Wypożyczaj zamiast kupować. 6 miejsc, w których wypożyczysz ubrania

Wypożyczaj zamiast kupować. 6 miejsc, w których wypożyczysz ubrania

Coraz częściej mówi się o szkodliwym działaniu branży mody w kontekście środowiska - produkcja tego, co znajdujemy w milionach sklepów z odzieżą, wiąże się nie tylko z zatruwaniem rzek i jezior przez toksyczne barwniki, ale także z wykorzystaniem olbrzymich ilości zasobów naturalnych potrzebnych przy uprawie, obróbce, przetwarzaniu, szyciu i dostawie gotowych ubrań. Co zatem zrobić, żeby nie przyczyniać się do szerzenia szkodliwości przemysłu modowego, a jednocześnie, aby nadal z niego czerpać?

Zdaniem części ekonomistów jedynym rozwiązaniem, które może zastąpić dzisiejszy rozbuchany kapitalizm jest przewartościowanie pojęcia własności, co również korzystnie wpłynie na stan naszego środowiska. Oznacza to nic innego jak zmianę podejścia producentów oraz firm - zamiast wzbudzać w konsumentach pragnienie posiadania, a w zamian powinni zachęcać do dzielenia się, czyli okresowego korzystania z danego produktu, ale nie nabywania go na stałe. Ten trend jest już coraz mocniej zauważalny na naszym rynku - przykładem są chociażby samochody, rowery i hulajnogi wynajmowane na minuty, czy plany IKEA na uruchomienie usługi leasingu ich mebli. Co jednak z pozostałymi dziedzinami życia takimi jak moda?

"Venus of the Rags" 1967,1974 Michelangelo Pistoletto / fot. tate.org.uk

Okazuje się, że i w tym przypadku zasada share economy jest możliwa do wprowadzenia - przykładem takiego rozwiązania są wypożyczalnie ubrań, które udostępniają dany model sukienki czy płaszcza na określoną liczbę dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć się nową kreacją na ważnym wydarzeniu, a przy tym zaoszczędzamy pieniądze i nie  przyczyniamy się do zwiększania ilości toksycznych odpadów, jakimi są ubrania.

Znaleźliśmy dla Was 6 miejsc, dzięki którym zrobicie pierwszy krok w stronę zminimalizowania zasobów swojej szafy. Let's waste less!

1. Love The Dress

Jedna z największych wypożyczalni luksusowych sukienek od najlepszych polskich i zagranicznych projektantów oraz znanych marek. W internetowym katalogu znajdziemy rzeczy od Dawida Wolińskiego, Gucci, Bizuu, Bohoboco, Calina Kleina, Moschino, czy Valentino. Większość modeli jest również dostępna w stacjonarnym butiku, który mieści się przy ulicy Bagatela 10/37 w Warszawie.

Co więcej, na miejscu możemy skorzystać również z pakietów metamorfoz, w skład których wchodzi nie tylko wybrana kreacja, ale także dopasowany na daną okoliczność makijaż.

Cena: od 150 zł

fot. Love the Dress
fot. Love the Dress

2. La Poudre

"Jaki jest sens kupowania kreacji, którą zakładamy tylko raz? Ponadto, moda luksusowa jest często poza zasięgiem naszych budżetów. Wypożyczając stać nas na więcej, stać nas na lepsze" - kierując się tą dewizą, serwis La Poudre idealnie wpisuje się w ideę fashion sharingu.

Na ich platformie znajdziemy kolekcję wyjątkowych sukienek i eleganckich kombinezonów od zagranicznych i polskich projektantów, które są podzielone w zależności od okazji (np. wesele, impreza, studniówka) i kroju. Jeśli z jakiegoś powodu kreacja nie spełnia oczekiwań klienta, można ją bezpłatnie odesłać lub oddać w butiku - wypożyczalnia zapewnia 100% zwrotu kosztów.

