Piękne desery zasługują też na piękną oprawę - dobrze wiedzą to twórcy butikowych cukierni, którzy w swoich wnętrzach zadbali o każdy detal. Zobaczcie "najsmaczniejszy" design na przykładach polskich lokali ze słodkościami.
Odette Tea Room
ul. Twarda 2/4, Warszawa
Z pewnością jest to jedna z najładniejszych cukierni w całej Polsce - świetnie zaprojektowana przestrzeń autorstwa Hugona Kowalskiego odpowiada dzisiejszym trendom w designie, a jednocześnie nadal pozostaje ciepła i przytulna. Celem projektu było wykorzystanie szlachetnych materiałów i postawienie na oszczędne rozwiązaniach, co udało się osiągnąć w idealnych proporcjach. Wchodząc do wnętrza Odette Tea Room od razu rzuca się w oczy tapeta z egzotycznymi liśćmi, która dodaje życia i nowoczesności. Nadruk jest nie tylko tłem dla pięknych dębowych stolików i minimalistycznych lamp, ale także metalowych puszek z herbatami, które stanowią ozdobę samą w sobie.
Po drugiej stronie lokalu inne oblicze Odette, które jednak świetnie koresponduje z klimatem "urban jungle". Ściany w kolorze ciemnego grafitu i lastryko na podłodze uzupełniają się z fotelami Hay w kolorze brudnego różu i bieli. Musimy przyznać, że temu przemyślanemu konceptowi trudno zarzucić jakiekolwiek braki czy niedociągnięcia.



Parle Patisserie
ul. Grunwaldzka 33C, Poznań
Architekci z JAGODY STUDIO również postawili na motywy nawiązujące do egzotycznej fauny i flory - pastelowa tapeta w poznańskiej cukierni Parle Patisserie przedstawia bajkową scenerię z papugami, palmami i flamingami. Jej uzupełnieniem jest zieleń w formie pięknych roślin doniczkowych.
Uzupełnieniem roślinnych motywów jest biały marmur, który został wykorzystany do stworzenia oryginalnych kwadratowych stolików, lady i ścian. Proste czarne fotele stanowią natomiast ciekawy kontrapunkt wyróżniający się na jasnym tle. Idealnymi dodatkami stały się lampy i nóżki stolików w kolorze złota.

To co szczególnie nas urzeka w tej przestrzeni to motywy geometryczne, które zostały zostały sprytnie przemycone w dodatkach i dekoracjach. Oryginalny nowoczesny żyrandol składający się z połączonych ze sobą świetlnych pałeczek, czy też złote instalacje na ścianach (łączące się ze sobą prostokąty) są mocnym punktem, na którym mimowolnie zawiesza się oko. Przysłowiową kropką nad i jest natomiast świetne logo cukierni w stylu art deco.


NANAN
ul. Kotlarska 32, Wrocław
Na początku warto wyjaśnić, co oznacza nazwa jednej z najbardziej różowych cukierni na świecie. "Nanan" to po francusku łakocie - ta nazwa idealnie oddaje nie tylko to, co możemy tam kupić, ale także samo wnętrze, które wizualnie jest niezwykle apetyczne. O dziwo główną rolę odgrywają tu nie meble, czy dodatki, ale ściany - pokryte welwetem, są niezwykle miękkie i mają przywodzić na myśl puszysty deser.

Natomiast centralnym punktem cukierni jest przeszklona lada, która przypomina gustowną toaletkę. Jednak zamiast biżuterii czy flakonów perfum znajdziemy w niej przepiękne pralinki, makaroniki, ciasteczka i eklery. Jeśli chodzi o ostatnią słodką pozycję, to odgrywa ona znaczącą rolę w NANAN - motyw eklerki pojawia się w identyfikacji wizualnej, a do jej kształtu nawiązują lampa, lustra, klamki, wieszaki i perforacje fornirów. Zakładamy, że jest to ulubiony deser BUCK. Studio, które stoi za wystrojem tej wrocławskiej cukierni. Tak się składa, że nasz też, dlatego uwielbiamy ten design!


