10 najbardziej stylowych współczesnych gramofonów

10 najbardziej stylowych współczesnych gramofonów

Od kilku lat przeżywamy tzw. "odrodzenie winylu" - na rynku mamy coraz większy wybór czarnych krążków, a także sprzętów do ich odtwarzania. Niektóre nowoczesne adaptery swoją formą daleko odeszły od typowego vintage gramofonu i dziś zaskakują nietypowym designem. Zobaczcie najciekawsze modele, które udało nam się znaleźć.

Pro-Ject 2Xperience

Ten sprzęt można nazwać prawdziwym białym krukiem wśród gramofonów. W hołdzie jednemu z najlepszych albumów The Beatles, czyli „White Album”, wytwórnia Universal Music Group postanowiła połączyć siły z marką Pro-Ject, aby stworzyć wyjątkowy model gramofonu w śnieżnobiałym odcieniu. Projektanci postarali się, aby dosłownie każdy element tego sprzętu był biały - dotyczy to nawet specjalnie wykonanej dla tego modelu wkładki Ortofon 2M.

Gramofon jest nie tylko piękny, ale i gwarantuje znakomity dźwięk akrylowy talerz jest napędzany paskiem z precyzyjnym sterowaniem silnikiem i elektroniczną zmianą prędkości. Jak na unikat przystało, powstało jedynie 1000 przykładów tego ekskluzywnego sprzętu, który można było kupić w cenie 1799 dolarów.

Pear Audio Kid Howard

Można by powiedzieć, że klasyk z drewna, ale jakże piękny! Podstawą Pear Audio Kid Howard jest specjalne, lekkie drewno, które wygląda bardzo surowo, ale ma niezwykłe właściwości - pomaga w walce z wibracjami i gwarantuje znakomitą jakość dźwięku. Do niego zostało dopasowane dość nietypowe ramię typu unipivot z korpusem z włókna węglowego, a także odseparowany od obudowy silnik. Z pewnością spodoba się wielbicielom naturalnych materiałów we wnętrzach.

Cena: około 3 350 dolarów

Sony PS-LX310BT

Gramofon, który będzie idealnie pasował do Twojej konsoli i innych elektronicznych sprzętów w czarnym macie. Marka Sony wypuściła na rynek bardzo elegancki model PS-HX500, który jest pierwszym na świecie gramofonem umożliwiającym ripowanie płyt do plików audio w jakości audiofilskiej (zgrywanie do plików DSD 5,6 MHz). Bardzo nam się podoba jego minimalistyczny design, na który składa się prosta podstawa z ciekawym, nowoczesnym ramieniem.

Prawdopodobnie model japońskiego koncernu nie gwarantuje takiej jakości jak producenci topowych audiofilskich sprzętów, ale dla początkujących winylomaniaków może być to ciekawy i stylowy gadżet.

Cena: ok 1 000 zł

Rega Planar 8

Z tą firmą zetknął się z pewnością każdy, kto kiedykolwiek szukał jakościowego sprzętu audio, na którym mógłby odtwarzać swoją winylową kolekcję. Nic dziwnego - Rega to jeden z najlepszych producentów gramofonów, które gwarantują nie tylko wyjątkowe doznania muzyczne, ale też estetyczne. Jednym z ciekawszych modeli w ich ofercie jest Planar 8 - gramofon skonstruowany przy użyciu naszego najnowszego ultra lekkiego rdzenia z pianki poliuretanowej, czyli materiału opracowanego dla przemysłu lotniczego. Skąd pomysł na taką technologię? Ten nowoczesny materiał zapewnia lekkość, a jednocześnie większą sztywność i mniejsze drgania.

Sam kształt Planara 8 został zainspirowany najlepszym dziełem Regi, czyli modelem Naiad. Forma ogranicza się niemalże wyłącznie do wielkości płyty i ramienia. Na pierwszy rzut oka trudno w ogóle odgadnąć, że to sprzęt muzyczny, ale gdy już płyta pójdzie na nim w ruch,to każdy się w nim zakochuje.

Cena: ok 13 000 zł

Floating Record Vertical Turntable

Kto powiedział, że gramofon musi wyglądać jak płaskie pudełko, na którym kładzie się czarne płyty. Producenci sprzętu muzycznego udowadniają, że nic nie musi być oczywiste i proponują gramofon, w którym płyty ustawia się... pionowo! Jesteśmy pewni, że ten model będzie główną atrakcją w każdej przestrzeni, w której się znajdzie.

"Naszą filozofią było przeprojektowanie sprzętu w stylu vintage audio w zupełnie coś nowoczesnego. Właśnie w duchu nowoczesności na nowo wyobraziliśmy sobie gramofon, który wyeksponuje płytę jako dzieło sztuki. Udało nam się stworzyć iluzję unoszenia się krążka nad gramofonem." - opowiadają o swoim projekcie twórcy marki Gramovox.

Cena: 350 dolarów

Technics SL-1000R

Doskonały przykład tego, jak nowa technologia połączyła się z oldschoolowymi zasadami projektowania. Reaktywowana kilka lat temu marka Technics SL-1000R wypuściła na rynek gramofon, który kształtem przypomina tradycyjny adapter, ale wygląda jak jego wersja rodem z przyszłości. Co co pierwsze rzuca się w oczy to jego gabaryty, a dokładnie aluminiowo-mosiężny talerz gramofonu o grubości 10 mm wyposażony dodatkowo w ciężary z wolframu. Imponująca waga samego talerza, czyli 8 kg, gwarantuje ograniczenie drgań dźwięku do minimum. Model SL-1000R jest również wyposażony w ramię magnetyczne i miejsce dla dwóch dodatkowych ramion, ma trzy standardowe prędkości formatowania i osobną jednostkę sterującą, co daje niesamowicie niski stosunek sygnału do szumu.

Cena: ok 20 000 zł

440 Audio

Niezwykle zgrabne i eleganckie adaptery, których będą pożądać miłośnicy pięknych przedmiotów. Z pewnością modele czeskiej firmy 440 Audi do takich należą - ich konstrukcja i finezja podnosi ten sprzęt muzyczny do rangi dzieła sztuki. Charakterystycznym elementem każdego gramofonu tej manufaktury jest podstawa z ostrych, spiczastych nóżkach. Jeśli chodzi o materiały to panuje tu duża różnorodność - od klasycznego drewna po kamień i topione szkło. Filozofią marki jest wykorzystywanie naturalnych materiałów, które kryją w sobie wyjątkowe piękno.

TOC Vertical Record Player 

Na koniec nietypowy projekt izraelskiego projektanta Roya Harpaza, który stworzył pionowy odtwarzacz o kształcie jajka. Zamiarem autora było stworzenie czystej i prostej formy, która jednocześnie będzie nowoczesna, zaskakująca. Nie da się zaprzeczyć, że ten odtwarzacz zaskakuje - i wyglądem, i działaniem.

Adapter odtwarza analogowe dźwięki z czarnej płyty, ale możemy nim sterować za pomocą pilota (np. zmiana utworu). Na froncie adaptera pojawiają się wówczas podświetlane symbole, które ciekawie kontrastują z drewnianą powierzchnią. Co ciekawe, projektant stworzył w tym modelu specjalne kuliste łożysko, dzięki któremu płyta podczas odtwarzania od razu zostaje czyszczona z kurzu. Bardzo byśmy chcieli, aby ten koncept pojawił się na rynku - w końcu moglibyśmy mieć stylowy i kompaktowy odtwarzacz płyt, który nie będzie zajmował dużo miejsca na naszych meblach.

Zobacz też:

Audiowood x Uncrate Barky to przepiękny drewniany gramofon

Estetyka, jakość dźwięku i personalizacja. Polski producent słuchawek podbija świat

Tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze