W Arabii Saudyjskiej powstanie olbrzymi sześcian z futurystycznym miastem w środku

W Arabii Saudyjskiej powstanie olbrzymi sześcian z futurystycznym miastem w środku

Arabia Saudyjska zaprezentowała plan na nowy, ambitny projekt deweloperski, którego celem jest zbudowanie w stolicy kraju olbrzymiego wieżowca w kształcie sześcianu.

Do najnowocześniejszych i największych budynków w Arabii Saudyjskiej dołączy futurystyczny Mukaab, który będzie miał 400 metrów wysokości, 400 metrów szerokości i 400 metrów długości. O ogromnej skali tego projektu świadczy fakt, że Mukaab pomieściłby aż 20 Empire State Buildings.

Ta nietypowa budowla będzie stanowiła centrum ultranowoczesnego i zrównoważonego miasta o nazwie New Murabba, który ma być domem, miejscem pracy i rozrywki dla setek tysięcy mieszkańców.

Na 25 milionach mkw powierzchni użytkowej znajdzie się ponad 104 tys. lokali mieszkalnych, 9 tys. pokoi hotelowych i ponad 980 tys. mkw powierzchni handlowej. Ponadto mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 1,4 mln mkw. powierzchni biurowej, 620 tys. mkw. obiektów rekreacyjnych takich jak muzea czy teatry oraz 1,8 mln mkw powierzchni przeznaczonej na obiekty komunalne – wszystko połączone wewnętrznym systemem transportu.

Jak czytamy w komunikacie inwestora Public Investment Fund, „wewnątrz i w najbliższym otoczeniu powstaną tereny zielone oraz ścieżki spacerowe i rowerowe, które poprawią jakość życia. Znajdzie się tu także muzeum, uniwersytet, teatr oraz ponad 80 lokali rozrywkowych i kulturalnych”.

Mukaab został zaprojektowany jako „ciągle zmieniające się środowisko”, z wykorzystaniem technologii cyfrowej i wirtualnej. Mieszkańcy miasta będą mogli obserwować holograficzne animacje wkomponowane w krajobraz miejski.

Jedna z największych budowli na świecie powstanie w północno-zachodniej części Rijadu. Zakończenie prac planowane jest już na 2030 rok.

Zobacz też: Na Malediwach powstaje pływające miasto kształtem przypominające koralowca

m.k.