Recykling i upcykling - te dwie cechy charakteryzują marki, którym nie jest obojętne to, z czego powstają ich produkty. Jeśli chcecie zamienić garderobę na bardziej ekologiczną koniecznie poznajcie tych twórców.
1. URCHYNN
Marka, która w kreatywny sposób wykorzystuje stare skóry naturalne. Jej założycielką jest Martyna Rokicińska - projektantka przerabiająca stare skórzane kurtki i inne skórzane części garderoby znalezione w second handach w piękne upcyclingowe torby. Kryteria, którym kieruje się pomysłodawczyni projektu przy szukaniu odpowiednich materiałów, to ciekawe kolory i interesujące faktury.
Oczywiście nie chodzi tylko o wyprodukowanie minimalistycznych kopertówek, boho worków i obszernych toreb typu shopper.
- Moja pasja zrodziła się z troski o naturę, z miłości do second handów oraz nieustającej potrzeby tworzenia. Torby powstają w domowym mini-studio wyłącznie z wtórnie użytej skóry naturalnej. Te unikatowe torebki powstają w duchu dbałości o środowisko naturalne. Każdy produkt jest oryginalny, gdyż powstaje tylko w jednym egzemplarzu – opowiada projektantka.
2. FREEME YOGA
Życie w stylu fit idzie w parze z ekologią - przynajmniej w przypadku marki Freeme Yoga, która produkuje legginsy ze specjalnej dzianiny funkcyjnej z recyklingu. Materiał pochodzi z przetworzonych butelek plastikowych P.E.T. (82%) - wykorzystując takie włókna twórcy przyczyniają się do zmniejszania odpadów z tworzyw sztucznych, dając im szansę na nowe życie.
Proekologiczny skład to nie wszystko - sportowe getry od Freeme Yoga idealne dopasowują się do sylwetki i mają wygodny wysoki stan, a przy tym zachwycają wyjątkowymi wzorami (m.in. hipnotyzującą grafiką przedstawiającą połączenie kory drzew, skał, blaszki grzyba i fal oceanu). Możecie być też spokojne o ich trwałość - wszystkie modele mają wzmocnione płaskie szwy i kroczek.
3. Slogan
Marka Slogan wykorzystuje w swojej produkcji bawełnę organiczną GOTS, ale także stawia na materiał z odzysku - ich produkty powstają dzięki ponownemu przetworzeniu butelek po wodzie mineralnej P.E.T. To właśnie z nich tworzone są włókna poliestru, z których produkowane są kurtki i bluzy.
Twórcy Sloganu podkreślają zalety takiej ekologicznej produkcji - są to m.in. zmniejszona ilość odpadów i emisja gazów cieplarnianych do atmosfery, oszczędność wody i energii, a także wykorzystania surowca, który może poddawany niezliczonej liczbie przetwarzania.
Patrząc na ubrania marki Slogan trudno się domyślić, że właśnie w ten sposób powstają. Dwustronne kurtki są idealnie wyprofilowane, dlatego też dobrze dopasowują się do każdej sylwetki. Dodatkowo warto podkreślić, że wszystkie modele są szyte w Polsce w małych rodzinnych manufakturach, aby móc stworzyć produkt jakościowy i w pełni kontrolowany jeśli chodzi o etapy produkcji.
4. OneOnes Creative Studio
Recyklingowany materiał, z którego zbudujemy naszą ekologiczna garderobę, może powstawać nie tylko z przetworzonego plastiku. Słyszeliście o Tyveku - materiale, który wygląda jak papier, gniecie się jak papier, ale tak naprawdę jest materiałem syntetycznym? Ta wyjątkowa tkanina to tak naprawdę polyetylen, który łączy w sobie właściwości papieru, folii i tkaniny, dzięki czemu jest to materiał bardzo wytrzymały, oddychający, nieprzemakalny, a jego dodatkową zaletą jest możliwość prania w pralce. To też idealna opcja dla osób, które alergicznie reagują na żelazko - Tyveku się nie prasuje, a im bardziej wygnieciony, tym lepszy!
Z Tyveku powstają torby, pokrowce i akcesoria OneOnes. Wszystkie produkty są ręcznie szyte na zamówienie z dwóch warstw najgrubszego Tyveku (105 gsm). Efektowne, przyjemne w dotyku dotyku i w 100% z recyklingu. Czy można lepiej wpisać się dzisiejsze trendy?
5. Tapczan Bag
Marka założona przez dwie pasjonatki ekologii, które walczą o modę świadomą i odpowiadającą idei "zero waste". Założona przez nie marka Tapczan Bag bazuje na wykorzystaniu każdego skrawka tkanin - nawet tego z pozoru najmniej potrzebnego. Z resztkowych materiałów obiciowych, które zostały uratowane z fabryk tapicerskich, tworzone są nietuzinkowe torbistry. Każdy egzemplarz jest wyjątkowy i unikatowy.
Z zewnątrz pozostałości tapczanu, a w środku mocna bawełniana podszewka i wygodne kieszenie, w których wszystko możemy odpowiednio posegregować. Na uwagę zasługują także mocne, kontrastowe kolorystycznie paski z mocnej taśmy nośnej z karabińczykami.
6. TRYKOT
Na tym nie kończymy naszej listy toreb z recyklingu. Modele marki Trykot powstają z ekologicznych, naturalnych materiałów i z tkanin odzyskanych ze starych worków, obrusów czy zasłon. Wszystkie z nich są tworzone w zaciszu domowym na maszynie do szycia pamiętającej jeszcze lata 60-te.
Największe wrażenie zrobiły na nas małe poręczne torebki uszyte z recyklingowego worka wojskowego, który był używany w latach 40-50-tych XX w. do transportów medycznych. Materiał zapewnia nie tylko ciekawą estetykę, ale także wytrzymałość i wodoszczelność. Minimalistyczna forma sprawia, że taki dodatek będzie pasował do większości stylizacji.
Inspirujące mogą być nie tylko worki wojskowe, ale także... worki po kawie czy kakao. Z nich również powstają upcyklingowe modele marki Trykot. Każdy egzemplarz różni się od siebie i z każdym z nich wiąże się inna historia - w końcu część z nich przebywa długą drogę z Gwatemali.
7. imprm
Etyczna moda może dotyczyć także kostiumów kąpielowych. Dwie absolwentki School of Form postanowiły założyły imprm studio - etyczną polską markę tworzącą barwne ubrania i kostiumy kąpielowe jedynie z organicznych, naturalnych lub recyklingowanych materiałów.
Ich dziewczęce, pastelowe kostiumy z abstrakcyjnymi grafikami powstają z ECONYL-u, którego włókna pozyskiwane są ze śmieci z dna oceanów (takich jak np. siatki rybackie), a następnie przerabiane na włókna. Co ważne, projektantki pozyskują materiały od sprawdzonych dostawców i producentów, a także współpracują z lokalnymi rzemieślnikami i krawcami.
imprm studio to także lniane i bawełniane koszulki, których ważnym elementem jest transparentność procesu projektowego. Produkty szyte są w domowych pracowniach i tam są też pieczołowicie dekorowane np. ręcznie wybijanymi pozłacanymi guzikami i haftami.