Już udowodniono, że jedzenie pokarmów roślinnych może mieć korzystny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na środowisko naturalne. Coraz więcej osób też przekonuje się do diety opartej na składnikach pochodzenia roślinnego, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń zainteresowanych zrównoważonym rozwojem. Takie podejście do odżywiania się nie tylko pozwala na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale również wpisuje się w ideę dbałości o naszą planetę.
Stosowanie diety opartej na składnikach roślinnych to nie tylko korzyść dla naszego zdrowia, ale także dla środowiska naturalnego. Według badań, produkcja żywności zwierzęcej wiąże się z większym zużyciem wody, emisją gazów cieplarnianych, degradacją gleby i wylesianiem. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie spożycia mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz roślinnych zamienników. Nawet niewielka zmiana naszych nawyków żywieniowych, takich jak wybieranie posiłków roślinnych choć kilka razy w tygodniu, może mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne i przyczynić się do ograniczenia zmian klimatu. To drobne kroki, które prowadzą do wielkich zmian. Warto zacząć już dziś!
Czemu akurat dieta roślinna?
Dieta roślinna to dieta, która składa się głównie z pożywienia pochodzenia roślinnego, takiego jak owoce, warzywa, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste. Spożycie mięsa ograniczone jest do minimum lub do zera.
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na dietę roślinną, m.in. ochrona środowiska, aspekty etyczne czy zdrowotne. Nie namawiamy jednak do całkowitego wyeliminowania produktów mięsnych ze swojej diety, jednak ograniczenie spożycia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego to szybki i łatwy sposób zmniejszenia własnego śladu węglowego.
Łatwiejsze dostarczanie wartości odżywczych
Istnieje wiele sposobów, aby włączyć więcej składników roślinnych do swojej diety, a jednocześnie zapewnić odpowiednią ilość potrzebnych składników odżywczych. Po pierwsze, warto postawić na różnorodność - włączaj do swojego menu różne rodzaje warzyw i owoców, pełnoziarniste produkty zbożowe, roślinne białka (np. fasolę, soczewicę, orzechy) oraz zdrowe tłuszcze (np. awokado, oliwę z oliwek). W ten sposób dostarczysz swojemu organizmowi niezbędne witaminy, minerały i błonnik, a jednocześnie uczynisz swoje posiłki smaczniejszymi i bardziej zróżnicowanymi.
Kolejnym sposobem na zwiększenie ilości pokarmów roślinnych w diecie jest wypróbowanie nowych przepisów i potraw. Istnieje wiele kulinarnych inspiracji opartych na roślinnych składnikach - warto eksperymentować, korzystać z różnych źródeł inspiracji i odkrywać nowe smaki.
Wprowadzaj drobne zmiany, rozkładając je w czasie
Zacznij od jedzenia jednego posiłku roślinnego dziennie. Łatwiej będzie Ci wytrwać w takiej zmianie niż porywać się na wielkie, gwałtowne i ciężkie do utrzymania obietnice, wprowadzone z dnia na dzień. Jeśli przyrządzanie pożywnego posiłku w środku dnia nie jest łatwe do zrealizowania, a Twoje pobliskie bistro ma ograniczoną ofertę zdrowych roślinnych lub wegańskich posiłków, które można zjeść na lunch, posiłek Huel będzie wygodną i pożywną alternatywą. To pełnowartościowe posiłki, które zapewniają wszystkie z 26 niezbędnych witamin i składników mineralnych oraz makroskładniki w zrównoważonej proporcji – dobrej jakości węglowodany, tłuszcze i białko. Wystarczy wymieszać porcję proszku z wodą lub ulubionym roślinnym mlekiem – i już – szybkie (i zdrowe) danie gotowe.
Zapewnij właściwe spożycie kwasów omega-3
Jeśli w diecie nie ma tłustych ryb, sposobem dostarczenia odpowiedniej ilości kwasów omega-3 jest jedzenie orzechów włoskich, soi i siemienia lnianego.
Siemię lniane jest jednym z sześciu głównych składników w Huel i zawiera niezbędny kwas tłuszczowy ALA omega-3. Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w zachodniej diecie jest ogólnie niska, a spożywanie właściwych ilości omega-3 jest istotne dla wspierania zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Utrzymuj wysoki poziom żelaza
Mięso nie jest jedynym źródłem żelaza. Doskonałe źródło żelaza stanowią zielone warzywa liściaste, orzechy i suszone owoce. Żelazo jest niezbędne w procesie transportowania tlenu, procesach poznawczych i działaniu układu immunologicznego. Żelazo pochodzenia roślinnego może trudniej się wchłaniać, niemniej jednak nie należy się tym zniechęcać. Poziom wchłaniania żelaza zwiększa się też w obecności witaminy C, która znajduje się w wielu owocach i warzywach, takich jak pomarańcze i papryka. Właśnie na tym zjawisku opiera się koncepcja picia soku pomarańczowego do śniadania – aby zwiększyć wchłanianie żelaza, które jest dodawane do zbóż.
Huel zawiera 280% referencyjnej wartości spożycia żelaza i pochodzi ono wyłącznie ze źródeł roślinnych. Chociaż zawartość ta wydaje się wysoka, wynika ona z biodostępności żelaza oraz jego interakcji z innymi składnikami odżywczymi, które także mogą wpływać na jego wchłanianie.
Zadbaj o odpowiednią dawkę witaminy B12
Dostarczanie właściwej ilości witaminy B12, która odgrywa istotną rolę we wspomaganiu organizmu w produkcji czerwonych krwinek, może zwykle wydawać się utrudnione w przypadku stosowania diety roślinnej. Jednak mamy dobrą wiadomość – w rzeczywistości tak nie jest. Na początek spróbuj włączyć do swojej diety mleka roślinne wzbogacane witaminą B12, wapniem i witaminą D. Zboża, substytuty mięsa i niektóre produkty sojowe także są często wzbogacane witaminą B12. Zażywanie suplementów witaminy B12 również rozwiewa ewentualne obawy.
Zmień sposób myślenia
Zamiast myśleć: „nie mogę jeść mięsa" pomyśl o tych wszystkich cudownych produktach, które możesz jeść oraz o ich korzyściach dla Twojego zdrowia (a także dla naszej planety). Nie skupiaj się na mięsie jako głównym bohaterze talerza – skomponuj danie z nowych, kolorowych i odżywczych produktów.
Pamiętaj, że bez względu na to, czy motywacją do zwiększenia składników pochodzenia roślinnego w diecie jest chęć poprawy zdrowia czy obniżenia własnego śladu węglowego, włączenie do diety większych ilości produktów roślinnych jest osiągalne i może być łatwe. Może być również niedrogie, ponieważ Huel niedawno poszerzył swoją ofertę o linię Essential, tworząc jednocześnie najbardziej przystępny cenowo produkt w ofercie. Ten kompletny pod względem odżywczym posiłek zawiera wszystkie z 26 niezbędnych witamin i składników mineralnych oraz 20 g białka roślinnego, a kosztuje zaledwie 5,33 zł.