Canon prezentuje podwójny obiektyw „rybie oko”, służący do tworzenia materiałów 3D VR

Canon prezentuje podwójny obiektyw „rybie oko”, służący do tworzenia materiałów 3D VR

Canon przedstawia innowacyjny, pierwszy na świcie wymienny obiektyw do lustrzanki, który umożliwia rejestrowanie trójwymiarowego obrazu VR 180°.

Firma podaje, że kompaktowy obiektyw z mocowaniem RF z serii L to „pierwszy na świecie cyfrowy wymienny obiektyw, który może rejestrować stereoskopowe obrazy 3D na jednym przetworniku obrazu”.

Szkła podwójnego obiektywu oddalone są od siebie o 60 mm z maksymalną przysłoną f/2,8 i umożliwiają tworzenie obrazu 3D VR oraz nagrywanie materiałów wideo w rozdzielczości do 8K.

Obiektyw jest kompatybilny z modelem Canon EOS R5 – obecnie jest to jedyny aparat, z którym obiektyw może współpracować. Canon udostępnia aktualizację oprogramowania układowego 1.5.0 dla R5, a także wtyczkę Premiere Pro i aplikację mobilną EOS VR Utility przeznaczoną do konwersji plików. Firma nazywa tę kombinację systemem EOS VR, którą zamierza udostępniać w ramach subskrypcji.

Oprogramowanie i nowy obiektyw mają trafić do sprzedaży w grudniu tego roku. Cena obiektywu RF5.2mm F2.8 L Dual Fisheye Lens zaczyna się od 1999 dolarów, a wartość aparatu Canon EOS R5 wynosi 3899 dolarów.

Zobacz też: Przenośna drukarka, która pozwala kolekcjonować wspomnienia? Oto Canon SELPHY Square QX10

tekst: M.K.

sznyt tygodnia

najnowsze