Drewniane buty, torebki i muszki to dodatki, które idealnie wpisują się w trend slow fashion, a także styl boho, który szczególnie latem zaznacza swoją obecność na ulicach. Przedstawiamy Wam 6 polskich marek tworzących z drewna, dzięki którym z pewnością znajdziecie coś dla siebie.
1. Zisou
Wyjątkowa marka tworzona przez Magdalenę Owczarek, która przez kilkanaście lat współtworzyła pracownię renowacji antyków przy poznańskim Starym Rynku. Jej miłość do drewna (jego struktury, zapachu) sprawiła, że którego dnia zapragnęła przenieść miejsce swojej pracy do własnego domu. Jednak zamiarem Magdaleny nie było odnawianie krzeseł, szaf czy innych mebli - postawiła na dość nietypową dziedzinę, jaką są... drewniane torebki. Nie ma wątpliwości, że ten pomysł był strzałem w 10-tkę - jej dzieła pod względem stylistyki idealnie wpisują się w trend minimalizmu, ekologii, a także slow fashion, gdzie liczy się przede wszystkim jakościowy i trwały materiał.

"Torebka miała być nie tylko estetyczna ale również trwała i funkcjonalna. Zależało mi na tym, aby towarzyszyła mi na co dzień, a nie stała na półce. Udało się to osiągnąć dzięki najwyższej jakości materiałom oraz wieloletniemu doświadczeniu w pracy z drewnem." - opowiada o swojej pracy założycielka Zisou.
Warto wiedzieć, że torebki Zisou powstają w limitowanych seriach i że każda z nich charakteryzuje się odmiennym układem słojów, co nadaje im dodatkowej wyjątkowości.
Cena: 650zł

2. Plantwear
"Robimy solidne produkty z drewna. Dla ludzi. Po prostu." - to motto dobrze opisuje charakter marki Plantwear, ale uważamy, że niewystarczająco. Z pewnością dodalibyśmy, że twórcy marki robią najciekawsze i najładniejsze dodatki z drewna na polskim rynku.
Rzeczy spod znaku Plantwear to przede wszystkim wyjątkowe zegarki, które są ręcznie tworzone z różnych rodzajów drewna. Sposoby łączenie kolorów, faktur (często drewna z kamieniem) i wzorów skutkują niezwykle ciekawymi efektami. Nie raz przekonaliśmy się, że zegarki Plantwear to oryginalny dodatek do każdej stylizacji - zarówno tej formalnej, jak i codziennej.

Zegarek, na który na pewno warto zwrócić uwagę, jest Select Chronograph - z drewnianą tarczą i drewnianą bransoletą (połączenie orzecha amerykańskiego i wenge). To najbardziej zaawansowany technicznie, największy wymiarowo (dostępne dwa rozmiary koperty: 47 mm i 54 mm) i posiadający największą ilość szczegółów drewniany zegarek tej marki. Wyposażony jest w mechanizm typu chronograph produkowany w Japonii przez Citizen Group.
Cena: od 399 zł

3. Gepetto
Najpierw nazywali się Woody - pod tą nazwą pojawiali się na rynku w 2013 roku - ale już od kilku lat działają pod szyldem Gepetto. Twórcami marki tworzącej drewniane oprawki okularowe są Aga i Mateusz, czyli absolwenci wzornictwa na wrocławskiej ASP, którzy jako pierwsi w Polsce wprowadzili tego typu produkt.
Ich autorskich okularów przeciwsłonecznych nie da się pomylić na ulicy z żadnymi innymi - charakterystyczne lustrzane szkła bez obramowania są łączone z ciepłym odcieniem drewnianych zauszników.

W ofercie marki znajdziemy wszystkie rodzaje kolorów i kształtów okularów - od wąskich, mieniących się tęczowymi kolorami szkieł, aż po czarny model BONEY M, który nawiązuje do stylu lat 80.
Oprócz okularów przeciwsłonecznych Gepetto produkuje również okulary korekcyjne, w których również najważniejszym komponentem jest nieregularne w swoim wzorze drewno.
Cena: od 151 zł

4. BeWooden - muszki
BeWooden to marka, która nie ogranicza się w swoich pomysłach związanymi z produktami z drewna - na ich stronie znajdziemy mnóstwo dodatków, biżuterii i galanterii skórzano-drewnianej, które zachwycają wysmakowanym stylem. Postanowiliśmy jednak skupić się na dwóch produktach tej marki, które stały się ich znakiem rozpoznawczym, a mianowicie na drewnianych muszkach i portfelach.
Pierwsza z tych kategorii już od dłuższego czasu podbija serca miłośników nietypowych dodatków. Drewniane muszki świetnie się sprawdzają w stylizacjach formalnych, ale zarazem pozwalających na modowe mrugnięcie okiem. Muszki szczególnie dobrze odnajdują się jako element ślubnego outfitu w stylu boho.

Do produkcji tych wyjątkowych muszek wykorzystywane są różne kolory drewna (m.in. mahoń, buk, klon), a także nadrukowywane na nich wzory, co umożliwiło twórcom stworzenie naprawdę szerokiej gamy modeli. Jeśli jednak nie znajdziemy w ofercie BeWooden muszki, która w 100% wyrażałaby nasz charakter, możemy skorzystać z konfiguratora online, dzięki któremu sami zdecydujemy o rodzaju drewna, kolorze materiału i grawerze.
Cena: od 169 zł

BeWooden - portfele
Innym ciekawym produktem marki BeWooden są portfele - praktyczne, niezwykle trwałe i poręczne. "Obudowa" jest wykonana z drewna, a kieszonki i łączenie ze skóry. Jesteśmy przekonani, że wyciągając taki portfel na jakimkolwiek spotkaniu zrobimy wrażenie na każdym rozmówcy.
Cena: 334 zł


5. Kulik
Chodaki znów wróciły na ulice! Tym razem już w nowej, dużo zgrabniejszej i wygodniejszej wersji. Marka Kulik produkuje jedne z najciekawszych modeli butów z lekką drewnianą podeszwą i skórzaną cholewką. Dostępne u nich sandały i klapki są idealne na ciepłe letnie dni i pasują zarówno w dziennych jak i w wieczorowych stylizacji.

Jesteśmy fanami zamszowych drewniaków Kulik, które wpisują się w trend boho - pięknie prezentują się w zestawieniu z długimi, zwiewnymi sukienkami w kwiaty. Zastosowany w nich pasek może podtrzymywać stopę lub też pełnić rolę dekoracyjną, gdy przełożymy go na przód buta.
Cena: od 355 zł

6. Lerymond
Lerymond to kolejna marka produkująca drewniane muchy, ale o zupełnie innym kształcie niż te tworzone przez BeWooden. Tym razem mamy do czynienia z bardziej realistycznym opracowaniem drewna, które ma przypominać miękki materiał.
To trójwymiarowe opracowanie materiału nadaje wrażenie niezwykłej elegancji i klasy. Drewniane muszki Lerymond idealnie sprawdzą się na śluby, studniówki oraz inne ważne uroczystości, ale my chętnie zobaczylibyśmy je również w tych codziennych stylizacjach. Nieregularne drewniane słoje i casualowa koszula mogą tworzyć ciekawe zestawienie.
Cena: od 370 zł



Zobacz też:
7 polskich marek, które produkują ubrania i torby z odpadów
Wypożyczaj zamiast kupować. 6 miejsc, w których wypożyczysz ubrania