Jak będzie wyglądać pierwsza kolonia na Marsie? NASA wybrała projekt w konkursie

Jak będzie wyglądać pierwsza kolonia na Marsie? NASA wybrała projekt w konkursie

Zastanawialiście się kiedyś, jak będą wyglądać pierwsze wioski na Marsie, gdy dotrze tam człowiek? NASA już od dawna myśli o projektowaniu budynków na tej planecie. Agencja właśnie wybrała pięć zwycięskich projektów w ostatnim etapie konkursu "3D-Printet Habitat Challenge", gdzie zadaniem uczestników było stworzenie koncepcji kompleksu stałych schronień na Marsie. Koncepcja miała być stworzona z myślą o 4-osobowej załodze, która będzie żyć na Czerwonej Planecie przez rok.

Zespoły musiały przy użyciu technik budowlanych i technologii druku 3D, opracować takie rozwiązanie, które będzie możliwe do przetransportowania na Marsa, a także przetrwa panujące tam warunki atmosferyczne. Projektanci tworzyli cyfrowe wizualizacje, które uwzględniały odwzorowanie cech fizycznych i funkcjonalnych ich koncepcji.

- Uczestnicy naszego programu zaprojektowali nie tylko konstrukcje, ale całe środowisko, w którym nasi odkrywcy kosmosu będą mogli żyć i pracować. Byliśmy podekscytowani obserwując, jak koncepty ożywają w miarę trwania konkursu - opowiadał Monsi Roman, manager programowy w NASA.

Wybór podobno nie był łatwy, ale ostatecznie zwyciężył projekt zespołu Zopherusa z Arkansas, który stworzył modularne środowisko wydrukowane w technologii 3D... z materiałów dostępnych na powierzchni Marsa.
Jak to możliwe? W ich koncepcji lądownik-drukarka skanowałby otoczenie i wybierał optymalny obszar postawienia domków. W tym czasie autonomiczne roboty zbierałyby materiał z powierzchni planety, który zostałby użyty do druku 3D. Potem na lądowniku byłyby mieszane wszystkie składniki (lód, tlenek wapnia i kruszywo marsjańskie) niezbędne do "budowania" i w ten sposób powstałyby heksagonalne domki dla astronautów.

Zopherus i 4 pozostałe wyróżnione grupy otrzymają do podziały nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów. Zobaczcie pozostałe wyróżnione koncepcje w konkursie organizowanym przez NASA.

Drugie miejsce zajęła drużyna AI Space Factory z Nowego Jorku, która zaprojektowała budynek w kształcie jajka, które ma wytrzymać ciśnienie atmosferyczne na Marsie.
Kahn-Yates of Jackson z Mississipi stworzyli projekt z niewielkimi okienkami przypominającymi strukturą nieregularny plaster miodu. Kształt budynku i zastosowane materiały pozwolą przetrwać marsjańskie burze.
Projekt SEArch+/Apis Cor z Nowego Jorku zakłada wykopanie głębszych fundamentów – część habitatu znajdowałaby się poniżej powierzchni gruntu. Dach wzmocniony byłby też podwójną powłoką mającą zagwarantować największe bezpieczeństwo.
Pomysł naukowców z Northwestern University z Illinois ma najmniejszą powierzchnię, a jego kształt przypomina spłaszczoną kopułę.

Zobacz też:
Pierwszym człowiekiem na Marsie będzie kobieta. Ta 17-latka poświęca wszystko dla pracy w NASA

NASA zamierza wysłać pierwszy helikopter na Marsa

źródło: Dezeen, tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze