Estetyka, jakość dźwięku i personalizacja. Polski producent słuchawek podbija świat

Estetyka, jakość dźwięku i personalizacja. Polski producent słuchawek podbija świat

Behemoth, Gojira, MØ, Ania Wyszkoni, Tides From Nebula, czy Ray Wilson z Genesis. To tylko niektórzy artyści, którzy na scenie pojawiają się z produktami z warszawskiej manufaktury Custom Art. Jak są tworzone ich wyjątkowe douszne słuchawki?

Custom Art powstał już 7 lat temu, a jego założycielem był 21-letniego ówczas recenzent sprzętu audio - Piotr Granicki. Niewiele osób spodziewało się, że jego pomysł odniesie aż taki sukces i będzie sprzedawany w aż 60 krajach na całym świecie. Dziś nie ma się czemu dziwić - jakość produktów wychodzących z warszawskiej manufaktury docenia coraz większe grono profesjonalnych muzyków, dźwiękowców i szczególnie wymagających słuchaczy.

Custom Art to, jak sama nazwa wskazuje, połączenie sztuki, pełnej customizacji produktu z wyjątkowymi relacjami z klientami. Wiem, że odbiorcy branży audio kierują się tym, że tylko najwyższa cena wyznacza najwyższą jakość. Od początku działalności staram się przełamywać ten mit i budować portfolio produktów tak, by możliwość słuchania muzyki na najlepszym sprzęcie była dostępna dla jak największej liczby osób. Chcę, żeby świadomość tego, co decyduje o jakości dźwięku zataczała coraz większe kręgi – mówi Piotr Granicki.

 

Każda para słuchawek z logo Custom Art powstaje na indywidualne zamówienie. Cały proces powstawania produktu w manufakturze zaczyna się od kilkuminutowej wizyty u audiologa, który musi zrobić za pomocą zastygającej, gęstej pasty wyciski uszu. W ten sposób powstają słuchawki idealnie dopasowane do naszej anatomii, co nieco przypomina aparaty słuchowe. W tym jednak przypadku chodzi o stworzenie produktu, w których będą się komfortowo czuć osoby pracujące na co dzień z dźwiękiem.

Dodatkowo każdy klient ma możliwość zdecydowania o ostatecznym wyglądzie jego słuchawek. Personalizacja opiera się na wyborze koloru, materiału, którym będą wykończone z zewnątrz słuchawki, a nawet grafiki, czy też zatopionych w nich elementów.

Oczywiście estetyka i wygoda użytkowania to nie wszystko - słuchawki miały przede wszystkim spełniać najwyższe wymagania dźwiękowych purystów. Produkty Custom Art radzą sobie z dużym problemem, jakim jest użytkowanie słuchawek na różnych urządzeniach. W końcu dobrze wiemy, że słuchawki, które brzmią fantastycznie na jednym urządzeniu, wcale nie muszą dobrze brzmieć na innym, a w końcu po to są – żeby można było słuchać dźwięku dobrej jakości gdziekolwiek się jest. Założyciel manufaktury Piotr Granicki opracował własne rozwiązanie, które zostało już opatentowane, a mianowicie FIBAE (Flat Impedance Balanced Armature Earphone) - technologia umożliwiająca pełne uniezależnienie charakterystyki słuchawek od źródła dźwięku.

źródło: MamStartup, komorkomania, tekst: A.R