Prostota, surowość, funkcjonalność - to główne założenia modernizmu w architekturze. W latach 1918–1975 architekci postanowili porzucić dotychczas znane historyczne style i postawili na bryły uwydatniające konstrukcję oraz materiały. Jeśli chcielibyście poczuć ducha modernizmu (tego dawnego jak i we współczesnej interpretacji) możecie zdecydować się na nocleg w jednym z polskich hoteli z naszej listy. Doznania estetyczne i komfort gwarantowane.
1. Hotel Harnaś w Bukowinie Tatrzańskiej
Zaczynamy od budynku, który jest nazywany tatrzańską perłą modernizmu. W czasach PRL-u Harnaś był luksusowym domem wypoczynkowym w Bukowinie Tatrzańskiej - architekci (Leszek Filar, Przemysław Gawor i Jerzy Pilitowski) w latach 1966-69 stworzyli budynek, który od samego początku zachwycał ze względu na formę i widok rozciągający się z hotelowych okien.
Bryła została ukośnie ustawiona w stosunku do zbocza góry - to osłoniło hotel przed działaniem silnych wiatrów, a przede wszystkim pozwoliło ulokować wszystkie pokoje od strony stoku. To dzięki tej koncepcji każdy nocujący w tym miejscu może cieszyć oczy piękną panoramą Tatr. Warto zwrócić szczególną uwagę na formę samego gmachu wspartego na słupach i wyposażonego w uskokowo ułożone ciągi balkonów. Natomiast przeszklony parter dodaje tej architekturze nowoczesności.
Modernizacja wnętrz tego zapomnianego na wiele lat miejsca nastąpiła dopiero po 50 latach od otwarcia. Nowy właściciel Harnasia (firma Bukovina) docenił wyjątkowy charakter budynku i nadał mu dawną świetność. Oprócz wymiany mebli i nadania całości bardziej współczesnego charakteru, odnowiono nawet logotyp umieszczony na dachu.
"Czarno-biała kolorystyka przestrzeni wspólnych nadała charakter przyjemnego luksusu. Zastosowane w nich kolorowe designerskie fotele oraz zieleń w stylu lat 70, przypomniała o barwnej przeszłości obiektu. Doceniliśmy również życie kulturalno-artystyczne dawnych lat. Wnętrza hotelu zdobi kolekcja unikalnych stu grafik pochodzących z okresu 1965-89 autorstwa cenionych zagranicznych artystów." - przeczytamy na stronie internetowej hotelu Harnaś.
2. Marriott Resort & Spa w Sopocie
Ten wyjątkowy, minimalistyczny obiekt oficjalnie otwarto w Sopocie (ul. Bitwy pod Płowcami 59) w 2012 roku i przez pierwsze lata działał pod nazwą Mera Spa Hotel. Od 2016 roku funkcjonuje już pod szyldem Marriotta.
Jego twórcami są architekci z DiM'84, którzy postanowili stworzyć obiekt pasujący do nadmorskiego krajobrazu. Aby wtopić się w otoczenie postawiono na naturalne materiały, czyli przede wszystkim drewno z modrzewia syberyjskiego i na szkło - cały obiekt o kształcie nieregularnej podkowy ma szklaną elewację, dzięki czemu można z niego podziwiać piękno polskiego wybrzeża.
Aby jeszcze mocniej podkreślić związek architektury z naturą, projektanci tak zaplanowali umiejscowienie dziedzińców, aby hotel z dwóch stron pokrywała piaszczysta wydma porośnięta roślinnością nadmorską. Całość kompleksu dopełniają oczka wodne oraz kamienny potok.
3. Hotel Vienna House w Warszawie
Realizacja, która budzi duże kontrowersje już na etapie budowy - prawdopodobnie z tego względu, że w Polsce jednak mamy niewiele przykładów architektonicznego brutalizmu. Mamy nadzieję, że ten hotel sprawi, że w naszym kraju będzie więcej miłośników tej najbardziej surowej odmiany modernizmu.
Kompleks P4 powstaje przy ulicy Postępu 4 w Warszawie (teren popularnego Mordoru), a za jego wygląd odpowiada biuro JEMS Architekci. Budynek w którym niedługo otworzy się hotel, to siedmiokondygnacyjny prostopadłościan, który wraz z bliźniaczą budowlą utworzy pierzeję ulicy. Nowe, żelbetonowe budynki inspirowane architekturą przemysłową, będą bardzo prostym, ale jednocześnie charakterystycznym elementem zabudowy tej części Warszawy.
Hotel biznesowy Vienna House Mokotów zostanie otwarty jeszcze w tym roku i będzie świadczył usługi o podwyższonym standardzie (4 gwiazdki). Znajdą się w nim 164 pokoje (z ogromnymi oknami), przestronne sale konferencyjne oraz część rekreacyjna. To co zachwyca w estetyce tego obiektu to betonowe i stalowe elementy w monumentalnej konstrukcji, które kontrastują z przytulnym wnętrzem - rozkwitającym za sprawą bujnej zieleni.
