Nowy rekord w świecie sztuki – obraz Davida Hockneya najdroższym dziełem żyjącego artysty

Nowy rekord w świecie sztuki - obraz Davida Hockneya najdroższym dziełem żyjącego artysty

W nowojorskim domu aukcyjnym Christie's w zaledwie 10 minut udało się przeprowadzić licytację jednego z najsłynniejszych obrazów Davida Hockneya. Tym samym malarz zabrał tytuł "najdroższego dzieła żyjącego artysty" Jeffowi Koonsowi.

Przez 10 minut dwóch kupców walczyło o obraz brytyjskiego artysty Davida Hockneya. „Portret artysty (Basen z dwiema postaciami)” ostatecznie został sprzedany za 90,3 mln dolarów (ok. 340 mln zł), co jest rekordem w sprzedaży dzieła żyjącego artysty.

Monumentalne płótno (3,05 m szerokości i 2,13 m wysokości) przedstawia mężczyznę stojącego nad brzegiem basenu i obserwującego pływającą w nim postać. W tle rozciąga się pejzaż z zarysem drzew i górskich szczytów. Jest to jedno najbardziej rozpoznawalnych dzieł w dorobku artysty, które miało powstać z powodu wielkiego zawodu miłosnego twórcy.

Do niedawna najdroższym dziełem sztuki żyjącego artysty była praca Jeffa Koonsa, która w 2013 roku została sprzedana w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's. Cena "Balonowego psa" wyniosła 58,4 miliona dolarów.

Zobacz też:
Padł nowy rekord cenowy w polskiej sztuce. Najdroższe dzieło stworzyła malarka

Obraz namalowany przez sztuczną inteligencję został sprzedany za ponad 430 tys. dolarów

źródło: highsnobiety, tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze