8 kawowych trendów, których będziecie chcieli spróbować

8 kawowych trendów, których będziecie chcieli spróbować

Już nie wystarcza nam "mała czarna" czy latte na mleku sojowym, dlatego kawiarnie prześcigają się w propozycjach podawania, a producenci w ofercie sprzedaży. Są jednak pewne wiodące trendy, którymi będziemy się kierować przy wyborze swojego ulubionego kofeinowego napoju.  Sprawdźcie, czy próbowaliście już wszystkich najmodniejszych wariantów picia kawy.

1. Zamiast picia - multisensoryczne doświadczanie

fot. www.nicklievendag.com

Niezależnie od tego, czy chodzi o kolejny kawowy produkt, nową koncepcję usługi, czy po prostu wyjątkowe wnętrze kawiarni, ważne aby dawało nam coś więcej niż tylko satysfakcję z nienagannego smaku kawy. Coraz większą wagę  przykładamy do tego, aby testowane przez nas produkty były dla formą doświadczania i aby oddziaływały na wiele zmysłów jednocześnie. Dlatego cupping w okularach VR, czy też warsztaty z rozpoznawania aromatów zawartych w kawie, będą coraz popularniejsze i z pewnością spodobają się odbiorcom usług luksusowych.

2. Fair trade

fot. Unsplash

Jak już wspominaliśmy, nie tylko smak będzie kierować wyborami kawoszy - zaczynamy ją pić bardziej świadomie i coraz częściej zastanawiamy się nad tym, skąd pochodzi nasz ulubiony napój. Na opakowaniach ziaren konsumenci coraz częściej szukają znaczka Fair Trade, który oznacza, że produkt pochodzi ze Sprawiedliwego Handlu. Wszystkie etapy produkcji i sprzedaży takich ziaren są weryfikowane przez niezależne i godne zaufania systemy, dlatego zakup kawy Fair Trade to wkład w poprawę jakości życia i pracy mieszkańców krajów Globalnego Południa.

Znawcy kawy polecają też zwracać uwagę na to czy produkt posiada certyfikaty organiczne Unii Europejskiej, co oznacza, że pochodzą one z upraw ekologicznych.

3. Ze swojego kubka

fot. KeepCup

Warto wiedzieć, że zaledwie 0,25% jednorazowych kubeczków, które są podawane na wynos w kawiarniach, trafia do recyklingu. To oznacza, że z każdą kawą czy herbatą zakupioną w jednorazowym opakowaniu rośnie góra odpadów. Aby rozwiązać ten problem wiele stowarzyszeń na całym świecie (w tym Polskie Stowarzyszenie Zero Waste wraz z inicjatywą Oddam Odpady) apeluje o kupowanie kawy we własnych kubkach wielokrotnego użytku.

W Polsce akcja #zwłasnymkubkiem spotyka się z coraz większym zainteresowaniem - coraz częściej można spotkać osoby, którym towarzyszą stylowe kubki wykonane ze szkła, metalu, czy z wytrzymałego tworzywa bambusowego. Wystarczy wybrać taki pojemnik, z którego najbardziej pije nam się kawę i prosić baristów o nalewanie kawy bezpośrednio do nich.

4. Kawa w kolorze błękitu

fot. Instagram /@jsonsonj

Błękitne latte już od dwóch lat pobija Instagrama i wygląda na to, że w najbliższym czasie jeszcze bardziej umocni swoją pozycję w świecie social media. Nic dziwnego, bo nietypowy kolor tego napoju prezentuje się na zdjęciach oszałamiająco - zwłaszcza, gdy towarzyszą mu piękne okoliczności przyrody, czy wnętrza kawiarni.

Skąd w ogóle ten nietypowy kolor? Są dwa sposoby na niebieską kawę - jeden z nich polega na dodaniu łyżeczki pudru z alg, który bardzo intensywnie zabarwia mleko oraz kawę. Jednak nie tylko sam kolor tego napoju może zaskoczyć - propozycja serwowana w kawiarni  Matcha Mylkbar w Melbourne w Australii ma w sobie odrobinę cytryny, imbiru i mleczka kokosowego i pachnie niczym morskie trawy. Co więcej, błękitna kawa dzięki zawartości alg, ma bardzo silne właściwości antyoksydantów.

Drugi sposób to zmieszanie niebieskiej herbaty zwanej Blue Pea Flower z espresso i mlekiem, dzięki czemu otrzymujemy wyjątkowy w smaku napój. Aby uzyskać bardziej fioletowo-różowy odcień można jeszcze dodać do "mikstury" odrobiny kwasku cytrynowego.

5. Buraczane latte

fot. www.greensofthestoneage.com

Kolejna propozycja, która zachwyca kolorem - tym razem w odcieniu różu. Różowe latte swoją piękną barwę zawdzięcza burakowi, który jest także źródłem dobroczynnych właściwości - warzywo pobudza w naszym organizmie krążenie, przeciwdziała anemii oraz ułatwia przemianę materii. Można powiedzieć, że to zdecydowanie zdrowsza alternatywa dla kofeiny, która przy okazji świetnie smakuje.

Jak zrobić taką kawę w domowym zaciszu? Wystarczy wymieszać sok z buraków z gorącą wodą, olejem kokosowym, wodą różaną i pastą waniliową. Do takiej mieszanki należy jeszcze tylko dodać spienione, podgrzane mleko migdałowe i voilà!

6. Wietnamska kawa z jajkiem

fot. Flickr/travel oriented

Jeszcze do niedawna śniadaniową pozycją obowiązkową była kawa z masłem, czyli tzw. bullettproof coffee - jej pomysłodawca bloger Dave Asprey twierdził, że "kuloodporna" kawa dodaje energii, usprawnia pracę mózgu i ma świetny wpływ na koncentrację. W najbliższym czasie jednak popularniejsza stanie się kawa... z jajkiem, co jest normalnym sposobem picia tego napoju w Wietnamie, gdzie pije się ją zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Kawa po wietnamsku jest przede wszystkim słodka  - jej "koroną" jest krem przygotowany z żółtek i cukru (jak nasz swojski kogel mogel) oraz skondensowanego mleka. Do stworzenia pianki można użyć także miodu, masła lub serka topionego. Podstawę napoju stanowi natomiast intensywny napar przygotowywany w zaparzaczu phin, który łączy w sobie cechy aeropressu i metody przelewowej. Jeśli jednak chcielibyśmy zrobić podobną kawę w domu, możemy użyć do tego po prostu kawy zaparzonej w kawiarce lub espresso. 

7. Mleczne alternatywy

fot. www.megunprocessed.com

Już nikogo nie dziwi sytuacja w kawiarni, kiedy ktoś prosi baristę o dolanie do kawy mleka migdałowego czy sojowego. Statystyki dowodzą, że coraz więcej osób będzie wyłączać ze swojej diety mleko krowie, które jest często nietolerowane przez organizm lub po prostu nie wpisuje się w ideę diety wegańskiej. Naturalną konsekwencją tego trendu będą poszukiwania mlecznych alternatyw - na szczęście jest ich na rynku coraz więcej.

Już teraz możemy dostać w sklepach mleko z nerkowców, owsiane, konopne, kokosowe, ryżowe czy z orzechów makadamia. Każda z tych roślinnych odmian charakteryzuje się innym smakiem i właściwościami, ale wszystkie można śmiało wykorzystywać do robienia do napojów kawowych.

8. Cold brew wciąż na topie

fot. Unsplash

Od paru lat kawa na zimno króluje w kawiarniach - szczególnie w okresie letnim, kiedy potrzebujemy jednocześnie kofeinowej energii i orzeźwienia.  Wiele osób docenia smak cold brew, który charakteryzuje zdecydowanie mniejsza goryczka i kwasowość, dzięki można jeszcze dodawać do tej kawy inne składniki.

"Parzenie" kawy zimną wodą jest w zasadzie bardzo proste i dlatego cold brew możemy robić także w swoim domu. Chodzi o namaczanie zmielonej kawy przez kilka lub nawet kilkanaście godzin i przechowywanie jej przez ten czas w lodówce. Kto raz spróbuje tej niezwykle gładkiej w smaku kawy, ten z pewnością będzie chciał do niej wracać.

tekst: A.R.

sznyt tygodnia

najnowsze