10 najciekawszych miejsc na zimowy wypad w Polsce

10 najciekawszych miejsc na zimowy wypad w Polsce

Nie macie jeszcze zaplanowanego zimowego wyjazdu w tym sezonie? Pomożemy Wam wybrać stylowy i nietypowy nocleg z pięknymi widokami na polską naturę. Oto nasze propozycje!

1. WoodBox, Istebna

Istebna to mała wieś w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją na zboczach Złotego Gronia - to właśnie w tym miejscu znajdują się ekologiczne domki, w których możemy zaszyć się daleko od cywilizacji. WoodBox, bo tak nazywa się cały projekt, to tak naprawdę dwa morskie kontenery, które kilkakrotnie opłynęły cały świat, a teraz zostały zamienione w przytulne domki w górach. Założyciele tego miejsca zadali sobie wiele trudu, aby je przetransportować w Beskidy i dać im nowe życie.

fot. WoodBox

Efekt przerósł oczekiwania wszystkich - nowoczesne domki WoodBox to zupełnie niebanalny design z przesłaniem, gdyż każde rozwiązanie w tym miejscu jest przyjazdne naturze. Przy tym wszystkim zaadaptowane kontenery są wygodne i funkcjonale - jeden Woodbox pomieści 6 osób, które będą mogły wyspać się komfortowo w pachnącej pościeli, a drugi to "bliźniak" z dwoma dwuosobowymi pomieszczeniami. Co ważne, stąd możecie spokojnie dojść na piechotę do najbliższego wyciągu, a w niedalekiej okolicy znajdują się kolejne dwa ośrodki narciarskie.

fot. WoodBox
fot. WoodBox

2. Szuflandia, Wisła

To miejsce jest idealnym rozwiązaniem zarówno latem, jak i zimą - w upalne dni możemy się tu relaksować w basenie i urządzać spotkania przy grillu, a mroźne dni spędzić na stoku góry Kiczera. A możliwości spędzenia czasu jest tam bardzo wiele - począwszy od sportów zimowych, które mamy na wyciągnięcie ręki aż po relaks w przytulnej saunie i gorącej bani z widokiem na stok.

Szuflandia zachwyca jednak nie tylko swoim położeniem, ale także architekturą - apartamenty zostały tu ułożone schodkowo na kształt szuflad. Tym sposobem stworzono niezwykłe podwieszane sypialnie, z których rozciąga się widok na góry i las. Nocleg w tym miejscu to niepowtarzalne doznanie i wrażenie bycia w bliskości z naturą.

fot. Szuflandia

Drewniane "szufladki" są urządzone bardzo oszczędnie, prosto i surowo, ale nie można im odmówić niepowtarzalnego klimatu. We wnętrzu króluje brzozowa sklejka, a do dyspozycji mamy wygodne łóżko, łazienkę i w pełni wyposażoną kuchnię. Każdy apartament ma także swój taras, na którym można łapać promienie beskidzkiego słońca.

fot. Szuflandia

3. Harnaś, Bukowina Tatrzańska

Bez dwóch zdań możemy nazwać ten hotel tatrzańską perłą modernizmu. W czasach PRL-u Harnaś był luksusowym domem wypoczynkowym w Bukowinie Tatrzańskiej - architekci (Leszek Filar, Przemysław Gawor i Jerzy Pilitowski) w latach 1966-69 stworzyli budynek, który od samego początku zachwycał ze względu na formę i widok rozciągający się z hotelowych okien. Bryła została ukośnie ustawiona w stosunku do zbocza góry - to osłoniło hotel przed działaniem silnych wiatrów, a przede wszystkim pozwoliło ulokować wszystkie pokoje od strony stoku. To dzięki tej koncepcji każdy nocujący w tym miejscu może cieszyć oczy piękną panoramą Tatr.

fot. Harnaś

Dziś to miejsce zachwyca tak samo jak ponad 50 lat temu - zwłaszcza po modernizacji modernizacja wnętrz, której niedawno podjął się nowy właściciel Harnasia (firma Bukovina). Wymiany mebli i nadanie całości bardziej współczesnego charakteru na nowo pozwoliło odkryć charakter tego niezwykłego miejsca i jednocześnie przywrócić mu dawną świetność. Śmiało możemy powiedzieć, że to miejsce spełni oczekiwania miłośników polskiego designu.

fot. Harnaś

4. Sywarne Chalet, Kościelisko

Takie miejsce jak to możemy spokojnie nazwać skarbem narodowym. Dlaczego? Ponieważ widoki, jakie rozpościerają się z okna tej małej, niepozornej chatki ukazują całe piękno Tatr, przez co nie sposób zakochać się w polskich krajobrazach.

