Pole Mokotowskie czeka rewitalizacja. Powstaną w nim Pawilony Żywiołów i smogometr

Pole Mokotowskie czeka rewitalizacja. Powstaną w nim Pawilony Żywiołów i smogometr

Warszawę czeka wiele zmian. Po projekcie na rodzimy Central Park wokół Pałacu Kultury, przyszedł czas na Pole Mokotowskie - jeden z najpopularniejszych terenów zielonych w stolicy Latem mieszkańcy miasta spędzają tam czas z całymi rodzinami – ze względu na kształt terenu i panujący tam klimat to idealne miejsce na uprawianie sportu, piknik, czy po prostu spacer. Przyszedł jednak czas na zmiany i miasto ogłosiło konkurs na przebudowę tego miejsca, które należało już unowocześnić.

Konkurs na najlepszy projekt, a także pierwszą nagrodę w wysokości 70 000 zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej, wygrała pracownię WXCA, która zaprojektowała już wiele miejsc na mapie stolicy. Według ich koncepcji powstanie kolejny odcinek warszawskich bulwarów, a także przejdą rewitalizację Ulice Nowej Pragi. Ci sami architekci opracowali projekt architektoniczny Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego, których budowa rozpoczęła się niedawno na Cytadeli.

Konkurs na projekt Pola Mokotowskiego wygrali dzięki wpisaniu za „kulturę w kształtowaniu przestrzeni parkowej”, a także za zachowanie bioróżnorodności, ukształtowania systemu wodnego, liczne rozwiązania proekologiczne.

„Konkurs na opracowanie całościowej koncepcji Parku Pole Mokotowskie wymagał połączenia w jednej spójnej koncepcji aspektów przestrzennych, przyrodniczych i funkcjonalnych przy jednoczesnym zaproponowaniu atrakcyjnych i charakterystycznych rozwiązań architektonicznych” - można przeczytać na stronie konkursu.

Według jury konkursu, projekt WXCA spełniał wszystkie te oczekiwania Architekci zaproponowali w swojej koncepcji przede wszystkim wydobycie głównej alei parku jako osi urbanistycznej. Zaprojektowali układ komunikacji pieszej, przy zachowaniu wyjątkowego charakteru przyrodniczego tego terenu. W ich planie jest także stworzenie pawilonów opartych na czterech żywiołach  – powietrza, wody, ognia i ziemi.

W Pawilonach Żywiołów znajdą się ogródki i tarasy na dachach. Tam też, oprócz oferty gastronomicznej i edukacyjnej, będzie można doświadczyć zabawy z żywiołami. Pawilon Powietrza będzie wyposażony smogometr (balony wskazujące stan czystości powietrza), a w Pawilonie Wody znajdzie się wieża wodospadowa, deszczowa ściana i szklany dach-kielich, który będzie zbierał deszczówkę.

Na terenie Pola powstanie też galeria land-artu, ekspozycje lotnicze i polskich wynalazków, plenerowa jadalnia, targ śniadaniowy oraz miejska farma edukacyjna. Mają pojawić się też atrakcje dla studentów: tereny sportowe, sztuczna plaża miejska, plenerowe piece do pizzy i grilla.

Planowana jest też się budowa krajobrazu biocenotycznego, czyli strefy ukazującej wzajemne relacje człowieka i natury oraz zasad gospodarki cyrkularnej (stosowanie materiałów z recyklingu, czy też wykorzystanie kompostu).

Co ciekawe, architekci postanowili oddzielić ścieżkę spacerową od trasy dla rolkarzy i biegaczy, która posłuży także biegom narciarskim. Zimowe atrakcje uzupełnią górka saneczkowa przy Bibliotece i ślizgawki na naturalnych zbiornikach wodnych.

źródło: Sztuka Architektury, F5, Autor: A. R

sznyt tygodnia

najnowsze