Skoda Enyaq iV, czyli pierwszy elektryczny SUV Skody

Skoda Enyaq iV, czyli pierwszy elektryczny SUV Skody

Skoda zaprezentowała swojego pierwszego, w pełni elektrycznego SUV-a – pięciodrzwiowy model Enyaq iV z zasięgiem do 510 km, który do sprzedaży wejdzie już na początku 2021 roku. 

Skoda to kolejna marka, która postanowiła wprowadzić do swojej oferty SUV-a z elektrycznym napędem. Model Enyaq iV przede wszystkim charakteryzuje się tym, że klienci będą mieli docelowo do wyboru pięć wariantów mocy, od 148 KM do aż 305 KM – ta ostatnia wersja dostępna będzie w Enyaqu RS, który na rynku pojawi się za pare miesięcy.

Podstawowa wersja elektrycznego SUV-a Skody posiada akumulator litowo-jonowy o pojemności 55 kWh oraz silnik elektryczny o mocy 150 KM i zasięgu do 340 km. Nieco mocniejsza wersja – Enyaq 60 iV – posiada motor elektryczny o mocy 180 KM, zaś jej zasięg maksymalny to 390 km. Wyższa wersja to z kolei Enyaq iV 80 z silnikiem o mocy 200 KM – model ten na pełnym naładowaniu będzie mógł przejechać nawet i 500 km.

Ostatnie dwa warianty nowego elektryka Skody posiadają już napęd na cztery koła – mowa tutaj o wersjach 80X oraz vRS, o mocy odpowiednio 265 KM i 305 KM. Maksymalny zasięg obu wariantów to 460 km.

Podstawowa wersja Enyaq iV setkę osiąga w 11,4 s., natomiast ta najmocniejsza – w 6,2 s.

Skoda Enyaq iV może być ładowana na trzy sposoby – albo przy użyciu domowego gniazda elektrycznego 230 V, albo za pomocą ładowarki ściennej o mocy do 11 kW – wówczas zajmuje to od sześciu do ośmiu godzin. Trzecia opcja to stacje szybkiego ładowania prądem stałym o mocy 125 kW, dzięki którym pojazd naładujemy do 80% w kilkadziesiąt minut.

Produkcja seryjna nowego elektrycznego SUV-a Skody rozpocznie się pod koniec 2020 roku, natomiast do sprzedaży auto trafi już na początku 2021 roku.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Futurystyczny koncept Skody, który nigdy nie powstanie – oto Skoda iVs Concept
Škoda prezentuje pierwsze szkice swojego kompaktowego hatchbacka

J.S., SKODA