Sywarne Chalet to modernistyczna bacówka postawiona u stóp gór - dokładnie na malowniczej Kościeliskiej polanie. Co ważne, idealnie wpisuje się w tamtejszy krajobraz i wygląda tak, jakby stała w tym miejscu od zawsze. Patrząc na nią z zewnątrz nic nie zapowiada, że po przekroczeniu progu zaskoczy nas nowoczesny zakopiański wystrój, który po prostu cieszy oczy - zestawienie ze sobą odpowiednich mebli, dekoracji, obrazów i tkanin stworzyło spójną całość, która jest nowoczesna, a jednocześnie przytulna. Jednak największą ozdobą tego domku jest okno, z którego rozpościerają się zapierdające dech w piersiach widoku.

fot. Sywarne Chalet

Zimną w tym miejscu z pewnością nie będziecie się nudzić - w końcu Tatry to kolebka narciarstwa, a właściciele Sywarne Chalet są instruktorami narciarstwa. W takich okolicznościach nie sposób odmówić sobie szusowania po stokach! W pobliżu znajduje się chociażby wyciąg Polana Szymoszkowa, Biały Potok, Witów i oczywiście Gubałówka. Do uprawiania narciarstwo biegowego idealny będzie Chotarz, gdzie znajdują się przygotowane i ratrakowane trasy z wypożyczalnią nart i butów.

fot. Sywarne Chalet
fot. Sywarne Chalet

5. Tatra Glamp

Od kilku lat wiele się słyszy o luksusowych namiotach położonych na łonie natury, które wpisują się w trend zwany glampingiem. Jednak dopiero w zeszłym roku postanowiliśmy na własnej skórze doświadczyć noclegu w takim miejscu. Co ciekawe, nie musieliśmy wyjeżdżać do Szwajcarii, czy Patalogonii, a wystarczyło pojechać do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie jakieś czas temu powstała niezwykła wioska ze sferycznymi namiotami.

Na osadę Tatra Glamp składają się cztery Klapnioki, czyli góralskie wersje luksusowych namiotów. Pomysłodawcami tego wyjątkowego miejsca są Justyna i Maciej Walasowie - osoby od lat związani z branżą hotelarską w swoim rodzinnym regionie, które tym razem chciały dać swoim gościom poczucie bliskości z naturą, a przy tym zapewniać im maksymalny komfort (łazienka, ogrzewane wnętrze, mała kuchnia z niezbędnym wyposażeniem).

fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt

Tatra Glamp zachwyca już od pierwszej chwili - nocą wygląda jak pierwsza osada, jaka mogłaby powstać na powierzchni Marsa, a w świetle słonecznym oczarowała nas klimatem rodem z wioski igloo. Namioty są położone na małej skarpie, z której rozciąga się niesamowity widok na wierzchołki Tatr. Co najważniejsze - można je podziwiać nie wychodząc z ciepłego łóżka. Po odsłonięciu ogromnej kotary część namiotu zamienia się w panoramiczne okno, która zapewnia niepowtarzalne doznania.

fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt
fot. Ilu Ilu Agency dla Sznyt

6. Lapońska Wioska Kalevala

Miejsce, o którym było głośno ze względu na wyróżnienia w konkursach i rankingach. I wcale się temu nie dziwimy - w końcu nie codziennie mamy okazję przenocować w lapońskiej wiosce zamieszkałej przez psy husky i renifery. W dodatku na terenie Polski! Założyciele Lapońskiej Wioski Kalevala miejsca tak mówią o swoim projekcie: "Jesteśmy pasjonatami Finlandii, miłośnikami fińskich opowieści, fascynatami kultury i natury. Nieopodal Karpacza stworzyliśmy własny fiński świat. Są w nim Muminki, psy husky, renifery, saunowanie i dużo czasu na świeżym powietrzu".

fot. Lapońska Wioska Kalevala

To właśnie w Borowicach powstało wymarzone miejsce dla miłośników Skandynawii (oficjalny patronat Ambasady Finlandii), przyrody i...wioski Muminków. Wybór Karkonoszy na stworzenie lapońskiej wioski nie był przypadkiem, gdyż tutejsza natura w wielu aspektach przypomina tą spotykaną w Skandynawii. Latem można tu spać w wiszących namiotach i z tej nietypowej perspektywy rozkoszować się miejscowymi widokami. Zimą natomiast goście nocują w całorocznych domkach, namiotach czy beczkach do kąpieli. Warto wiedzieć, że część elementów domków oraz namiotów była robiona w Finlandii, z fińskiego drewna. Niektóre namioty były również wykonywane przez Michała Siedleckiego, który pracował jak twórca namiotów do serialu BBC "Wikingowie". Jeśli chcecie poczuć ten klimat i bliżej poznać kulturę Skandynawii (np. podczas organizowanych tam warsztatów, festiwali) to już wiecie gdzie się udać!

fot. Lapońska Wioska Kalevala

7. Wioska Norweska Arendel

Po odwiedzinach fińskiej wioski czas na wioskę... norweską. W okolicach Konina powstała Wioska Norweska Arendel - wyjątkowe miejsce, które oprócz wypoczynku na łonie natury oferuje również wyjątkową stylistykę. Podobnie jak w Lapońskiej Wiosce Kalevala nic nie jest tu przypadkowe - każdy element na nawiązywać do Skandynawii, aby jak najpełniej odtworzyć klimat Skandynawii.

fot. Wioska Norweska Arendel

Pobyt w tym miejscu będzie dla dorosłych ciekawą odskocznią od codzienności i spędzenia kilku zimowych dni na łonie pięknej natury. Dla dzieciaków to możliwość spotkania reniferów, kuców szetlandzkich, kuców fiordzkich, kóz i kur.

fot. Wioska Norweska Arendel

8. Dom ZAGórami, Łapszanka

Czarny Dom ZAGórami jest usytuowana w miejscowości Łapszanka, czyli ok. 8 km od Bukowiny Tatrzańskiej oraz 10 km od Białki Tatrzańskiej. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Przede wszystkim ze względu na wyjątkowe położenie, z którego widać piękną panoramę na Tatry Bielskie, Zachodnie i Wysokie. W dodatku spokój i cisza towarzyszące temu widokowi są najlepszym sposobem na zimowy odpoczynek od miasta.

Drugim powodem jest design - cała chatka jest urządzona z niezwykłym wyczuciem i smakiem. Aranżacja z pewnością przypadnie do gustu fanom minimalizmu i tym, dla których architektura powinna być "przedłużeniem" natury. Na szczególną uwagę zasługuje przestronny salon połączony z kuchnią, w którym króuluje przede wszystkim naturalne i czarne drewno.

fot. Dom ZAGórami
fot. Dom ZAGórami

9. Niedźwiedzia Residence

Z zewnątrz "zwykła" góralska willa (jej historia sięga 1903 roku) otoczona zachwycającą naturą, ale to co najważniejsze w tym miejscu kryje się wewnątrz. Aranżacja przestrzeni butikowego hotelu Niedźwiedzia Residance to designerski majstersztyk - tu sztuka łączy się z nowoczesnością i tradycyjnym folklorem. Sercem domu jest przestronny, słoneczny salon, w którym znajdziemy liczne prace podhalańskich artystów. Natomiast pokoje to 10 różnych klimatycznych aranżacji – każda w odmiennym stylu i z własnym motywem przewodnim. Dla fanów surowej natury - pokój wypełniony pięknymi drewnianymi meblami, a dla dla tęskniących za klimatem wsi - pokój z wiklinowymi elementami, zabytkowymi sprzętami i pościelą przywodzącą na myśl kopę pachnącego siana. Wszystkie pomieszczenia łączy jedno: design z elementami surowego drewna i wygoda.

fot. Niedźwiedzia Residence

W Niedźwiedzia Residence na aktywnych czekają tu takie atrakcje jak pobliskie baseny termalne, stoki narciarskie, lodowiska, wyśmienite tereny biegowe, trasy rowerowe, szlaki skiturowe i na piesze wędrówki. Dla smakoszy znajdą się tu pyszne śniadania, w których dominują produkty od lokalnych dostawców. Dodatkowo ważna wiadomość dla tych, którym nie jest obojętna ekologia - hotel jest ogrzewany na ekologiczny pellet, dużą wagę przykłada się tu do segregacji śmieci i stawia się przede wszystkim na produkty z regionu.

fot. Niedźwiedzia Residence
fot. Niedźwiedzia Residence

10. Rzepiska Hills, Rzepiska

Na koniec Rzepiska Hills, czyli stylowe domki położone na zboczu góry, co oznacza dla gości piękne widoki. W domkach zgrabnie połączono nowoczesną architekturę z góralską tradycją, dlatego z pewnością każdy poczuje się w nich komfortowo. Dodatkowo ruska bania i palenisko pozwolą zorganizować niejeden niezapomniany wieczór dla całej grupy odwiedzających.

Oprócz wyjątkowego klimatu kameralnych domków, w Rzespiska Hills miłośnicy białego szaleństwa docenią bliską odległość stoków narciarskich (m.in. RzepiSKI, Kotelnicy Białczańskiej oraz JurgówSKI).

fot. Rzepiska Hills
fot. Rzepiska Hills
fot. Rzepiska Hills

 

tekst: A. R

sznyt tygodnia

najnowsze