Volvo opancerzyło swojego luksusowego SUV-a XC90

Volvo opancerzyło swojego luksusowego SUV-a XC90

Szwedzki producent motoryzacyjny Volvo postanowił wzmocnić swojego luksusowego SUVA-a XC90. Model opancerzonego auta posiada certyfikat VPAM VR8, co oznacza, że jest ono kuloodporne i ma 360-stopniową odporność na wybuchy.

Prace nad XC90 Armored trwały ponad dwa lata. Teraz Volvo zaprezentowało efekty – czyli opancerzonego SUV-a, który świetnie sprawdzi się np. jako auto do przewozu bardzo ważnych osobistości.

Nowe auto Volvo oparte jest na modelu T6 AWD. Zanim pojazd mógł wyjechać na ulice, trafił do zakładu firmy Trasco, która specjalizuje się w budowie aut o wysokich parametrach ochronnych. To właśnie tam XC90 Armored otrzymało stalowy pancerz o wysokiej wytrzymałości i grubości około 10 mm, dzięki czemu auto jest odporne na pociski i materiały wybuchowe. W tym modelu zadbano również o grubsze szkła, które mają 50 mm.

Gruby pancerz zwiększa tym samym całkowitą wagę auta – po zapełnieniu samochodu pięcioma pasażerami XC90 Armored waży 4,5 tony. Wobec tego SUV Volvo wyposażony jest również w podwyższone zawieszenie i nowe, mocniejsze hamulce.

Pierwsze opancerzone auta szwedzkiej marki wyjadą na ulice jeszcze w tym roku.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Tak powinny wyglądać autonomiczne auta. Zobaczcie model Volvo, w którym można spać i pracować
Volvo XC40 zostało wybrane Europejskim Samochodem Roku 2018

J.G., VOLVO