Najładniejsze cukiernie w Polsce

Najładniejsze cukiernie w Polsce

Piękne desery zasługują też na piękną oprawę - dobrze wiedzą to twórcy butikowych cukierni, którzy w swoich wnętrzach zadbali o każdy detal. Zobaczcie "najsmaczniejszy" design na przykładach polskich lokali ze słodkościami.

Odette Tea Room

ul. Twarda 2/4, Warszawa

Z pewnością jest to jedna z najładniejszych cukierni w całej Polsce - świetnie zaprojektowana przestrzeń autorstwa Hugona Kowalskiego odpowiada dzisiejszym trendom w designie, a jednocześnie nadal pozostaje ciepła i przytulna. Celem projektu było wykorzystanie szlachetnych materiałów i postawienie na oszczędne rozwiązaniach, co udało się osiągnąć w idealnych proporcjach. Wchodząc do wnętrza Odette Tea Room od razu rzuca się w oczy tapeta z egzotycznymi liśćmi, która dodaje życia i nowoczesności. Nadruk jest nie tylko tłem dla pięknych dębowych stolików i minimalistycznych lamp, ale także metalowych puszek z herbatami, które stanowią ozdobę samą w sobie.

Po drugiej stronie lokalu inne oblicze Odette, które jednak świetnie koresponduje z klimatem "urban jungle". Ściany w kolorze ciemnego grafitu i lastryko na podłodze uzupełniają się z fotelami Hay w kolorze brudnego różu i bieli. Musimy przyznać, że temu przemyślanemu konceptowi trudno zarzucić jakiekolwiek braki czy niedociągnięcia.

fot. Odette Tea Room/ Facebook

 

fot. Odette Tea Room/ Facebook
fot. Odette Tea Room/ Facebook

Parle Patisserie

ul. Grunwaldzka 33C, Poznań

Architekci z JAGODY STUDIO również postawili na motywy nawiązujące do egzotycznej fauny i flory - pastelowa tapeta w poznańskiej cukierni Parle Patisserie przedstawia bajkową scenerię z papugami, palmami i flamingami. Jej uzupełnieniem jest zieleń w formie pięknych roślin doniczkowych.

Uzupełnieniem roślinnych motywów jest biały marmur, który został wykorzystany do stworzenia oryginalnych kwadratowych stolików, lady i ścian. Proste czarne fotele stanowią natomiast ciekawy kontrapunkt wyróżniający się na jasnym tle. Idealnymi dodatkami stały się lampy i nóżki stolików w kolorze złota.

fot. Parle Patisserie

To co szczególnie nas urzeka w tej przestrzeni to motywy geometryczne, które zostały zostały sprytnie przemycone w dodatkach i dekoracjach. Oryginalny nowoczesny żyrandol składający się z połączonych ze sobą świetlnych pałeczek, czy też złote instalacje na ścianach (łączące się ze sobą prostokąty) są mocnym punktem, na którym mimowolnie zawiesza się oko. Przysłowiową kropką nad i jest natomiast świetne logo cukierni w stylu art deco.

fot. Parle Patisserie
fot. Parle Patisserie

NANAN

ul. Kotlarska 32, Wrocław

Na początku warto wyjaśnić, co oznacza nazwa jednej z najbardziej różowych cukierni na świecie. "Nanan" to po francusku łakocie - ta nazwa idealnie oddaje nie tylko to, co możemy tam kupić, ale także samo wnętrze, które wizualnie jest niezwykle apetyczne. O dziwo główną rolę odgrywają tu nie meble, czy dodatki, ale ściany - pokryte welwetem, są niezwykle miękkie i mają przywodzić na myśl puszysty deser.

fot. NANAN/ Facebook

Natomiast centralnym punktem cukierni jest przeszklona lada, która przypomina gustowną toaletkę. Jednak zamiast biżuterii czy flakonów perfum znajdziemy w niej przepiękne pralinki, makaroniki, ciasteczka i eklery. Jeśli chodzi o ostatnią słodką pozycję, to odgrywa ona znaczącą rolę w NANAN - motyw eklerki pojawia się w identyfikacji wizualnej, a do jej kształtu nawiązują lampa, lustra, klamki, wieszaki i perforacje fornirów. Zakładamy, że jest to ulubiony deser BUCK. Studio, które stoi za wystrojem tej wrocławskiej cukierni. Tak się składa, że nasz też, dlatego uwielbiamy ten design!

fot. NANAN/ Facebook
fot. NANAN/ Facebook

Lukullus w St. Tropez

ul. Rozbrat 22/24, Warszawa

Tym wnętrzem zachwycali się wszyscy miłośnicy designu od momentu jego powstania. Mowa oczywiście o najnowszym "dziecku" Lukullusa, czyli lodziarni  przy ul. Rozbrat w Warszawie.

Miejsce jest zdecydowanie inspirowane energią i estetyką lat 80-tych i 90-tych, pracami Carlo Scarpy oraz twórczością szalonych designerów z grupy Memphis. Za projekt odpowiada Aleksandra Wasilkowska, która zdecydowała, że nowe wnętrze będzie ociekać złotem, różem i seledynem. Do tego dodała lastryko, lustra i rzeźby przedstawiające różne części ciała. Jest to zdecydowanie najodważniejszy wizualnie lokal Lukullusa, który przywodzi nam na myśl gorące wakacyjne wieczory.

fot. Tomo Yarmush / Lukullus
fot. Tomo Yarmush / Lukullus
fot. Lukullus

ROSSE ROSSE

ul. Świętojańska 45, 81-368 Gdynia

Cukiernia Rosse Rosse znajduje się w kamienicy Baltiq Plaza – dwuczęściowym budynku z patio, przy jednej z głównych ulic w Gdyni. Autorem aranżacji projektu jest natomiast pracownia projektowa LESINSKA CONCEPT, która postanowiła zgodnie z najnowszymi trendami stworzyć nowoczesne wnętrze łączące urok pasteli i surowość betonowych ścian.

Uwagę zwracają przede wszystkim urocze niebieskie sofy, różowe fotele i krzesła w kolorze złota - wszystkie te elementy świetnie ze sobą korespondują i są bardzo "instagramowe". Aby zapobiec nadmiarowi kolorów i faktur projektanci postanowili ograniczyć kolorystykę blatu do bieli. Jasne, proste tło wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla ukazania wytworności deserów dostępnych w ROSE ROSE.

fot. ROSSE ROSSE
fot. ROSSE ROSSE
fot. ROSSE ROSSE

MUUS cakes&wine

ul. Tamka 22/24, Warszawa

Mała, ale jaka urocza! Na warszawskiej Tamce możemy znaleźć przytulną cukiernię, w której króluje róż i lastryko. Wszystko tu do siebie pasuje - każdy detal i naczynie. Nasz wzrok przyciągają jednak oryginalne płytki typu zellige i bardzo nietypowy żyrandol, który jest zbudowany ze... szklanych fiolek z roślinami!

fot. MUUS cakes&wine

Zwróciliśmy uwagę również na estetyczne i czytelne menu, a także wejście do cukierni - na szybach znalazły się geometryczne naklejki nawiązujące do motywu lastryko oraz białe meble.

fot. MUUS cakes&wine
fot. MUUS cakes&wine

Lodziarnia Dudek, Mielec

Na koniec wyjątkowa polska lodziarnia, która jakiś czas temu została doceniona przez magazyn Wallpaper. Niepozorną, ale jakże piękną Lodziarnię Dudek z Mielca, umieszczono wówczas w prestiżowym rankingu najlepiej zaprojektowanych obiektów tego typu na świecie. Brytyjska publikacja dobrze znana jest wszystkim fanom designu i architektury, dlatego takie wyróżnienie to z pewnością gwarancja długich kolejek po zimne przysmaki.

fot. Przemysław Nieciecki / PION/

Za projekt lodziarni odpowiedzialne jest studio Pigalopus, czyli Malwina Borowiec i Karolina Chodur. Projektantki stworzyły miejsce, w którym już trzecie pokolenie wytwarza domowe lody - pierwsza lodziarnia Dudek zaczęła swoją działalność 1986 roku. Nowy lokal utrzymany jest w pastelowych barwach, przeważa głównie mięta z akcentami różu. Ciekawym pomysłem są wzory na kafelkach i witrynie wycięte z folii holograficznej, dzięki której do pomieszczenia wpada światło odbite od różnokolorowych skrawków tworząc zaskakujący efekt świetlny.

fot. Przemysław Nieciecki / PION/
fot. Przemysław Nieciecki / PION/

Warszawski LUKIER

ul. Hoża 5/7, Warszawa

Wnętrzem tej cukierni zajęło się studio Formthecore, które zastosowało kilka genialnych rozwiązań przyciągających do Warszawskiego Lukru nie tylko fanów słodkości, ale także nietypowego designu. Jednym z nich są z pewnością huśtawki, które dają frajdę nie tylko dzieciakom podczas pałaszowania pięknie udekorowanych deserów.

W tym projekcie uwielbiamy również stoliki z mozaiką  oraz pozostałe meble z odzysku, które dzięki twórcom dostały drugie życie. Przykładem jest różowa kanapa, która po zakupie była zupełnie zniszczona, a dziś wpisuje się w słodki klimat tego wnętrza.

fot. Warszawski LUKIER / Facebook
fot. Warszawski LUKIER / Facebook
tekst: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze