Niezwykły projekt islandzkiego Muzeum Wulkanu – odpowiadają za niego Polacy

Niezwykły projekt islandzkiego Muzeum Wulkanu – odpowiadają za niego Polacy

Kolejny sukces polskich architektów – Łukasz Gąska, Marta Sowińska-Gąska i Michał Gawron stworzyli futurystyczny koncept islandzkiego Muzeum Wulkanu, który został wyróżniony w konkursie organizowanym przez firmę Bee Breeders.

Twórcy projektu niewątpliwie czerpali inspirację bezpośrednio z ukształtowania terenu, a także przeznaczenia budynku – czyli miejsca, w którym znajdą się wystawy poświęcone islandzkiemu wulkanowi Hverfjall.

Co ciekawe, główna bryła budynku ma stanowić swego rodzaju wypełnienie krateru powstałego wewnątrz wulkanu. Na wizualizacjach przedstawiających muzeum możemy więc zauważyć, że obiekt i wulkan doskonale się uzupełniają.

Pod główną bryłą muzeum biegnie trakt pieszy połączony z podziemnym parkingiem, od którego odwiedzający obiekt rozpoczną swoje zwiedzanie. Cała ta kompozycja przestrzenna podkreśla interesujący związek między bryłą muzeum a jego otoczeniem.

Główne wystawy muzeum będą z kolei umieszczone w nieregularnej bryle budynku, w której znajduje się przestronna sala wystawiennicza – architekci zadbali o to, by forma wnętrza sprawiała wrażenie przebywania pod ziemią. Na dachu budynku zaś znajdzie się platforma widokowa, z której odwiedzający będą mogli podziwiać zapierający dech w piersiach krajobraz islandzkich równin.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Tak będzie wyglądało Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie
W Chinach otwarto muzeum, które znajduje się pod wydmami

J.G., BEE BREEDERS

sznyt tygodnia

najnowsze