Ferrari prezentuje jedyny egzemplarz SP48 Unica. Samochód powstał na życzenie klienta

Ferrari prezentuje jedyny egzemplarz SP48 Unica. Samochód powstał na życzenie klienta

Ferrari SP48 Unica powstał w ramach Programu Projektów Specjalnych, którego celem jest tworzenie samochodów „szytych na miarę”, wykonanych według specyfikacji i wymagań klienta. Ta wyjątkowa dwumiejscowa berlinetta została opracowana pod kierunkiem głównego projektanta marki – Flavio Manzoniego.

Unikalny SP48 Unica powstał na platformie Ferrari F8 Tributo i jest napędzany tym samym silnikiem V8 z podwójnym turbodoładowaniem.

W projektowaniu samochodu kluczową rolę odegrały techniki modelowania proceduralno-parametrycznego oraz innowacyjne prototypy 3D. Dzięki temu zaawansowanemu procesowi produkcyjnemu projektanci Ferrari Styling Center wraz z inżynierami z Maranello całkowicie przeprojektowali przedni grill i wloty powietrza w przednim zderzaku i pod tylnym spojlerem, które służą do chłodzenia silnika. Zwracając szczególną uwagę na aerodynamikę samochodu, inżynierowie umieścili intercoolery tuż za bocznymi szybami.

Na dachu umieszczono czarną grafikę nawiązującą do designu przedniego grilla i tylnych wlotów powietrza.

Na uwagę zasługuje całkowity brak tylnej szyby, w miejscu której pojawia się pokrywa silnika z włókna węglowego zintegrowana z tylnym spoilerem. Jak twierdzi marka – dzięki temu samochód wydaje się być „wyrzeźbiony z jednego kawałka metalu”.

Okrągłe tylne światła F8 Tributo zostały zastąpione cienkimi prostokątnymi reflektorami rozciągającymi się na całej szerokości pod spoilerem.

Wnętrze samochodu zostało zaprojektowane tak, aby odzwierciedlać jego „elegancką, sportową, a zarazem agresywną osobowość”. Siedzenia i sporą część wykończenia kabiny pokrywa czarna Alcantara, wykonana z syntetycznych ultramikrowłókien, którą dopełniają subtelne czerwone detale.

Zobacz też: Purosangue, czyli pierwszy w historii SUV od Ferrari.

m.k., fot. ferrari.com