Nowy rekord na polskim rynku sztuki. Oto najdrożej sprzedane dzieło

Nowy rekord na polskim rynku sztuki. Oto najdrożej sprzedane dzieło

Wczoraj w domu aukcyjnym DESA Unicum sprzedano „M 39” Wojciecha Fangora. Wszyscy wiedzieli, że cena będzie wysoka, aleniewiele osób przewidywało rekord cenowy.

4,72 miliona złotych zapłacono wczoraj za obraz polskiego malarza z 1969 roku zatytułowany „M 39”. To absolutny rekord, jeśli chodzi o polski rynek sztuki. Jest to jedno płótno z całej serii, w której wykorzystano motyw rozety. Dziełopowstało specjalnie na indywidualną wystawę artysty w prestiżowym nowojorskim Guggenheim Museum.

To była niewątpliwie aukcja światowej klasy, taka, której nie powstydziłyby się najlepsze zachodnie domy aukcyjne. Nigdy jeszcze w Polsce nie sprzedano w ciągu niecałych dwóch godzin prac o łącznej wartości 20,8 mln złotych. Do tej pory nie zdarzyła się w Polsce licytacja, na której tak duża liczba dzieł zostałaby sprzedana powyżej miliona złotych – mówi Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

Wojciech Fangor, „M39”

Do tej pory rekord cenowy, jeśli chodzi o polską sztukę, należał do Stanisława Wyspiańskiego. Jego obraz "Macierzyństwo" został sprzedany w grudniu zeszłego roku za 4,366 miliona zł.

Zobacz też:

Nowy rekord w świecie sztuki – obraz Davida Hockneya najdroższym dziełem żyjącego artysty

Padł nowy rekord cenowy w polskiej sztuce. Najdroższe dzieło stworzyła malarka

źródło: informacja prasowa, tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze