Polska moda dla mężczyzn. Oto 8 naszych ulubionych marek

Polska moda dla mężczyzn. Oto 8 naszych ulubionych marek

Wiosna oznacza wietrzenie garderoby - także w przypadku panów. Z pewnością w wielu przypadkach okaże się, że trzeba dokupić parę nowych rzeczy, dlatego wychodzimy z pomocą i podpowiadamy, w jakie męskie ubrania warto zainwestować. Oto 8 polskich marek, u których znajdziecie oryginalne i jakościowe kolekcje.

1. Haratyk

Marka założona przez Wojtka Haratyka, która od prawie dekady niezwykle umiejętnie łączy tradycyjne krawiectwo z nowoczesnym minimalizmem. Haratyk słynie z wyważonych kolekcji pret-a-porter oraz made to measure, które łączy stonowana kolorystyka i proste kroje.

To, czym szczególnie chwali się marka, to wykorzystywanie najlepszych jakościowo tkanin, które są sprowadzane przede wszystkim z Włoch. Cała produkcja odbywa się jednak z udziałem doświadczonymi rzemieślnikami z różnych regionów Polski - z Warszawy, Mazur, Pomorza oraz Łodzi.

fot. haratyk.com.pl

W tegorocznej zimowej ofercie Haratyka królowała estetyka późnych lat 60. i 70.. Była także inspirowana islandzkim krajobrazem - dominowały odcienie karmelu, kolorów ziemi, błękitu, zieleni, szarości i różnych odsłon granatu.

W letniej odsłonie marki możemy się spodziewać lekkich lnów, jedwabiu czy miękkiego kupro, które idealnie łączą się z jeansem.

fot. haratyk.com.pl

2. MIST

LESS IS MORE - to hasło przewodnie streetwearowej marki skupionej na odzieży męskiej. Mimo fascynacji twórców modą uliczną, nie znajdziemy w ich sklepie obszernych bluz z kapturem i t-shirtów z nadrukami. Wręcz przeciwnie - MIST stara się łączyć aktualne trendy z wykorzystaniem ponadczasowego minimalizmu.

Czy wybierzemy ich wygodną, szarą bomberkę, czy też gładką koszulkę, możemy być spokojni o jakość tych rzeczy - MIST korzysta z najwyższej jakości materiałów pochodzących z tych samych fabryk, z których korzysta Hugo Boss.

fot. mistwear.pl

Jeszcze jedną ważną cechą ubrań Mist jest uniwersalizm. Jakkolwiek byśmy nie połączyli spodni, kurtek, czy koszulek tej marki, będą one do siebie zawsze pasować.

fot. mistwear.pl

3. Reykjavík district

Polsko-islandzka marka, prowadzona przez Anię i Olly'ego, których celem jest tworzenie wyjątkowej mody ze skandynawskim sznytem. Wszystkie ich projekty to oryginalne i eleganckie przykłady casualowych ubrań w dobrym stylu. To co ich szczególnie wyróżnia to zamiłowanie do nietypowych detali i wykończeń, np. wykorzystanie różnokolorowych guzików w jednej koszuli.

 

fot. reykjavikdistrict.com

Szczególnie spodobały nam się proste, a jednocześnie bardzo nowoczesne marynarki, które świetnie sprawdzą się na co dzień, ale też na większe wyjście.

Oprócz marynarek, spodni i płaszczy w sklepie tej marki znajdziemy również dodatki, które uzupełniają stylizację - krawaty i muszki czy też szaliki i czapki.

fot. reykjavikdistrict.com

4. Rodrigo De La Garza

Marka De La Garza powstała w Warszawie w 2010 roku i została założona przez Rodrigo De La Garza - Meksykanina, który wiedzę krawiecką zdobywał we Włoszech, a dziś zajmuje się przede wszystkim projektowaniem mody męskiej.

Ubrania z metką De La Garza niosą ze sobą nowoczesne wyrafinowanie, które jest wyjątkowe i ponadczasowe, co przekłada się na garnitury, płaszcze, koszule, buty, skórzane kurtki... a także wełniane swetry. Długie kardigany z paskiem są ręcznie wykonywane z mieszanki wełny owczej i alpaki, które projektant sprowadza z rodzinnej hodowli w Chile.

fot. delagarza.pl

Co ciekawe, w atelier projektanta możemy nie tylko kupić ubrania ready-to-wear, ale także zamówić te szyte na miarę. I dotyczy to nie tylko marynarek, koszul i spodni - De La Garza nawiązał współprace z ekspertami posiadającymi wiedzę specjalistyczną pozwalającą stworzyć ręcznie robione buty charakteryzujące się ponadczasowym stylem i najlepszą jakościowo skórą.

fot. delagarza.pl

5. JARMULA

Mateusz Jarmuła to młody, awangardowy projektant, który z pewnością wyróżnia się w naszym zestawieniu odwagą i niepokornością. Jego projekty są czymś więcej niż tylko ubraniami - sam twórca nazywa je modą krytyczną , która nawiązuje do problemu człowieka-jednostki i ludzkiej siły. Dodatkowo projekt podkreśla swoją fascynację architekturą (szczególnie budynkami Zahy Hadid) i to także stara się zawrzeć w swoich pracach.

Na pierwszy rzut oka widać w tych ubraniach chęć eksperymentowania z materiałami (bawełna, skóra, pianka) i przeskalowanymi, pudełkowymi formami.

fot. mateuszjarmula.com

Nam najbardziej przypadły do gustu jeansowe projekty Jarmuły - zwłaszcza kurtka z kołnierzykiem o prostym dopasowanym kroju zapinana na srebrne metalowe napy. Wyróżnia ją podwójne szycie białą nicią kaletniczą i duże prostokątne łaty znajdujące się na ramionach.

fot. mateuszjarmula.com

7. Delikatessen

Polsko-holenderska marka odzieżowa założona przez Andrzeja Lisowskiego oraz Stepheana Hartoga. Delikatessen w skrócie można opisać jako przemyślany design i ciekawą interpretację obecnych trendów w modzie.

To w czym projektanci najlepiej się wyspecjalizowali to koszule - uszyte z naturalnych materiałów (len, bawełna, wełna) mogą być podstawą wszystkich codziennych stylizacji.

fot. delikatessen.jp

Kolekcje są utrzymane w uniwersalnych, stonowanych barwach: wojskowej zieleni, szarości, spranym, denimowym błękicie, neutralnych beżach. Jednak w projektach tej marki nie znajdziemy nudy - w ubraniach Delikatessen można doszukać się nieco awangardy, która zostaje przemycona w formie koloru (np. srebrny), dyskretnie zaburzonego kroju czy interesującego deseniu.

fot. delikatessen.jp

7. Benevento

Polska marka, która jest stosunkowo mało znana, a o której warto pamiętać planując zakup nowej pary spodni. Benevento wyspecjalizowało się właśnie w tej części garderoby, a ich wiodącym produktem są stylowe chinosy o różnych krojach.

Tym, czym charakteryzują się bawełniane spodnie Benevento to zapięcie na solidny guzik i metalowy haczyk, boczne kieszenie skośne, dwie tylne kieszenie (zamknięte również na guziki) oraz podszewka w unikalny drukowany wzór.

fot. benevento.pl

Warto zwrócić uwagę także na modele wykonane ze sztruksu - materiału, który po latach znów wrócił do łask.

W ofercie znajdziemy sztruksy w odważnych kolorach, z grubymi żeberkami i wykonane z materiału od cenionej brytyjskiej tkalni Brisbane Moss. Jakościowo nie mają sobie równych.

fot. benevento.pl

8. Medicine

Na koniec marka, która rozwija się coraz prężniej, co widać chociażby w postaci pojawiających się kolejnych salonów w największych galeriach handlowych. Z tego powodu Medicine często jest mylone z zachodnimi sieciówkami, a to ogromny błąd, bo polska firma wyróżnia się zarówno unikatowymi wzorami, krojami, ale i jakością.

fot. wearmedicine.com

Medicine jest najbardziej znane z kolaboracji z polskimi ilustratorami, co owocuje licznymi kolekcjami z autorskimi grafikami. Ale to nie jedyny produkt, na który warto zwrócić uwagę odwiedzając sklep tej marki.

Nowa kolekcja wiosna/lato 2019 zaskakuje nawiązaniami do 4 żywiołów. Ubrania męskie z tej serii są proste, klasycznie, a jednocześnie pozostają niebanalne.

fot. wearmedicine.com
tekst: A.R.

sznyt tygodnia

najnowsze