7 przykładów ekologicznej agroturystyki w Polsce, gdzie wypoczniesz jak nigdy

7 przykładów ekologicznej agroturystyki w Polsce, gdzie wypoczniesz jak nigdy

Gdzie najchętniej odpoczywamy od zgiełku miasta? Coraz więcej z nas wybiera leśną głuszę albo agroturystykę, dzięki której możemy poczuć bliskość z naturą. Część z tych miejsc jest szczególnie nastawiona na promowanie ekologicznego wypoczynku. Oto niektóre z nich!

1. Villa Greta, Dobków (Dolny Śląsk)

Miejsce, które powinni znać wszyscy zwolennicy wypoczynku na łonie polskiej natury. Villa Greta jest nazywana perłą agroturystyki Dolnego Śląska i to nie bez powodu - to miejsce zawsze pozytywnie zaskakuje swoją gościnnością, malowniczym położeniem (na Pogórzu Kaczawskim w Krainie Wygasłych Wulkanów) i pysznym jedzeniem. Jeśli chodzi o ten ostatni aspekt to nikt nie powinien czuć się zwiedziony - zachwyceni smakiem potraw będą zarówno miłośnicy mięs i wędlin, jak i weganie oraz wegetarianie.

Kuchnia w Villi Greta to ekologiczny slow food na najwyższym poziomie, a większość dań jest przygotowywana ze składników dostarczanych przez najlepszych lokalnych dostawców, a także uprawianych na miejscu w Villi Greta. Pensjonat może pochwalić się własnymi uprawami zdrowych warzyw, owoców i ziół, które są integralną częścią tego miejsca. Czego można zatem tam spróbować? Chociażby tatara z polędwicy wołowej z kwiatostanami czarnego bzu, czy podpłomyków gryczanych z serem owczym pleśniowym i ekologiczną tarniną. A tego, czego nie zdąży się przejeść, można zabrać ze sobą kupując produkty w tamtejszym slow-sklepiku.

fot. Villa Greta
fot. Villa Greta
fot. Villa Greta

2. Siedlisko Blanki, Lidzbark Warmiński

Ceryfikowane gospodarstwo ekologiczne Siedlisko Blanki to ekskluzywne i butikowe miejsce położone nad malowniczym jeziorem w samym sercu Mazur. To co jest tu najważniejsze to otaczająca natura, która zachwyca przyjezdnych o każdej porze roku. Widok jesiennych złotych polan idealnie komponuje się tutaj ze smakami kuchni oferowanej przed gospodarzy.

Nie tylko coś dla ciała, ale i dla ducha - mówiąc o tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o jego luksusowym charakterze. Siedlisko oferuje 4 kameralne przestronne apartamenty, które są urządzone w stylu francuskiej, wiejskiej posiadłości, w której szczególnie zadbano o dodatki. To co czyni wyjątkowym każde z pomieszczeń to sztuka - w przestrzeniach Siedliska znajdziemy wiele prac od znanych polskich i zagranicznych malarzy, a także piękne perskie dywany.

fot. Siedlisko Blanki
fot. Siedlisko Blanki
fot. Siedlisko Blanki

3. Polna Zdrój we Wleniu (Dolny Śląsk)

Polna Zdrój to kolejne siedlisko, ale tym razem położone w miasteczku Wleń na Dolnym Śląsku. Na gości czeka tam ponad 200-letnim dom, który został znakomicie odrestaurowany i dzięki temu stał się perełką w tym regionie.

Siedlisko otrzymało status gospodarstwa ekologicznego nie bez powodu - miasteczko mieści się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i Rezerwatu Ptactwa. Liczne trasy rowerowe, kajakowe, pontonowe i spacerowe w bezpośrednim sąsiedztwie. To co jednak szczególnie tu zachwyca to ekologiczna kuchnia tworzona na bazie najlepszych produktów od sprawdzonych dostawców mięsa (dziczyzny, kaczek, perliczek, królików, wołowiny, drobiu i ryb). Założyciele Polnej Zdrój mają też własną wędzarnię i ekologiczny ogródek, szklarnię oraz sad. Oprócz tego możemy tam spróbować robionych na miejscu serów i również robimy sery, a już niedługo nawet świeżo wypiekanego pieczywa z własnego pieca chlebowego.

fot. Polna Zdrój
fot. Polna Zdrój
fot. Polna Zdrój

4. Lawendowa Osada, Przywidz (woj. pomorskie)

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Lawendowej Osady - miejsca, które zdobyło pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie pomorskim. Wyróżnienie zostało przyznane przede wszystkim ze względu na to, że do Osady należy pierwsze i największe pole lawendy na Pomorzu, a także jedno z największych w Polsce. Hodowanych jest tu ponad 20 różnych odmian lawendy, różniących się kolorem kwiatów i liści.

Założyciele Lawendowej Osady wykorzystują swój największy naturalny skarb nie tylko do tego, aby turyści mogli relaksować się dzięki lawendowemu aromatowi. We współpracy z lokalnymi producentami produkują sery kozie i krowie z dodatkiem lawendy, lawendowe dżemy i inne przetwory, syropy lawendowe. Poza przetworami na miejscu można spróbować też lokalnej (niekoniecznie lawendowej) kuchni, m.in. zupę z brukwi, śledzie z ziemniakami czy kaszubskie ruchanki.

fot. Lawendowa Osada
Lawendowa Osada / fot. Justyna Kowalska-Czarzasty
fot. Lawendowa Osada

5. Biały Domek Zawady 4 (woj. mazowieckie)

Zaledwie 35 km od centrum Warszawy mieści się urocza, drewniana chata, która jest idealnym miejscem do odetchnięcia od pędu miasta. Okolica rozlewiska rzeki Bug natomiast zachęca do aktywności na świeżym powietrzu - spacerów i turystyki rowerowej.

Nie tylko samo wyposażenie domku i wygodne hamaki, ale także ogródek warzywny przed domem oraz szklarnia są do pełnej dyspozycji gości. Dodatkowo przyjezdni mogą zajrzeć do gospodarstwa ekologiczne właścicieli, które leży tuż obok białego domku.

fot. Biały Domek Zawady 4
fot. Biały Domek Zawady 4

6. Czajkowo, Piechowice (woj. pomorskie)

"Odkąd pamiętamy, oboje chcieliśmy zamieszkać gdzieś z dala od miejskiego zgiełku, bliżej natury. Poszukując miejsca do życia, trafiliśmy na Kaszuby. Krok po kroku w większości własnymi siłami stworzyliśmy tu przyjazną przestrzeń dla wszystkich, którzy potrzebują odpoczynku z dala od cywilizacji. Z naturalnych materiałów, jakimi są: drewno, słoma i glina, powstały domy, które posiadają wyjątkowy i zdrowy mikroklimat" - tak opisują swój dom naturalny jego założyciele, czyli Robert i Justyna.

Na skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorem Cheb postawili swoją ekologiczną gliniano-słomianą osadę, a w niej dom dla 8 osób. To co na pewno zaskoczy wszystkich mieszczuchów to fakt, że cały dom "oddycha", a więc w budynku nie brakuje szczelin, przez które dostaje się świeże powietrze. Ale nie tylko łono natury i klimat świadczą o tym, że jest miejsce żyje powstało w duchu ekologii - warto wiedzieć, że większość elementów tego domu została wykonana własnoręcznie (np. regały z niewykorzystanych desek) a we wnętrzu znajdują się meble, które dostały drugie życie (np. kredens w kuchni i szafka nocna w sypialni).

fot. Czajkowo
fot. Czajkowo
fot. Czajkowo

7. Chata z Klimatem

Jeśli mowa o filozofii zero waste to musicie poznać Chatę z Klimatem - niezwykłe miejsce, które jest przykładem... recyklingu architektonicznego. Budynek znajdujący się na końcu wsi zwanej Soblówką, w Beskidzie Żywieckim, jest zrobiony z cegły rozbiórkowej, deski podłogowej pochodzącej z sędziwej stodoły i kamienia rzecznego z rozbiórki 200-letniego budynku gospodarczego. Także wiele elementów wyposażenia wykonano z materiałów pozostałych po budowie lub z ze starych mebli odnalezionych w zapomnianych, wiejskich chałupach. Do wykończenia natomiast użyto naturalnych materiałów, takich jak płyty trzcinowe do ocieplenia ścian, glina do tynkowania czy naturalne tkaniny.

Każdy kto odwiedza Chatę z Klimatem zakochuje się nie tylko w tej nietypowej architektonicznej idei, ale także w samym miejscu, które sprzyja wyciszeniu i odpoczynku od gwaru oraz pędu miasta.

fot. Chata z Klimatem
fot. Chata z Klimatem
fot. Chata z Klimatem

Zobacz też:
8 ekologicznych hoteli, które wskazują kierunek rozwoju turystyki

10 najbardziej stylowych walizek, które warto zabrać w podróż

Czym są kąpiele leśne i jak wpływają na nasze zdrowie? Oto 5 rad, jak zacząć własną praktykę

tekst: A.R. / zdjęcie główne: Lawendowa Osada