Zjawiskowy zegar LOTUS, czyli jak odliczać czas do nowego roku w pięknym stylu

Zjawiskowy zegar LOTUS, czyli jak odliczać czas do nowego roku w pięknym stylu

Jeśli do tej pory nie słyszałeś o rosyjskim zegarmistrzu Antonie Suhanovie, czas nadrobić zaległości. Po obejrzeniu najnowszego projektu tego wybitnego zegarmistrza jesteśmy prawie pewni, że jego nazwisko utkwi na długo w twojej pamięci. Zegar o nazwie LOTUS (po polsku Lotos) to prawdziwe dzieło sztuki, które nie tylko pięknie wygląda, ale także odmierza czas.

LOTUS to zegar stołowy, który stoi na długiej, cienkiej nóżce i od pierwszych chwil przyciąga uwagę swoją nietypową formą. Górna część zegara przypomina kwiat, który może być zamknięty lub otwarty w zależności od rozchylenia metalowych płatków. Delikatne elementy po kolei otwierają się i zamykają w 12-godzinnym cyklu.

W środku kwiatowego pączka kryje się wyjątkowy trójosiowy tourbillon (w zegarach mechanicznych obrotowa klatka zawierająca balans i mechanizm wychwytowy), którego celem jest niwelowanie wpływu grawitacji na niesymetrycznie wyważony mechanizm balansu, co skutkuje zwiększeniem precyzji chodu zegarka. Tourbillon LOTUSa działa po nakręceniu nawet 14 dni.

fot. LOTUS/YouTube

Zachwyca jednak nie tylko sam skomplikowany mechanizm zegarka i jego oprawa - w tym wypadku urzeka sama koncepcja artystyczna, w której udało się połączyć wszystkie kształty, linie i kolory w najlepszy możliwy sposób. Autor stworzył zegar rodem z filmu sci-fi, który jednocześnie wiele czerpie z przeszłości, co należy uznać za niebywałą sztukę.

Nikogo nie powinno dziwić, że ten imponujący projekt kosztuje fortunę - LOTUS jest wyceniany na 45 tysięcy euro. Nie wydaje się to jednak przesadnie dużo biorąc pod uwagę unikatowość projektu i misterne wykonanie, za które odpowiedzialny jest Suhanov.

fot. www.anton-suhanov.com
fot. www.anton-suhanov.com
fot. www.anton-suhanov.com
fot. www.anton-suhanov.com

Zobacz też:

Omega wypuszcza “animowany” zegarek z okazji 50-lecia nagrody Silver Snoopy Award

Ressence Type 5X, czyli zegarek inspirowany światem motoryzacji