Padł nowy rekord cenowy w polskiej sztuce. Najdroższe dzieło stworzyła malarka

Padł nowy rekord cenowy w polskiej sztuce. Najdroższe dzieło stworzyła malarka

W ostatnią niedzielę w słynnym domu aukcyjnym Christie’s miała miejsce ważna dla polskiej sztuki aukcja zatytułowana „Impressionist and Modern Art”. Dlaczego ważna? Podczas tego wydarzenia ustanowiono rekord cenowy za obraz polskiego artysty.

„La Musicienne” stał się najdrożej sprzedanym w historii obrazem polskiego malarza. Co ważne, jest to dzieło stworzone przez artystkę - Tamarę Łempicką. Dzieło zostało sprzedane za kwotę 9 087 500 dolarów, czyli ponad 34 miliony złotych.

„La Musicienne"

Jej sztuka jest znana na całym świecie. Zasłynęła jako portrecistka malująca wyidealizowane portrety i akty o lekko kubicznych formach i nasyconych barwach. Najbardziej popularny w kulturze jest jej autoportret „Tamara w zielonym Bugatti”, który pojawił się na okładce czasopisma Die Dame i dziś uważany za jeden z typowych obrazów w stylu art déco.

"Tamara w zielonym Bugatti"

Do tej pory polskim rekordzistą było „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego, które w grudniu 2017 roku na aukcji organizowanej przez warszawski dom aukcyjna DESA zostało sprzedane za ponad 4 miliony złotych. Natomiast najdroższym obrazem znajdującym się w kraju jest, należąca aktualnie do Skarbu Państwa, „Dama z łasiczką” Leonarda Da Vinci, która została ubezpieczona na kwotę 1,4 miliarda złotych.

Zobacz też:

Obraz namalowany przez sztuczną inteligencję został sprzedany za ponad 430 tys. dolarów

źródło: Aktivist, tekst: A.R