Tak będzie wyglądać złoty stadion w Lusail na Mistrzostwa Świata w Katarze

Tak będzie wyglądać złoty stadion w Lusail na Mistrzostwa Świata w Katarze

Już możemy zobaczyć wizualizacje kolejnego stadionu, który powstanie na Mistrzostwa Świata w Katarze w 2022 roku. Tym razem zaprezentowano projekt w Lusail.

Chyba nie było wątpliwości co do tego, że Katar postawi na przepych, jeśli chodzi o organizację kolejnych Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Na razie wszystko potwierdza to założenie, co widać chociażby po budowie Al Wakrah Stadium projektu pracowni Zaha Hadid Architects. Kolejny bogaty stadion pojawi się już wkrótce w Lusail, który stworzy inna światowej renomy pracownia – Foster + Partners.

Wizualnie stadion ma być odniesieniem do historii miasta. Największe wrażenie będzie robić złota, geometryczna fasada. Cała bryła natomiast będzie nawiązywać do formy miedzianej misy, które były wytwarzane w Lusial przez setki lat, aż do schyłku XVIII wieku.

Wydarzenia na stadionie w Lusail będą najważniejszymi punktami w całym kalendarzu Mistrzostw - to tam odbędzie się mecz otwarcia i spotkanie finałowe najlepszych drużyn. Każdy mecze będzie mogło zobaczyć 80 tys. osób, które znajdą się na trybunach.

Gdy tylko wizja stanie się rzeczywistością, stadion będzie jednym z głównych punktów nowoczesnego centrum miasta. Już teraz planuje się przeobrażenie go w centrum konferencyjno-wystawowe. Architektura będzie też zaadaptowana na szkołę, szpital oraz... mieszkania. Architekci pozostawią część murawy na społeczne boisko.

Zobacz też:

Nike przygotowało specjalną edycję modelu Mercurial Vapor PE dla Luki Modricia

źródło: Dezeen, tekst: A.R