4. Baltic Palace w Pobierowie
Czterogwiazdkowy hotel Baltic Palace, o bardzo nietypowym designie, to dzieło autorstwa Mateusza Tańskiego oraz Piotra Michalewicza. Ich celem było stworzenie budynku, który będzie się wyróżniać w Pobierowie i stanie się wizytówką tej miejscowości. Efekt został w pełni osiągnięty - hotel zachwyca niezwykła szklana fasadą, która "spływa" z dachu na betonową posadzkę przed hotelem.
- Wyszliśmy z założenia, że przywołanie tradycji awangardy dla tego projektu w sposób, który z jednej strony będzie zgodny z założeniami Miejscowego Planu, z drugiej zaś pozwoli na realizację nowoczesnego obiektu mogącego stać się nową wizytówką Pobierowa będzie właściwą odpowiedzią - tłumaczył Piotr Michalewicz w jednym z wywiadów.
Architekci mówią, że w głównej mierze inspirowali się architekturą modernistyczną, która na Pomorzu była często spotykanym stylem w zabudowie. Ich czterokondygnacyjny budynek mieści 44 pokoje hotelowe, restaurację, strefę SPA z basenem, a nawet klub.
5. Renaissance Warsaw Airport Hotel w Warszawie
Najnowszy modernistyczny hotel, który powstał w tym zeszłym roku w stolicy. JEMS Architekci zaprojektowali pierwszy w Polsce, pięciogwiazdkowy hotel marki Renaissance, który należy do sieci prestiżowych hoteli Marriott International. Obiekt jest zlokalizowany naprzeciwko terminala odlotów Lotniska im. Fryderyka Chopina. Wszystkich zmartwionych hałasem startujących samolotów uspokajamy - elewacja została odpowiednio akustycznie izolowana, dlatego nie powinniśmy odczuwać szkodliwych decybeli.
Interesująca jest już sama nowoczesna bryła budynku, która składa się z gładkich, czarnych płaszczyzn. Szklane tafle zostały zestawione z drewnem widocznym w okładzinie ścian, podcieni i stropów (wyeksponowanych widokowo stref parteru). To właśnie te elementy odpowiadają za atmosferę gościnności i ciepła wewnątrz hotelu. W wystroju nie brakuje jednak także zimnego betonu i dekoracji modernistycznych, którą dodają całości smaku.
To co najbardziej przykuwa uwagę w tym wyjątkowym miejscu to główne wnętrza hotelu – hole i restauracja, które wiele czerpią z dorobku polskiego modernizmu lat 50. i 60. oraz architektury dawnego Międzynarodowego Dworca Lotniczego. Szczególnie doceniamy łamane formy i nietypowe zestawiania materiałów. Jest klimat!
6. Diune Hotel & Resort w Kołobrzegu
W tym luksusowym hotelu z widokiem na morze każdy detal zapewnia niepowtarzalne doznania estetyczne. Stylowa elegancja wnętrz Diune Hotel & Resort (należący do Zdrojowej Invest) nawiązuje do stylu art déco i została perfekcyjnie połączona z prostotą międzywojennej, modernistycznej architektury.
Goście mają do dyspozycji 61 klimatyzowanych pokoi podzielonych na 5 kategorii. Lokalizacja przy szerokiej, piaszczystej plaży oraz widok na morze wprowadzają w klimat wakacyjnego kurortu.
7. Hotel Courtyard by Marriott w Gdyni
Skandynawski design z nutką gdyńskiego modernizmu? Takie połączanie udało się zrealizować w obiekcie autorstwa pracowni FORT. Hotel Courtyard by Marriott w Gdyni to część wielofunkcyjnego kompleksu Gdynia Waterfront, który znajduje się pomiędzy wieżowcem Sea Towers a Skwerem Kościuszki.
Sam hotel ma dziewięć kondygnacji (z ponad 200 pokojami i centrum konferencyjnym) i mierzy 35 metrów wysokości. We wnętrzach nie zabrakło także kawiarni i restauracji.
8. INX Design Hotel w Krakowie
4-gwiazdkowy INX Design Hotel, znajdujący się na Krakowskim Kazimierzy, działa od niedawna, a już stal się znany wśród miłośników modernistycznej architektury.
Wnętrza są inspirowane są stylem art deco - dominują w nich meble o geometrycznych formach i szeroka gama barw. Wiele elementów zostało zainspirowanych twórczością Zofii Stryjeńskiej, która mieszkała... w sąsiedniej kamienicy. Są to chociażby wykładziny, na których zacytowano fragmenty obrazów tej artystki. Poza tym w pokojach hotelowych znajdziemy dużo marmuru, mosiądzu oraz naturalne drewno.
Sama bryła hotelu została zaprojektowana przez biuro architektoniczne Lewicki & Łatak i idealnie wpisuje się w zabudowę ul. Starowiślnej. To przykład oszczędnej i dobrze wyważonej architektury modernistycznej.
Zobacz też:
Luksusowe biwakowanie z Tatrami w tle. Pojechaliśmy na zimowy glamping w Polsce
Bajeczne miejsca i luksusowe warunki. Oto 5 najdroższych hoteli na świecie
Magazyn “Time” umieścił warszawski hotel na liście “100 najciekawszych miejsc świata”