Projekt pływających domów Polaka zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym

Projekt pływających domów Polaka zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym

Polski artysta Marcin Kitala z warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym organizowanym przez stowarzyszenie Young Architects Competitons. Jury doceniło jego projekt pływających domów zatytułowany „Riiki”.

Kilka miesięcy temu stowarzyszenie Young Architects Competitons ogłosiło konkurs architektoniczny pod hasłem „Kiribati Floating Houses”, którego celem było wyłonienie najkreatywniejszego projektu pływających budynków dla wyspiarskiego państwa Kiribati znajdującego się na Pacyfiku.

Kraj ten bowiem z uwagi na rosnący poziom wód w morzach i oceanach już za 50 lat może zatonąć. Uczestnicy konkursu mieli więc za zadanie stworzyć projekt budynków, z uwzględnieniem nieuchronnych zmian klimatycznych.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął Marcin Kitala z warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates. Jego projekt zatytułowany „Riiki” zakłada budowę pięciokątnych platform, na których stanąć może nawet pięć domów wraz z 30 mieszkańcami. Ponadto, projektant w swoim projekcie zadbał o to, by przy każdym domu umieszczona była szklarnia, a także niewielki ogród warzywny.

Co ciekawe, Kitala zadbał też o to, by budynki były samowystarczalne – każdy domek wyposażono bowiem w system oczyszczania wody oraz panele słoneczne.

Jak przyznał sam artysta, inspiracją do stworzenia nietypowych pływających budynków były mity i legendy ludów Oceanii – sama nazwa jego projektu „Riiki” nawiązuje do lokalnego bóstwa.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Niezwykły projekt islandzkiego Muzeum Wulkanu – odpowiadają za niego Polacy
Matthew McConaughey zaprojektował mały, ekologiczny dom na kołach

J.G., YOUNG ARCHITECTS COMPETITIONS

sznyt tygodnia

najnowsze