The Zisou: Inspiracją dla torebek były głównie klasyki designu

The Zisou: Inspiracją dla torebek były głównie klasyki designu

Skąd pomysł na produkcję torebek z drewna?

Magda Owczarek, założycielka The Zisou: Z drewnem związana byłam na długo przed powstaniem kolekcji torebek. Przez kilkanaście lat współtworzyłam pracownię renowacji antyków przy poznańskim Starym Rynku. Meble z historią, oprócz tego, że są piękne, mają w sobie swoją własną energię. Dla mnie często była ona obciążająca. Chciałam stworzyć coś swojego, zupełnie nową jakość z którą będzie można wyjść do świata na szeroką skalę.

Czym się inspirujesz podczas projektowania swoich kolekcji?

Na początku inspiracją były głównie klasyki designu. Z tyłu głowy cały czas miałam cytat Achille Castiglioni: “Moja metoda polega na ciągłym redukowaniu. Proces ten trwa, dopóki nie znajdę głównego komponentu: kształtu lub cechy które spowodują, że projektowany przedmiot spełni swoją funkcję. Chcę móc powiedzieć: mniej już się nie da". Zależało mi na tym, aby stworzyć coś, obok czego nie można przejść obojętnie. Aktualnie, przy projektowaniu nowej kolekcji, inspirują mnie potrzeby zgłaszane przez klientki, słucham uważnie tego co mówią. W nowej kolekcji będzie zdecydowanie mniej mnie. To bardzo przyjemny proces.

fot. Zisou
fot. Zisou


Jedno określenie, które najlepiej opisuje Twoje torebki?

Prolog

Jak są tworzone torebki Zisou?

Tworzone są ręcznie, u nas w pracowni w Rumianku pod Poznaniem.
Proces jest dość czasochłonny i wieloetapowy. Zaczyna się od wycięcia form, które następnie są kilkukrotnie wybarwiane i zabezpieczane. Potem łączymy elementy i dodajemy okucia i logo. Paski produkowane są dla nas w polskiej manufakturze.

Czy Twoje torebki wpisują się w trend zrównoważonej mody?

Nasze torebki wykonywane są z szacunkiem dla każdego etapu produkcji, w małych ilościach, najczęściej na zamówienie. Wykorzystujemy  ekologiczne, bezpieczne dla środowiska bejce i lakiery. Współpracujemy z lokalnymi artystami i z małymi zakładami rzemieślniczymi. Zależy nam na tym, aby proces produkcji był etyczny oraz na tym, aby nie kopiować tylko tworzyć własne rozwiązania.

fot. Zisou
fot. Zisou


Czy uważasz, że w dzisiejszych czasach prowadzenie marki według idei zrównoważonego rozwoju jest obowiązkiem producentów?

Tak i to z dwóch przyczyn. Pierwszą jest oczywiście odpowiedzialność społeczna  i etyczne podejście,  jeżeli ktoś je posiada. Drugą natomiast proces transformacji, przez jaki aktualnie przechodzimy.  Świadomość klientów sprawia, że dla pewnych rozwiązań jest coraz mniej miejsca. Ludzie chcą wiedzieć z czego i gdzie powstał produkt, który kupują. Myślę, że jesteśmy w procesie przejściowym, w którym to co było już nie działa, natomiast nowe jeszcze się na dobre nie rozgościło. Odpowiedzialna produkcja wiąże się z wyższymi kosztami i finalnie wyższą ceną, której część klientów jeszcze nie jest w stania zaakceptować.

Czego możemy się spodziewać w przyszłości po marce Zisou?

Mamy wiele planów. Aktualnie jesteśmy na finiszu tworzenia nowej kolekcji z ekologicznego, biodegradowalnego materiału. Na pewno niezmiennie będziemy poszukiwać ciekawych i innowacyjnych rozwiązań . Chyba nie do końca wiemy, czego się można po nas spodziewać! W tej kwestii kierujemy się naszą intuicją i potrzebami rynku.

tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze