Powstał animowany serial o historii polskiego designu

Powstał animowany serial o historii polskiego designu

„KO-LEKCJE”, bo taką nazwę nosi nowa platforma edukacyjna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowego Centrum Kultury, to zbiór filmów animowanych, opowiadających o historii polskiego wzornictwa. Projekt powstał w ramach rządowego programu „Kultura w sieci”.

Na platformie, która wystartowała 15 listopada br., znajdziemy krótkie, bo kilkuminutowe, filmiki, które w atrakcyjny sposób przybliżą nam historię polskiego designu. Pełne fachowej wiedzy i humoru materiały przeznaczone są zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.

Na tę chwilę na platformie „KO-LEKCJE” znajdują się trzy filmiki. Pierwszy z nich przybliża sylwetkę Stanisława Witkiewicza i kulisy powstawania stylu zakopiańskiego. W drugim odcinku przeniesiemy się do Paryża w 1925 roku, kiedy to Polska wzięła udział w Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. Z kolei trzecie wideo dotyczy kryzysu przełomu lat 20. i 30. XX wieku, który zmusił wielu artystów do poszukiwania nowych, tańszych rozwiązań w swoich realizacjach.

Kolejne odcinki są w planach. Za scenariusz filmów odpowiadają Kaja Nosal i Anna Wręga, natomiast reżyserem jest Bartłomiej Świderski. Za animację odpowiedzialni są Marek Kramarczyk i Tomasz Bar, zaś za ilustrację – Adam Wójcicki.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Sztuka destrukcji, czyli jak artyści wykorzystują ruiny i złom

J.S., KO-LEKCJE