World of Volvo to innowacyjna placówka, która integruje się ze szwedzkim krajobrazem

World of Volvo to innowacyjna placówka, która integruje się ze szwedzkim krajobrazem

Szwedzki producent samochodów połączył siły z firmą architektoniczną Henning Larsen, aby stworzyć placówkę prezentującą wieloletnią historię marek Volvo Group i Volvo Cars wraz z ekspozycją samochodów, salami wystawowymi, a także tętniącymi życiem punktami gastronomicznymi.

W Göteborg, mieście położonym na zachodzie Szwecji została postawiona pierwsza 35-metrowa belka dająca początek nowoczesnemu Centrum Volvo o powierzchni 22 tys. metrów kwadratowych. Położony wzdłuż rzeki Mölndalsån drewniany budynek został zaprojektowany tak, aby integrować się z otaczająca naturą.

– Zobowiązujemy się stworzyć element krajobrazu, ikonę i nowe miejsce docelowe w centrum Göteborga. Naszym celem w World of Volvo jest dostarczanie najwyższej jakości wrażeń w miejscu, w którym łączymy rozrywkę, wystawy, prelekcje, konferencje i muzykę, a także jedzenie, napoje i zakupy – mówi Magnus Wrahme, dyrektor generalny World of Volvo.

Budowa centrum wpisuje się w rosnący trend odrodzenia drewnianej architektury. Podczas gdy Szwecja (podobnie jak wiele krajów skandynawskich) ma długą tradycję budownictwa drewnianego, Świat Volvo przyjmuje zdecydowanie nowoczesne podejście. Placówka Volvo powstanie z wielu precyzyjnie ciętych warstw drewna połączonych odpornym na wilgoć klejem strukturalnym.

Wsparte metalowymi łącznikami drewniane struktury układające się na kształt pnia drzewa, zostaną otoczone szklaną fasadą, która zapewni dostęp do dużej ilości światła, a także sprawi, że budynek płynnie wtopi się w otaczający krajobraz.

Budowa „Świata Volvo” opiera się na szwedzkiej koncepcji „Allemansrätten”, oznaczającej, że wszyscy obywatele posiadają podstawowe prawo do kontaktu z naturą, a cywilizacja ma współistnieć, a nie rywalizować z przyrodą.

– World of Volvo to ekscytująca okazja do przekraczania granic i mamy nadzieję, że pomoże ustanowić nowy standard dla wielu sposobów wykorzystania drewna w architekturze – mówi Filip Francati, główny architekt projektowy w Henning Larsen.

Projekt zlokalizowany w Event – dzielnicy Göteborgu obfitującej w muzea, parki i miejsca rozrywki, ma zostać ukończony pod koniec 2023 roku i otwarty dla zwiedzających rok później.

Zobacz też: FOR REST, czyli niezwykły projekt leśnego Centrum Zdrowia Psychicznego i MedytacjiSzklane chaty w Bieszczadach? Zobaczcie projekt nietypowego ośrodka wypoczynkowego.

m.k., fot. henninglarsen.com/en

sznyt tygodnia

najnowsze