Na Malediwach powstaje pływające miasto kształtem przypominające koralowca

Na Malediwach powstaje pływające miasto kształtem przypominające koralowca

W ciągu najbliższych kilku lat na lazurowych wodach Oceanu Indyjskiego pojawi się sieć domów, sklepów, restauracji, hoteli i szkół dla ponad 20 tys. mieszkańców.

Holenderska firma Waterstudio we współpracy z rządem Malediwów ujawnia szczegóły rozwijanego od ponad dekady ambitnego planu architektonicznego Maldives Floating City. Pierwsze na świecie, stworzone od podstaw, pływające miasto powstaje na malowniczej lagunie zaledwie 10 minut łodzią od Male – stolicy Malediwów.

Wygląd pływającego miasta został zainspirowany naturą – układ dróg i kanałów wodnych przypomina charakterystyczny kształt koralowca mózgowego. W ten sposób projektanci podkreślają istotę życia w zgodzie z naturą oraz odpowiedzialność Malediwów jako centrum ochrony koralowców. Miasto będzie składać się z modułowych, sześciokątnych segmentów połączonych zewnętrznym pierścieniem wysp.

Projekt Maldives Floating City powstał w odpowiedzi na rosnący problem podnoszenia się poziomu morza. Malediwy to jeden z obszarów najbardziej narażonych na zmiany klimatu – według zapowiedzi, do końca wieku poziom wód podniesie się na tyle, że spowoduje to zatopienie niemal całej powierzchni lądowej kraju.

Dzięki temu innowacyjnemu przedsięwzięciu do 2027 roku nowe mieszkania znajdzie ponad 20 tys. osób. Na powierzchni 200 hektarów powstanie ponad 5 tys. budynków utrzymanych w tradycyjnym dla Malediwów stylu architektonicznym.

 

Zobacz też: Nowy Jork dostał w prezencie malowniczą sztuczną wyspę, która kosztowała 260 milionów dolarów;
6 polskich domków na wodzie, w których będziesz chciał spędzić całe lato.

m.k., fot. waterstudio.nl

sznyt tygodnia

najnowsze