Cena: od 109 zł

fot. La Poudre
fot. La Poudre

3. Bea Vintage Bags

Moment, na który długo czekaliśmy - w stolicy w końcu otworzyła się pierwsza w Polsce wypożyczalnia unikatowych torebek vintage. Jej założycielką jest Beata Stepnowska, która od 30 lat kolekcjonuje ten rodzaj dodatku. Dzięki jej pasji i konsekwencji, dziś możemy wybrać coś dla siebie spośród 150 dostępnych modeli. Każdy z nich nie tylko wyróżnia styl, ale także historia - możemy np. wypożyczyć majestatyczną torbę z węża boa uszytą na zamówienie w 1969 r. w małym zakładzie kaletnicznym w Monachium, albo Biedermeierowski woreczek z 1850 r.

"Wiele torebek ma wartość historyczną czy nawet muzealną, ale zawsze dobierałam takie torebki, które da się nosić, a nie tylko oglądać. Dotyczy to również tych najstarszych, ponadstuletnich egzemplarzy. W mojej wypożyczalni można znaleźć dziesiątki torebek pasujących na takie okazje jak wesela, bale, oficjalne przyjęcia czy kolacje biznesowe oraz wiele wyjątkowych torebek ślubnych." - opowiada założycielka.

Cena: od 100 zł

fot. Bea Vintage Bags
fot. Bea Vintage Bags
fot. Bea Vintage Bags

4. Biblioteka Ubrań

„Less is more” - założycielki Biblioteki Ubrań przekonują, że nie każdy ciuch trzeba mieć na własność, aby bawić się modą. Ich przygoda z ideą, jaką jest fashion sharing, zaczęła się zupełnie naturalnie – od wspólnego mieszkania w Niemczech, gdzie nie tylko dzieliły się między sobą przestrzenią, ale także zawartością szaf.  Dziś tę przygodę kontynuuje jedna z nich - Marta Niemczyńska.

"Za cel postawiłam sobie przywrócenie zabawy w modzie w zgodzie ze środowiskiem i bez zbędnego gromadzenia ubrań w szafach. Czerpanie z mody garściami tego, co w niej najwspanialsze, ale bez wyrzutów sumienia i pogoni za trendami." - opowiada pomysłodawczyni Biblioteki Ubrań.

Ten odwrót od trendów widoczny jest też w stylu ubrań, jakie możemy znaleźć na stronie wrocławskiej wypożyczalni. Dominuje vintage (lata 70., 80., 90.,), ale także znajdziemy tam perełki od młodych polskich projektantów.

Cena: od 97 zł

fot. Biblioteka Ubrań
fot. Biblioteka Ubrań
fot. Biblioteka Ubrań

5. Khaki Rent Fashion

W Khaki Rent Fashion wypożyczymy każdą sukienkę na 3 dni w cenie 150 złotych, co jest jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji, jeśli chodzi o koszt. W tym miejscu nie tylko wypożyczysz ubranie, ale także otrzymasz poradę stylistki na co dzień zajmującej się kreowaniem wizerunku gwiazd.

Warto regularnie zaglądać na stronę internetową Khaki, gdyż asortyment często się zmienia, a klientki mają szeroki wybór kreacji - począwszy od klasycznych "małych czarnych" aż po długie, romantyczne suknie z motywem kwiatów i koronek.

Cena: od 150 zł

fot. Khaki Rent Fashion
fot. Khaki Rent Fashion
fot. Khaki Rent Fashion

6. Buczyński

Na koniec wypożyczalnia stricte dla mężczyzn - wypożyczalnia koszul, garniturów, smokingów i pantofli jest rozwiązaniem dla wszystkich, którzy albo mają zbyt mało czasu na kupienie nowego stroju, albo po prostu nie potrzebują na stałe nowego ubrania.

Jeśli ktoś się martwi o dopasowanie takiego garnituru do konkretnej sylwetki to właściciele wypożyczalni uspokajają:

"Udostępniamy naszym Klientom pełną rozmiarówkę ubrań oraz oferujemy wszystkie niezbędne dodatki do kupienia. Jeżeli jednak rozmiary nadal nie są odpowiednie, możemy dopasować je w naszych pracowniach krawieckich w każdym z obecnych salonów. Jest to znak rozpoznawczy naszej wypożyczalni – robimy wszystko, aby ubranie było jak najlepiej dopasowane, a cały zestaw jak najlepiej pomyślany i skomponowany."

Cena: od 250 zł

fot. Buczyński
fot. Buczyński

 

tekst: A.R.

sznyt tygodnia

najnowsze