Nowy Jork dostał w prezencie malowniczą sztuczną wyspę, która kosztowała 260 milionów dolarów

Nowy Jork dostał w prezencie malowniczą sztuczną wyspę, która kosztowała 260 milionów dolarów

Little Island to położona na rzece Hudson niewielka wyspa, która została od podstaw stworzona przez człowieka. Wybudowana wyłącznie dla przyjemności odwiedzających malownicza wyspa zachęca, by pospacerować wśród zieleni i wysłuchać występów artystów w lokalnym amfiteatrze.

Otwarta 21 maja 2021 roku Little Island jest w całości stworzona przez człowieka. Wyspa powstała jako dar dla Nowego Jorku od amerykańskiego biznesmena Barry'ego Dillera i jego żony – projektantki mody Diane von Furstenberg, według której wszystkie plany parku były spełnieniem snu jej męża.

Sztuczna przestrzeń została zaprojektowana przez Mathews Nielsen Landscape Architects we współpracy z brytyjską firmą Heatherwick Studio. Koszt budowy wyspy wyniósł 260 milionów dolarów.

Konstrukcja nośna Little Island opiera się na betonowych palach ustawionych na rzece Hudson, spomiędzy których wyłaniają się stosy drewna – pozostałości po molo 54 i molo 56. Firmy inżynierskie zainstalowały na rzece 267 pali betonowych w ciągu dziesięciu miesięcy, z zachowaniem pięciomiesięcznej przerwy na sezonową migrację ryb. Betonowa podstawa jest podtrzymywana przez 132 konstrukcje w kształcie tulipanów zawieszonych nad wodą, z których każda ma niepowtarzalny kształt.

Little Island zajmuje powierzchnię się 2,4 akrów (0,97 ha), na której znajduje się około 400 różnych gatunków roślin, co czyni ją niezwykle zieloną wyspą. W jednym z punktów wyspy znajduje się Tajemniczy Ogród obsadzony wyłącznie roślinnością o białych kwiatach. W parku znajdują się także malownicze punkty obserwacyjne oraz place i przestrzenie do występów rozmaitych artystów.

Odwiedzający znajdą na terenie nowojorskiej Little Island także teatr na świeżym powietrzu, który może pomieścić ponad 700 osób i mniejszą salę widowiskową dla 200 osób. Główna przestrzeń mieści jednocześnie około 3500 osób.

Bilety na spektakle odbywające się na terenie amfiteatru są w dużej mierze bezpłatne lub są dostępne w niskich cenach. Darmowe lub niskie opłaty za wstęp były warunkami umowy najmu Barry’ego Dillera z Hudson River Park Trust, która zarządza Hudson River Park. Fundacja pomysłodawców – rodziny Diller – zgodziła się finansować utrzymywanie parku.

tekst: M.K.

sznyt tygodnia

najnowsze