Plac Defilad jak przedwojenny plac Centralny. Rozstrzygnięto konkurs na modernizację terenu wokół Pałacu Kultury

Plac Defilad jak przedwojenny plac Centralny. Rozstrzygnięto konkurs na modernizację terenu wokół Pałacu Kultury

Już od wielu lat mówi się o tym, że Warszawski Plac Defilad czeka konieczna modernizacja. W końcu jednak doczekaliśmy się konkretnych terminów i planów. Wkrótce spod Pałacu Kultury ma zniknąć parking dla autobusów i będzie mnóstwo zieleni. Zobaczcie plany zabudowania tego terenu.

Wiele mówiło się na temat możliwości zagospodarowania pustego terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, ale żaden pomysł (np. ten dotyczący rodzimego Central Parku) nie był nigdy potwierdzony. Dopiero teraz wyłoniono ostateczny projekt na nowy Plac Defilad, czyli centralny punkt w stolicy, który przez wiele lat był jedynie betonową pustynią i parkingiem dla samochodów.

Konkurs zorganizowany przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, którego celem było opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej fragmentu placu Defilad pomiędzy Pałacem Kultury i Nauki, przyszłymi budynkami Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, został rozstrzygnięty. Komisja składająca się z pięciu zespołów architektów musiała wybrać najlepszy spośród 5 proponowanych rozwiązań, które dodatkowo były poddane konsultacjom społecznym.

Zwycięski projekt stworzyła pracownia architektoniczna A+A Collective. Zaproponowana przez nią koncepcja ma nawiązywać do przedwojennej zabudowy placu Centralnego. Uwzględniono też stworzenie dużego obszaru terenów zielonych.

Jak mówią architekci, układ łączący cechy placu i parku umożliwi mieszkańcom stolicy na wiele aktywności: od spacerów, przez koncerty i targi aż po wydarzenia kulturalne. Przy wejściu od ulicy Marszałkowskiej pojawi się obłożony białym marmurem staw o powierzchni 140 metrów kwadratowych, ponad 40 ławek inspirowanych projektem z PRL-u, a także krzesła siedziska i ławy, które umieszczone zostaną wokół drzew. Z kolei trawniki będą nawiązywać swoim obrysem do przedwojennych kamienic.

Centrum Warszawy kolejny raz przeżywa transformację. Warszawiacy chcą tu być. Plac Centralny to miejsce codziennych spotkań, wydarzeń kulturalnych, wspólnego świętowania, dlatego wymaga zmian i dostosowania do zróżnicowanych stylów życia mieszkańców – powiedział o zwycięskim projekcie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zobacz też:

Pole Mokotowskie czeka rewitalizacja. Powstaną w nim Pawilony Żywiołów i smogometr

źródło: Miasto Stołeczne Warszawa, Autor: A.R