Wegetarianizm i weganizm to już nie tyle moda, co styl życia, który jest coraz bardziej obecny w naszej kulturze. Oto najczęściej spotykane zamienniki mięsa, które znajdziemy na sklepowych półkach i w daniach restauracyjnych.
1. Jackfruit
Składnik, który na zawsze zmieni oblicze tacosów - zamiast mięsa będziemy w nich znajdować... jackfruita. Inna nazwa tego owocu to chlebowiec różnolistny – roślina z rodziny morwowatych, która wywodzi się z Indii, ale występuje powszechnie w miejscach o tropikalnym klimacie. Jackfruit należy do kalorycznych owoców, ale przy tym zawiera wiele cennych witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy, dzięki którym wykazuje działanie prozdrowotne i świetnie zastępuje w posiłkach mięso.
Dzisiaj wykorzystuje się go głównie do dań kuchni meksykańskiej, ale także w burgerach, w których świetnie zastępuje pulled pork.
2. Tempeh
Tempeh to po prostu sfermentowane nasiona soi. Jest to tradycyjny składnik kuchni indonezyjskiej, a za jego ojczyznę uważa się wyspę Jawa. Dlaczego coraz częściej pojawia w daniach wegetariańskich na całym świecie? Ponieważ jest to idealny zamiennik mięsa i nabiału, a przy tym znacznie zdrowszy od tofu. Tempeh zawiera duże pokłady żelaza, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniego metabolizmu i transportuje tlen. Poza żelazem, tempeh zawiera również spore ilości magnezu, dzięki któremu unikniemy uporczywych skurczy mięśniowych, czy kamieni żółciowych.
Poza walorami zdrowotnymi tempeh jest też bardzo smaczny - jego wielbiciele podkreślają przyjemny, orzechowo-grzybowy smak i strukturę rewelacyjną do krojenia, smażenia oraz pieczenia. Tempeh może być też grillowany, panierowany i podawany z różnymi sosami.
3. Seitan
Ten coraz częściej spotykany składnik wegańskich dań jest otrzymywany przez wypłukanie skrobi z mąki pszennej. Składa się prawie wyłącznie z białka (głównie glutenu), a jego konsystencja najbardziej ze wszystkich zastępników przypomina mięso - jest porowata, włóknista i nieco gąbczasta. Pod względem neutralnego smaku seitan jest podobny do tofu - tak samo zachowuje się podczas gotowania, kiedy przechodzi zapachami i smakami składników wywaru czy marynaty.
Seitanem możemy zastąpić niemal każde mięsne danie - pieczeń, gulasz, steki, bitki, pulpety czy kotlety (nawet te w panierce). W internecie znajdziemy wiele przepisów na wegetariańskie chili sin carne, wrapy, lazanię, czy cannelloni z dodatkiem tego składnika.
Ale uwaga - tego produktu nie powinny jeść osoby chorujące na celiakię ani uczulone na gluten.
4. Yuba
Produkt, o którym robi się coraz głośniej, czyli yuba - sojowy substytut mięsa produkowany z białka zbierającego się na powierzchni gotowanego mleka sojowego. Często się mówi, że jest to skóra z tofu.
Produkowany jest w krajach dalekowschodnich (Chiny, Japonia), a u nas można go kupić w formie suszonych płatów lub patyków. Aby yuba była miękka musi być moczona w gorącej wodzie i krótko gotowana. Później najczęściej jest smażona (w zwiniętej formie z farszem wewnątrz) , gdyż zyskuje przyjemną chrupiącą fakturę. Yuba to również wspaniały dodatek do zup i makaronów: ramenu, udona czy soba, a drobniej posiekana może posłużyć jako farsz do pierożków, sajgonek czy rollsów.
5. Tofu
Produkt, którego chyba już nie trzeba nikomu przedstawiać - to najczęściej spotykana forma substytutu mięsa. Tofu najkrócej można opisać jako rodzaj sprasowanego twarogu, który jest otrzymywany z mleka sojowego. Na całym świecie jest uwielbiane za neutralny smak, który łatwo dostosowuje się do aromatu całej potrawy. Co ważne, dla osób samodzielnie gotujących, tofu daje się łatwo i szybko przyrządzać na różne sposoby - najprostszą formą jest pokrojenie bloczku tofu w kostkę, podsmażenie i dodanie do dania z makaronem i warzywami. Składnik można również jeść na surowo (jako dodatek do sałatek i zapiekanek) lub też w zmiksowanej formie jako element sosu.
Jeśli chodzi o wartości odżywcze tofu jest bogatym źródłem białka, a także roślinnych tłuszczów nienasyconych i wielu witamin. Poza tym jest niskokaloryczne, nie zawiera cholesterolu i według naukowców ma zdolność do regulowania wielu zjawisk związanych z niekontrolowanym wzrostem komórek nowotworowych.
Wyświetl ten post na Instagramie.
6. Mięso Robi
Najciekawszy i najnowszy substytut produktów zwierzęcych. Mięso Robi zostało stworzone przez Czechów i składa się z dobrze przyswajalnego białka pszenicznego, a także buraczków ćwikłowych, wody, przypraw i naturalnych barwników. Ten spożywczy wynalazek zapewnia dostarczenie właściwej ilości białek oraz nukleotydów, bez konieczności spożywanie mięsa zwierzęcego.
Podstawową zaletą Robi jest to, że nie musi być wcześniej namaczane jak w przypadku roślin strączkowych (groch, fasola, soja) i fakt, że jego objętość i waga nie zmniejszają się w trakcie obróbki. W ten sposób składnik jest jeszcze prostszy w przygotowaniu - poradzą sobie z nim nawet najoporniejsi domowi kucharze. Co więcej, "mięso" sprzedawane jest w postaci gotowych do podgrzania produktów (np. kotletów, pulpetów), sałatek i półproduktów do dalszej obróbki.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz też:
Nowe trendy w branży fast food – zamienniki mięsa, hummus shake i kuchnia afrykańska