Air to pierwsze perfumy „wyprodukowane z powietrza”

Air to pierwsze perfumy „wyprodukowane z powietrza”

Skład większości perfum łączy kluczowa substancja – etanol. Do jego pozyskania potrzebne są procesy fermentacji różnych składników pochodzenia roślinnego. Skutkuje to koniecznością prowadzenia wielkich upraw, zużywania dużych ilości wody czy nawozów, a to prowadzi do zwiększenia emisji CO2. Firma Air Company wyprodukowała innowacyjne perfumy dzięki przekształceniu dwutlenku węgla w wolne od zanieczyszczeń alkohole.

Air Company, firma „tworząca rzeczy z powietrza”, zaprezentowała perfumy, których produkcja nie wymaga prowadzenia szkodliwych procesów skutkujących emisją CO2. Firma do produkcji etanolu wykorzystuje istniejący już dwutlenek węgla, jednocześnie redukując jego ilość w ziemskiej atmosferze. Ta innowacyjna technologia imituje proces  fotosyntezy, wykorzystując CO2 z powietrza i naturalnie występującą energię słoneczną do wytworzenia roztworu. Działania firmy prowadzone są z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej.


Nuty głowy wody perfumowanej Air, o „wyjątkowo świeżym i cytrusowym zapachu”, tworzą liście figi i skórki pomarańczy. W nutach serca główną rolę odgrywa jaśmin, fiołek i słodka woda, a nuty bazy tworzą piżmo i tytoń. Minimalistyczne, 50-mililitrowe flakony trafiły do sprzedaż w ograniczonej liczbie, jednak firma ma nadzieję, że dalsza produkcja innowacyjnej wody perfumowanej będzie stanowiła przykład tego, co można zrobić dla redukcji CO2 w przyszłości.

– Wprowadziliśmy innowacje w każdym aspekcie wrażeń zmysłowych, aby zaoferować zapach w eleganckim opakowaniu i pokazać, co jest możliwe w przyszłości w zrównoważonych innowacjach. Zapach jest  inspirowany żywiołami: powietrzem, wodą i słońcem. Po roku spędzonym w domu podczas pandemii, chcieliśmy pomóc ludziom ponownie poczuć związek z naturą – mówi Gregory Constantine, współzałożyciel i dyrektor generalny Air Company.

Etanol to składnik występujący także w substancjach alkoholowych przeznaczonych do spożycia, jak również w środkach dezynfekujących. Air Company wykorzystała tę samą technologię konwersji CO2 do produkcji smakowej wódki oraz spray'u do dezynfekcji rąk, których sprzedaż znacznie wzrosła od początku pandemii.

Zobacz też: Billie Eilish prezentuje swoje debiutanckie perfumyKsięgarnia Powell’s Books stworzyła perfumy o zapachu starej książkiPowstały perfumy, które pachną jak… kosmos;

tekst: M.K. fot. aircompany.com

sznyt tygodnia

najnowsze