Lukullus w St. Tropez
ul. Rozbrat 22/24, Warszawa
Tym wnętrzem zachwycali się wszyscy miłośnicy designu od momentu jego powstania. Mowa oczywiście o najnowszym "dziecku" Lukullusa, czyli lodziarni przy ul. Rozbrat w Warszawie.
Miejsce jest zdecydowanie inspirowane energią i estetyką lat 80-tych i 90-tych, pracami Carlo Scarpy oraz twórczością szalonych designerów z grupy Memphis. Za projekt odpowiada Aleksandra Wasilkowska, która zdecydowała, że nowe wnętrze będzie ociekać złotem, różem i seledynem. Do tego dodała lastryko, lustra i rzeźby przedstawiające różne części ciała. Jest to zdecydowanie najodważniejszy wizualnie lokal Lukullusa, który przywodzi nam na myśl gorące wakacyjne wieczory.



ROSSE ROSSE
ul. Świętojańska 45, 81-368 Gdynia
Cukiernia Rosse Rosse znajduje się w kamienicy Baltiq Plaza – dwuczęściowym budynku z patio, przy jednej z głównych ulic w Gdyni. Autorem aranżacji projektu jest natomiast pracownia projektowa LESINSKA CONCEPT, która postanowiła zgodnie z najnowszymi trendami stworzyć nowoczesne wnętrze łączące urok pasteli i surowość betonowych ścian.
Uwagę zwracają przede wszystkim urocze niebieskie sofy, różowe fotele i krzesła w kolorze złota - wszystkie te elementy świetnie ze sobą korespondują i są bardzo "instagramowe". Aby zapobiec nadmiarowi kolorów i faktur projektanci postanowili ograniczyć kolorystykę blatu do bieli. Jasne, proste tło wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla ukazania wytworności deserów dostępnych w ROSE ROSE.



MUUS cakes&wine
ul. Tamka 22/24, Warszawa
Mała, ale jaka urocza! Na warszawskiej Tamce możemy znaleźć przytulną cukiernię, w której króluje róż i lastryko. Wszystko tu do siebie pasuje - każdy detal i naczynie. Nasz wzrok przyciągają jednak oryginalne płytki typu zellige i bardzo nietypowy żyrandol, który jest zbudowany ze... szklanych fiolek z roślinami!

Zwróciliśmy uwagę również na estetyczne i czytelne menu, a także wejście do cukierni - na szybach znalazły się geometryczne naklejki nawiązujące do motywu lastryko oraz białe meble.


Lodziarnia Dudek, Mielec
Na koniec wyjątkowa polska lodziarnia, która jakiś czas temu została doceniona przez magazyn Wallpaper. Niepozorną, ale jakże piękną Lodziarnię Dudek z Mielca, umieszczono wówczas w prestiżowym rankingu najlepiej zaprojektowanych obiektów tego typu na świecie. Brytyjska publikacja dobrze znana jest wszystkim fanom designu i architektury, dlatego takie wyróżnienie to z pewnością gwarancja długich kolejek po zimne przysmaki.

Za projekt lodziarni odpowiedzialne jest studio Pigalopus, czyli Malwina Borowiec i Karolina Chodur. Projektantki stworzyły miejsce, w którym już trzecie pokolenie wytwarza domowe lody - pierwsza lodziarnia Dudek zaczęła swoją działalność 1986 roku. Nowy lokal utrzymany jest w pastelowych barwach, przeważa głównie mięta z akcentami różu. Ciekawym pomysłem są wzory na kafelkach i witrynie wycięte z folii holograficznej, dzięki której do pomieszczenia wpada światło odbite od różnokolorowych skrawków tworząc zaskakujący efekt świetlny.


Warszawski LUKIER
ul. Hoża 5/7, Warszawa
Wnętrzem tej cukierni zajęło się studio Formthecore, które zastosowało kilka genialnych rozwiązań przyciągających do Warszawskiego Lukru nie tylko fanów słodkości, ale także nietypowego designu. Jednym z nich są z pewnością huśtawki, które dają frajdę nie tylko dzieciakom podczas pałaszowania pięknie udekorowanych deserów.
W tym projekcie uwielbiamy również stoliki z mozaiką oraz pozostałe meble z odzysku, które dzięki twórcom dostały drugie życie. Przykładem jest różowa kanapa, która po zakupie była zupełnie zniszczona, a dziś wpisuje się w słodki klimat tego wnętrza.

