Buty marki Nike ,,Moon Shoe” sprzedano za rekordową kwotę 1,6 mln złotych

Buty marki Nike ,,Moon Shoe” sprzedano za rekordową kwotę 1,6 mln złotych

Podczas aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s para butów do biegania z 1972 roku marki Nike została sprzedana za 437,5 tysiąca dolarów, czyli ponad 1,6 miliona złotych. Jest to zarazem największa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za obuwie sportowe na aukcji publicznej.

„Moon Shoe” były jednymi z pierwszych par butów wyprodukowanych przez markę Nike. Zostały one zaprojektowane przez Billa Bowermana, trenera lekkoatletyki i jednego z założycieli firmy.

Wyprodukowano zaledwie 12 par obuwia „Moon Shoe” i jedna z nich trafiła jakiś czas temu na aukcję w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s. Licytacja odbyła się we wtorek 23 lipca br. i to właśnie podczas niej buty zostały sprzedane za rekordową kwotę ponad 1,6 mln złotych.

Jak się okazało, słynne „Moon Shoe” trafiły w ręce kanadyjskiego inwestora i kolekcjonera samochodów Milesa Nadala. W swojej kolekcji butów sportowych posiada on już wiele perełek, które udało mu się zdobyć podczas innych aukcji.

Do tej pory najwyższą kwotę za buty sportowe osiągnięto w 2017 roku – wtedy podczas aukcji w Kalifornii za ponad 190 tys. dolarów sprzedano obuwie marki Converse, w których koszykarz Michael Jordan wystąpił w finałowym meczu na igrzyskach olimpijskich w 1984 roku.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
10 najdroższych, klasycznych samochodów, które zostały sprzedane na aukcjach
Nowy rekord na polskim rynku sztuki. Oto najdrożej sprzedane dzieło

J.G., SOTHEBY’S

sznyt tygodnia

najnowsze