycić się wyjątkowymi zbiorami z dziełami Van Gogha, Michała Anioła i da Vinciego na czele.  W tym wyjątkowym okresie Luwr oferuje darmowe wirtualne oprowadzania, które umożliwiają zobaczenie prac największych mistrzów malarstwa i rzeźby.

Ale to nie wszystko - Luwr udostępnia także inne tematyczne materiały, które mogą okazać się ciekawą atrakcją w wolnym czasie. Szczególnie polecamy doświadczenie w wirtualnej rzeczywistości "W cztery oczy z Lisą", które ujawnia najnowsze badania dotyczące słynnego dzieła, a także powtórkę z historii sztuki przygotowaną specjalnie dla dzieci.

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta

Polskie muzea i galerie również włączyły się do akcji udostępniania swoich zasobów i wystaw w internecie. Galeria Zachęta, która jest jednym z najlepszych miejsc w tym kraju do podziwiania sztuki współczesnej, uruchomiła 14-dniowy cykl działań #ZachętaOnline. W ramach tej inicjatywy organizowane są oprowadzania online (w formie live streamu), ale nie tylko - na stronie Zachęty publikowane są również rekomendacje książek  i udostępnione za darmo wydania Magazynu Zachęta.

Galeria nie zapomniała również o najmłodszych miłośnikach sztuki - dla nich są zorganizowano plastyczne warsztaty online, które są inspirowane aktualnymi wystawami.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik słynie z ciekawych naukowych ekspozycji, których działanie trzeba poznawać na własnej skórze - z tego względu zwykły wirtualny spacer w tym miejscu nie miałby większego sensu. Z tego względu twórcy CNK proponują przeniesienie niektórych eksponatów... do własnego domu. Na ich profilu na Facebooku zamieszczane są regularnie filmy instruktażowe z prostymi eksperymentami, które możemy powtórzyć we własnej kuchni, łazience, czy salonie.

"Będziemy odkrywać, myśleć i działać! Nie będzie to zwykły spacer z oglądaniem eksponatów. Wszystko przygotowaliśmy tak, abyście mogli również w domu powtórzyć nasze eksperymenty. Na ten czas przeniesiemy Was w niesamowity świat nauki. Przeniesiemy Was – do Centrum Nauki Kopernik."

Jest to świetny pomysł na spędzenie czasu z dziećmi, które w czasie kwarantanny mogą czuć się znudzone. Propozycja robienia z nimi fizycznych oraz chemicznych eksperymentów jest nie tylko ciekawa, ale i pouczająca.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego również postanowiło przenieść swoje działania do świata wirtualnego. Na Facebookowym profilu muzeum możemy oglądać relacje na żywo z oprowadzania, a także wysłuchać wykładów na konkretny temat. W rozkładzie "zwiedzania" znajdziemy lekcje historii dla uczniów szkół podstawowych i liceum (np.„Służba medyczna w Powstaniu”), a także wykłady dla dorosłych (np. "Polskie Państwo Podziemne: geneza, struktura, funkcjonowanie").

Metropolitan Opera

Nowojorska MET Opera zaczęła streamingować swoje najważniejsze spektakle operowe. Teraz dzięki ich aplikacji (Met Opera on Demand) możecie we własnym domu obejrzeć takie powtórki spektakli transmitowanych wcześniej w kinach, czyli m.in. "Carmen", "La Boheme", czy "Eugene Onegin". Jeśli myślicie, że to nie to samo, co doświadczenie sztuki na żywo to oczywiście macie rację, ale szybko przekonacie się, że dopiero na własnym ekranie docenicie niezwykle dopracowane detale w warstwie kostiumów i scenografii. Dodatkowo spektaklom towarzyszą materiały zza kulis - wywiady z aktorami, muzykami, scenografami, charakteryzatorami czy kostiumografami. Bardzo ciekawie jest pokazana strona techniczna każdego spektaklu, jak chociażby systemy szybkiego montażu kolejnych scenografii.

Transmisje można oglądać każdego wieczoru o 19:30 od 16 do 22 marca. Na stronie MET Opera znajdziecie cały rozkład kolejno udostępnianych tytułów, ale już teraz bez ściągania aplikacji, możecie obejrzeć "La Traviata" z udziałem Diany Damrau, Juana Diego Flóreza i Quinna Kelsey'a.

Ninateka

Na koniec polecamy polski odpowiednik Google Arts & Culture. Na stronie Ninateki można tam znaleźć 7000 zupełnie darmowych plików audio i wideo, w tym także rejestracje wystaw, archiwum wideo-artów oraz masę spektakli teatralnych. Szczególnie polecamy się skupić na tym ostatnim obszarze, gdyż do wyboru mamy naprawdę cały wachlarz różnych tytułów ze znakomitymi polskimi aktorami.

Zobacz też:

Zamiast perfum żele antybakteryjne – koncern LVMH wspiera walkę z koronawirusem

Siedzicie w domu, a chcecie obejrzeć film ze znajomymi? Teraz to możliwe dzięki wtyczce Netflix Party

tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze